انتخاب سردبیر

بهترین داستان‌های کمیک اسپایدرمن در تمام طول تاریخ مارول

اسپایدرمن معروف‌ترین قهرمان دنیای مارول است. این شخصیت اسطوره‌ای از سال ۱۹۶۳ تا کنون در دل داستان‌های کمیک با ما بوده است و ورژن‌های سینمایی و سریالی و حتی گیم‌های مختلفی از آن ساخته شده است. داستان‌های کمیک اسپایدرمن پر از تراژدی‌ها و موانع مهم و پر از دوستی‌ها و صمیمیت‌های فراموش‌نشدنی است. ماجراهایی که این مرد عنکبوتی از سر می‌گذراند همیشه جزو بهترین‌ها بوده و می‌توانیم با اکثر داستان‌های آن هم‌ذات‌پنداری کنیم. 

استن لی و استیو دیتکو برای اولین بار این شخصیت را در سال ۱۹۶۳ خلق کردند. این داستان‌های کمیک ابتدا در مجله کمیک Amazing Fantasy‌ چاپ می‌شدند ولی این کاراکتر آنقدر محبوب شد که یک سری مخصوص خودش ساخته شد و با نام Amazing Spider-Man منتشر می‌شد. بعد از لی و دیتکو نویسنده‌ها و هنرمندان دیگری هم استوری‌لاین اسپایدرمن را ادامه دادند و نسخه‌های زیادی از کمیک‌های این شخصیت دوست‌‌داشتنی عرضه می‌شد. هنرمندانی مثل John Romita Sr و Len Wein و Brian Michael Bendis هم برخی از بهترین کمیک‌های اسپایدرمن را خلق کردند. ما در ادامه ۱۰ تا از بهترین داستان‌های کمیک اسپایدرمن در تمام ادوار مارول را با هم بررسی می‌کنیم. 

۱۰ – Peter Parker Remembers His First Love

اولین عشق اسپایدرمن و خاطراتش
اولین عشق اسپایدرمن و خاطراتش

این مجموعه داستان در طول سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ منتشر شدند. شامل ۶ مینی‌سری است که در مورد اسپایدرمن و Gwen Stacy (اولین عشق اسپایدرمن) نوشته شده‌اند. بعد از مرگ تراژیک Gwen حالا مرد عنکبوتی سعی می‌کند خاطراتش را به یاد بیاورد و داستان‌های عاشقانه‌ای که تجربه کرده‌اند در این ۶ مینی‌داستان جمع شده‌اند. این کمیک‌ها تاثیر Gwen روی اسپایدرمن و هری آزبورن و مری جین را نشان می‌دهد و با اینکه Gwen‌ در حال حاضر در Spider-Verse و Earth-65‌ زندگی می‌کند ولی تاثیر آن روی Earth-616 و زندگی اسپایدرمن به شدت زیاد است و هیچ‌گاه فراموش نمی‌شود. 

۹ – The Kid Who Collects Spider-Man

طرفدار شماره یک اسپایدرمن
طرفدار شماره یک اسپایدرمن

این داستان کمیک تاثیر اسپایدرمن بر زندگی یک کودک را نشان می‌دهد. سال ۱۹۸۴ توسط Roger Stern و Ron Frenz خلق شده و داستان ملاقات اسپایدرمن با یک کودک سرطانی به نام تیموتی را روایت می‌کند. تیموتی می‌خواهد ثابت کند که طرفدار شماره یک اسپایدرمن است. او تمام عکس‌های اسپایدرمن در مجلات مختلف را جمع می‌کند و آرشیو کاملی از ویدیوهای او دارد. در انتهای این داستان اسپایدرمن ماسکش را برمی‌‌دارد و داستان قهرمان شدنش را برای تیموتی تعریف می‌کند. با اینکه اسپایدرمن خودش را مسئول مرگ عمویش می‌داند ولی تیموتی همچنان او را یک قهرمان می‌داند و معتقد است که به خاطر تمام کارهایی که برای شهر نیویورک انجام داده شایسته ستایش است. 

