اخبار سینما و انیمیشن انتخاب سردبیر خبر سینما

۱۰ انیمه تماشایی در مورد انتقام؛ هیچ‌ چیزی مثل کینه و آتش انتقام نمی‌تواند فوران کند

اگر به حافظه‌مان برگردیم احتمالا داستان‌های زیادی در مورد انتقام به ذهن‌‌مان می‌آید. چه داستان‌هایی که خوانده‌ایم، چه در فیلم‌ها و سریال‌ها دیده‌ایم و شاید حتی در دنیای واقعی هم دیده باشیم. انیمه‌ها این موضوع به‌خصوص را خیلی خوب به تصویر می‌کشند. اصلا شاید بتوان گفت انیمه آمده تا انتقام را زیباتر و بهتر به ما نشان دهد. انیمه‌هایی که در مورد انتقام ساخته شده‌اند عنصر تکرار را به خوبی در طول انیمه پیاده کرده‌اند و معمولا هم در مورد شخصیت‌هایی است که سعی می‌کنند هر طور که شده انتقام‌شان را از کسی باعث رنج‌شان شده بگیرند. 

مطمئنا قرار نیست یک داستان تکراری ببینید یا یک تم تکراری داخل انیمه‌ها وجود داشته باشد. هر انیمه‌ای با مدل خاص خودش سراغ موضوع انتقام رفته است و هر شخصیتی با انگیزه‌های متفاوت و روش‌های مختلف سعی می‌کند از دشمنانش انتقام بگیرد. حالا ما قصد داریم ۱۰ تا از بهترین انیمه‌ها در مورد انتقام را معرفی کنیم. 

۱۰ – Moriarty The Patriot

رقیب قدیمی شرلوک هولمز در دنیای انیمه
رقیب قدیمی شرلوک هولمز در دنیای انیمه

این انیمه، با نگاهی نو به دنیای شرلوک هولمز و رقیب دیرینه‌اش موریارتی، توجه طرفداران داستان‌های کارآگاهی و تاریخی را به خود جلب می‌کند. با ارائه یک دیدگاه متفاوت و تاکید بر اهمیت مبارزه با نابرابری‌های اجتماعی، Moriarty The Patriot به یک انیمه هیجان‌انگیز تبدیل شده است که نه‌تنها برای طرفداران انیمه بلکه برای تمام طرفداران داستان‌های کلاسیک جذابیت دارد.

شرلوک هولمز را که می‌شناسید؟ حالا رقیب همیشگی‌اش نقش اصلی یک انیمه هیجان‌انگیر است. بر اساس داستان‌های شرلوک هولمز اثر سر آرتور کانن دویل، انیمه Moriarty The Patriot داستان پروفسور جیمز موریارتی را روایت می‌کند. آلبرت جیمز موریارتی، که از طبقه‌ اجتماعی خانواده‌اش خسته شده است، خانواده‌اش را قانع می‌کند تا یک جفت یتیم را به فرزندی قبول کنند. این سه برادر در نهایت اموال خانوادگی را به آتش کشیده و به سمت حذف نظام طبقاتی پیش می‌روند. در طول نقشه‌هایشان، توسط شرلوک هولمز تعقیب می‌شوند که با ویلیام جیمز موریارتی در یک نبرد عجیب هم درگیر می‌شوند. 

Moriarty The Patriot تفسیر منحصر به فردی از متن اصلی خود ارائه می‌دهد. جیمز موریارتی به همراه برادرانش به طور مشترک به عنوان Lord of Crime (به معنای ارباب جرم‌) عمل می‌کنند. در حالی که به دنبال انتقام از نظام طبقاتی هستند، تمام اشراف‌زاده‌هایی که خودشان را برتر از بقیه می‌دانند را مجازات می‌کنند. این داستان چندین وجهه دیگر هم دارد. در ضمن طرفداران شرلوک هولمز هم قطعا این انیمه را دوست خواهند داشت. 

۹ – Dororo

دورور یک همراه واقعی
دورور یک همراه واقعی

Dororo دومین اقتباس از مانگای کلاسیک اثر اوسامو تزوکا است. داستان در دوران سنگوکو آغاز می‌شود و در مورد یک ارباب زمین‌دار است که قسمت‌هایی از بدن پسر نوزادش را می‌فروشد. کودک رها شده بعداً توسط مردی که به او اندام‌های مصنوعی می‌دهد و نامش را هیاکیمارو می‌گذارد، بزرگ می‌شود. تا اینجا که جذاب به نظر می‌رسد. این پسر که حالا بزرگ شده و یک نوجوان است مسیر جدیدی را پیش روی خودش می‌بیند. او سفری را آغاز می‌کند تا اندام‌های بدنش را دوباره بازیابی کند. در این راه، با کودکی به نام دورورو ملاقات می‌کند که او را در سفرش همراهی می‌کند. 

با اینکه این انیمه از طرح اولیه مانگا پیروی می‌کند، ولی بعضی جاها از متن اصلی منحرف شده و اگر می‌خواهید داستان اصلی را بخوانید باید سراغ خود مانگا بروید. علاوه بر تغییر سبک هنری، دورورو ۲۰۱۹، عمق بیشتری به شخصیت‌ها و داستان اضافه می‌کند. دورورو با تمام وجود به دنبال انتقام است و این جدیت او برای انتقام بعضی وقت‌ها حتی ترسناک می‌شود ولی در اکثر مواقع رفتارهای او و هیاکیمارو کاملا منطقی به نظر می‌رسند و حتی می‌توان با آن‌ها همذات‌پنداری کرد. این انیمه علاوه بر تم انتقام حالتی دراماتیک و ماجراجویانه هم دارد. 

۸ – Black Butler

پیشخدمت سیاه‌پوش
پیشخدمت سیاه‌پوش

یک انیمه آیکونیک و قوی از دهه ۲۰۰۰ که قرار است فصل جدید آن هم به زودی منتشر شود. پس از آنکه پدر و مادر Ciel Phantomhive به قتل می‌رسند، او به عنوان برده فروخته می‌شود و توسط صاحبان جدیدش به شدت آزار می‌بیند و اذیت می‌شود. او در یک نقطه از زندگی‌اش تصمیم می‌گیرم انتقام خود را از کسانی که او را شکنجه کرده‌اند بگیرد. همزمان که Ciel به عنوان ارباب املاکش شناخته می‌شود، شیطانی به نام سباستین مایکلیس به عنوان پیشخدمت وارد جریان داستان می‌شود. اگر بخواهیم بیشتر از این داستان را بگوییم اسپویل می‌شود. 

Black Butler به خاطر راز و رمزهای جذاب و پیچ‌و‌تاب‌های غیرمنتظره‌اش شناخته می‌شود. به خوبی بین لحظات دارک و کمیک جابه‌جا می‌شود. استایل ویکتوریایی آن عناصر داستانی را با رویدادهای واقعی ترکیب می‌کند و کاراکترهای آن جذابیت خاص خودشان را دارند. انتقام Ciel تم اصلی انیمه است، هر چند بعضی مواقع داستان‌های فرعی هم وارد ماجرا می‌شوند و ممکن است کمی از موضوع دور شود. فصل جدید آن هم به زودی منتشر می‌شود و خواهیم دید که در نهایت داستان کلی انتقام به کجا می‌رسد. 

پیشنهاد ما: ۱۰ انیمه که قوی شروع می‌کنند و انتظارات‌تان را بالا می‌برند

۷ – Hunter X Hunter

شکارچی در برابر شکارچی
شکارچی در برابر شکارچی

این مجموعه یعنی شکارچی در برابر شکارچی هم دومین اقتباس از مانگای معروف است و ورژنی که سال ۲۰۱۱ ساخته شده تا حد زیادی خط داستانی و روایت خود مانگا را جلو می‌برد. این انیمه داستان Gon Freecss را روایت می‌کند که یک سفر طولانی را شروع می‌کند تا به یک شکارچی حرفه‌ای تبدیل شود. او در این مسیر با ۳ نفر دیگر همراه می‌شود که هر سه تقریبا اهداف مشابهی دارند ولی این مسیر آنقدرها هم ساده نیست. آن‌ها باید با دشمنان خاص‌شان و نیروهای تاریکی مبارزه کنند تا بتوانند در نهایت به هدف اصلی‌شان برسند. 

انتقام تم اصلی این انیمه نیست ولی در روند داستان نقشی کلیدی را ایفا می‌کند و کاراکتر کوراپیکا به دنبال انتقام از Phantom Troupe است. در آرک Chimera Ant هم خود Gon از نفرپیتو به خاطر کشتن Kite انتقام می‌گیرد و به طور کلی در بخش‌های مختلف این انیمه پرطرفدار می‌بینیم که انتقام چقدر می‌تواند هزینه‌های فیزیکی و روانی برای کاراکترها داشته باشد. البته در کنار این انتقام‌ها، دوستی‌های زیادی هم وجود دارد و داستان کلی انیمه آنقدر هیجان‌انگیز است که کاملا در آن غرق می‌شوید. 

۶ – ۹۱ Days

91 روز و کاراکترهای دوست‌داشتنی‌اش
۹۱ روز و کاراکترهای دوست‌داشتنی‌اش

انیمه ۹۱ روز یک داستان کلاسیک انتقام را دنبال می‌کند. این انیمه در Prohibition Era‌ و در ایالات متحده اتفاق می‌افتد که جرم و جنایت در خیابان‌ها به اوج رسیده و خانواده آنجلو به عنوان کاراکتر اصلی در یکی از این جنایت‌ها به طرز وحشیانه‌ای کشته می‌شوند. او خودش را مخفی می‌کند و در یک فرصت مناسب و با یک اسم جدید وارد شهر می‌شود و وارد خانواده مافیایی Vanetti می‌شود تا این خانواده شرور را نابود کند. او نقشه می‌کشد و جلو می‌رود و این چیزی است که به آن انتقام کلاسیک می‌گوییم. 

داستان این انیمه ساده جلو می‌رود و زیاد درگیر معماها نمی‌شوید. همه‌چیز خیلی سرراست اتفاق می‌افتد و تنها جایی که داستان وارد فاز معمایی می‌شود آشفتگی‌های درونی قهرمان داستان است و اینکه او چطور تمام این کارها را برای انتقام عزیزانش انجام می‌دهد. حتی با اینکه آنجلو نقشه‌هایش را کامل و بی‌نقص جلو می‌برد، همچنان از درون احساس خالی بودن و نارضایتی دارد و حتی بعضی‌ جاها احساس می‌کند که این نوع از انتقام جواب نمی‌دهد. این کشمکش‌های درونی قهرمان داستان در میانه نقشه‌های انتقامی‌اش جزو بخش‌های هیجان‌انگیز ۹۱ روز است. 

۵ – Attack on Titan

اینجا فقط انتقام وجود ندارد. همه‌چیز + انتقام وجود دارد.
اینجا فقط انتقام وجود ندارد. همه‌چیز + انتقام وجود دارد.

اتک آن تایتان مثل بمب ترکید و حتی از سال ۲۰۱۳ تا الان ذره‌ای از محبوبیت آن کم نشده و به یکی از محبوب‌ترین انیمه‌های تاریخ تبدیل شده است. اتک آن تایتان داستان Eren Jaeger را در یک دنیا پسا‌آخرالزمانی روایت می‌کند. پس از اینکه یک تایتان مادرش را می‌کشد، قسم می‌خورد تا انتقام مادرش را بگیرد و برای این کار به ارتش می‌پیوندد. او خیلی زود قدرت‌های تایتانی‌اش را کشف می‌کند و به یکی از شخصیت‌های کلیدی در مبارزه بشریت برای آزادی تبدیل می‌شود. 

خیلی ساده‌انگارانه است که اتک آن تایتان را صرفا یک انیمه در مورد انتقام بدانیم. با اینکه ارن با انگیزه انتقام وارد این ماجراها می‌شود ولی حتی این انگیزه‌ها هم در طول داستان تغییر می‌کند و حتی از جایی به بعد تایتان‌ها دیگر دشمن اصلی او نیستند. اما این انگیزه انتقام در نهایت باعث می‌شود ارن وارد ماجراهای عجیب‌تری شود. این انیمه نشان می‌دهد که حتی انگیزه‌های انتقام هم ممکن است انسان‌ها را به چیزی متفاوت‌تر تبدیل کند. اگر تا به حال اتک آن تایتان را ندیده‌اید این انیمه شگفت‌انگیر با روایت پیچیده و لایه‌های عمیق اخلاقی‌اش را شما غافلگیر می‌کند و این غافلگیری تنها برای یک لحظه خاص نیست، کل انیمه پر از این لحظات است. 

۴ – Gankutsuou

کنت مونت کریستو در شکل انیمه‌ای
کنت مونت کریستو در شکل انیمه‌ای

این انیمه اقتباسی کاملا متفاوت از رمان کنت مونت کریستو است. البته داستان متفاوت‌تری را جلو می‌برد و اینجا همه‌چیز در سال ۵۰۵۳ اتفاق می‌افتد. می‌توان گفت این انیمه به نوعی آوانگارد محسوب می‌شود و سبک امپرسیونیسم غربی را اوکیو-ای ژاپنی تلفیق کرده و به یک اثر ماندگار تبدیل شده است. اینجا هم کنت به دنبال انتقام است و تقریبا تم اصلی داستان روی این انتقام‌های کوچک و بزرگ می‌چرخد. اگر کنت مونت کریستو را خوانده باشید تم اصلی داستان اینجا رعایت شده است و شاید بتوان گفت یکی از خلاقانه‌ترین اقتباس‌های این رمان است. 

در این انیمه عناصر و المان‌های قرن ۱۹ با یک چشم‌اندازی سای‌فای ترکیب شده‌اند و در طول داستان هم می‌بینیم که انتقام چطور می‌تواند زندگی آدم‌ها را نابود کند. تقریبا همه کسانی که در یک انتقام‌جویی کینه‌توزانه دخیلند به نوعی درگیر مسائل فاجعه‌بازی می‌شوند. آلبرت در این انیمه به عنوان دانای کل، رفتارهای کنت را بررسی می‌کند و همه‌چیز را از یک لایه اخلاقی هم رد می‌کند. با اینکه پایان این انیمه خیلی بحث‌برانگیز بود ولی به جرات می‌توان گفت که یکی از بهترین انیمه‌های ژانر انتقام است که با منطق کلاسیک انتقام جلو می‌رود و پر از جذابیت است. 

۳ – Banana Fish

خشن، سخت و سنگین ولی پر از لحظات احساسی و دردناک
خشن، سخت و سنگین ولی پر از لحظات احساسی و دردناک

این انیمه به شدت خشن است ولی به دلیل کاراکترها و نوع ارتباط‌شان بین تعداد زیادی از آدم‌ها و طرفداران انیمه محبوب شد. این مجموعه به‌خاطر پاک کردن کلیشه‌ها و استریوتایپ‌هایی که انسان‌ها در روابط‌شان با دیگران دارند به یک انیمه پرمفهوم و تاثیرگذار تبدیل شد. با اینکه داستان اصلی آن در دهه ۸۰ نیویورک اتفاق می‌افتد ولی تا جایی که توانسته‌اند محیط داستان را به وضعیت فعلی نزدیک کرده‌اند. اینجا چندین نوجوان در یک گروه به نام Ash Lynx حضور دارند و رهبر این گروه تصمیم می‌گیرد انتقام برادرش را بگیرد. مسیر انتقام او را وارد ماجراهای عجیبی می‌کند و با دنیای زیرزمینی جرم و جنایت هم مواجه می‌شود. 

داستان این انیمه تلخ است، ممکن است لحظاتی از آن خیلی دردناک باشد، پس خودتان را برای یک انیمه احساسی آماده کنید. تروماهای کودکی، خاطرات، بیماری‌ها و اختلال‌های روانی و تقریبا هر چیزی که در دنیای مدرن با آن در ارتباطیم اینجا مطرح می‌شوند. با اینکه این انیمه خطرات انتقام را نشان می‌دهد ولی انگیزه‌های درونی کاراکترها و دلایلی که انتقام را برای آن‌ها توجیه می‌کند همچنان جزو بخش‌های دوست‌داشتنی Banana Fish است. 

۲ – Vinland Saga

وینلند ساگا یک کلاس درس است.
وینلند ساگا یک کلاس درس است.

یکی از جذابیت‌های وینلند ساگا تم تاریخی آن است. این انیمه در قرن ۱۱ میلادی اتفاق می‌افتد و داستان Thorfinn را روایت می‌کند که قصد دارد از Askeladd به خاطر قتل پدرش انتقام بگیرد. با وجود نفرتی که نسبت به او دارد وارد گروه وایکینگ‌ها که زیر نظر اسکلاد است می‌شود. به موازات این داستان، دانمارکی‌ها هم به انگلیس حمله می‌کنند و این گروه وایکینگی به ارتش دانمارک می‌پیوندد و اینجاست که زندگی تورفین وارد آرک‌های عجیب می‌شود. 

وینلند ساگا یک انیمه بی‌نظیر است که به جای اکشن روی آرک‌های شخصیتی و تغییر و تحولات کاراکترها تمرکز می‌کند. این انیمه پیچیدگی انسان‌ها و جنبه‌های تاریک انتقام را به زیبایی نشان می‌دهد. در این انیمه مفاهیمی مثل جنگ، اخلاق، انتقام، کینه، صلح و عدالت زیر ذره‌بین می‌روند و داستان آن هم آنقدر عمیق و چندلایه است که می‌توان گفت یکی از بهترین انیمه‌ها در مورد انتقام است. وینلند ساگا یک کلاس درس است. 

۱ – Berserk

شاید اصلا انتقام از این انیمه شروع شده باشد.
شاید اصلا انتقام از این انیمه شروع شده باشد.

به جرات می‌توان گفت که برزرک یکی از بهترین‌ها و شاید بهترین انیمه با موضوع انتقام است. اول اینکه این انیمه جزو پیشگامان مانگای فانتزی تاریک بود و دوم اینکه هنوز هم می‌توان تاثیر برزرک بر انیمه‌های جدید را دید. اینجا با شخصیتی به اسم Guts و سرنوشت تراژیکش جلو می‌رویم. اینکه چطور این شرایط باعث شده که وارد گروه مزدوران Griffith شود. شرایط روز به روز پیچیده‌تر می‌شود و با وجود دوستی بین گاتس و گریفیث جرقه‌های انتقام در جایی بین آن‌ها شکل می‌گیرد. 

کنتارو میورا یک شاهکار خلق کرده است و شخصیت‌های این انیمه آنقدر پیچیده و در عین حال دقیق طراحی شده‌اند که می‌توان برای تک تک شخصیت‌ها ساعت‌ها ویدیو ساخت و مقاله نوشت. مهم‌تر اینکه در نهایت با پرسش‌های مختلفی در مورد سرنوشت و اراده آزاد آدم‌ها مواجه می‌شویم. با اینکه در برزرک شاهد قضاوت اخلاقی در مورد آدم‌ها نیستیم و همه‌چیز در یک فضای اخلاقی خاکستری اتفاق می‌افتد ولی خیلی زود می‌توانیم با شخصیت‌ها ارتباط برقرار کنیم. برزرک نشان می‌دهد که هیچ‌کس خوب یا بد نیست و حتی قهرمانان راستین هم می‌توانند در نهایت به شرورهای جنایتکار تبدیل شوند. این انیمه به طور کامل در مورد انتقام است و همه‌چیز در یک دنیای فانتزی تاریک و حول این موضوع می‌چرخد. 

بیشتر بخوانید: ۱۰ تا از خدایان قدرتمند دنیای انیمه

شما چه انیمه‌هایی با تم انتقام می‌شناسید؟

احتمالا تعدادی از این انیمه‌هایی که معرفی کردیم برای شما آشنا باشند و اگر انیمه را جدی دنبال می‌کنید احتمالا اکثرشان را می‌شناسید. به نظر شما بهترین انیمه با موضوع انتقام کدام است؟ چه انیمه‌های دیگری در مورد انتقام وجود دارند باید در لیست بالا قرار داده می‌شدند؟ حتما در کامنت‌ها بنویسید تا این لیست کامل‌تر شود. 


خاطرات گیمری با امید لنون و گلخان جونیور + بازی‌های پیشنهادی برای عید

خاطرات گیمری با امید لنون و گلخان جونیور + بازی‌های پیشنهادی برای عید

تگ ها

نظرات

اشتراک در
اطلاع از
guest
9 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Mohsen
پاسخ

انیمه redo of healer در مورد انتقام عالی بود
🙂

Mr kave
پاسخ

دورورو کی باباش اعضای بدنشو فروخت؟
اینکه با ی شیطان معامله کرد و در ازای سرسبزی پسرشو تقدیم کرد کجا و فروختن کجا😐

کرکس
پاسخ

سانسور شد
طوی مانگا کلیه و چشم هاش داد تاره پوستش هم با چاقو برید داد

Rengoku
پاسخ

بنظرم یکی از انیمه هایی که تم انتقام را داره شیطان کشه
انتقام تانجیرو از موزان به علت کشتن خانوادش

....
پاسخ

بنانا فیش خداست… با اخلاف بهترین چیزی بود که دیدم

....
پاسخ

جای انیمه مانستر بشدت خالی بود ویلن داستان یوهان لیبرت هیولایی بی نام و شخصتی بشدت کاریزماتیک و سردی داشت و بسیار کاراکتر مفهمومی بود که دکتر تنما دربه در دنبال یوهان میگشت تا اونو بکشه و بنظر من کسایی که سبک جنایی دوست دارن بعد برزرک و وینلد مانستر بهترینشون بود

KOLAHDAR
پاسخ

بنظرم جای Akame ga kill بشدت خالیه تو این لیست

ماریتا
پاسخ

انیمه ارسلان سنکی

مجتبی رضوی شیراز
پاسخ

انیمه سامورایی چشم آبی