۸ – Kraven’s Last Hunt

این داستان کمیک یک ماجراجویی تمام‌عیار است و در سال ۱۹۸۷ منتشر شده است. جایی که Kraven‌ یک بازی خطرناک را شروع کرده است و تنها یک هدف در زندگی‌اش دارد: یا باید اسپایدرمن را بکشد یا خودش کشته می‌شود. او می‌خواهد لقب اسپایدرمن جدید را مال خودش کند. در حقیقت این کار را هم انجام می‌دهد. او با یک رایفل به اسپایدرمن شلیک می‌کند و حتی با دستان خودش او را داخل قبر می‌گذارد. این داستان زمانی به اوجش می‌رسید که اسپایدرمن از قبر برمی‌خیزد تا Kraven‌ را به سزای کارهایش برساند. یک پایان‌بندی قدرتمند هم این کمیک را به یکی از بهترین داستان‌های کمیک اسپایدرمن تبدیل می‌کند. Kraven در نهایت به زندگی خودش پایان می‌دهد و معتقد است که با این کار توانسته اسپایدرمن را شکست بدهد و در حقیقت برتر از اسپایدرمن است. 

۷ – Dematties & Buscema’s Mature Run With Spectacular Spider-Man

دو هنرمند مهمی که داستان Kraven‌ را خلق کرده بودند حالا قصد داشتند داستان‌های دارک‌تری بسازند. J.M. Dematties‌ و Sal Buscema داستان‌های Spectacular Spider-Man را وارد یک مرحله جدید کردند. ویلن‌های جدیدی مثل Puma و Vermin وارد این داستان‌ها شدند و Vulture‌ اسطوره‌ای هم مجددا برگشته بود که البته سرطان داشت و در حال مرگ بود. آن‌ها در این مجموعه داستان روی آشفتگی درونی اسپایدرمن تمرکز کردند و روابط پیچیده‌اش با هری آزبورن یا همان گرین گابلین را وارد داستان‌های ماجراجویی کرد‌ه‌اند. آن‌ها یک استوری‌لاین به نام Maximum Carnage را هم خلق کردند که اسپایدرمن و Venom برای اولین بار تیم‌آپ می‌کنند تا در برابر Carnage‌ قرار بگیرند و برای همیشه کارش را تمام کنند. 

۶ – Back in Black

اسپایدرمن دوباره لباس سیاهش را می‌پوشد.
اسپایدرمن دوباره لباس سیاهش را می‌پوشد.

این داستان ۴ قسمتی بعد از جنگ داخلی ۲۰۰۶ روایت می‌شود که اسپایدرمن ماسکش را برداشته و در حقیقت همه در امریکا او را می‌شناسند. این معروف شدن باعث شده به صورت مداوم خطر را احساس کند و حتی Aunt May توسط یک فرد ناشناس گلوله می‌خورد. حالا خون جلوی چشمان اسپایدرمن را گرفته و او در اوج خشم و انتقام است. لباس سیاهش را دوباره می‌پوشد و متوجه می‌شود شخص تروریست برای Kingpin‌ کار می‌کند و این داستان تا جایی ادامه می‌یابد که پیتر کینگ‌پین را شکست می‌دهد و حتی قصد دارد او را بکشد. اسپایدرمن در نهایت می‌تواند با تمام روح تاریکی که او را فراگرفته بود کنار بیاید و شعله‌های خشم و انتقام را در درونش خاموش کند و دوباره به یک قهرمان دوست‌داشتنی و مهربان تبدیل می‌شود. 

۵ – A New Spider-Man for a New Millennium

این مجموعه کمیک باعث شد یک ژانر دیگر در دنیای کمیک‌های اسپایدرمن خلق شود. برایان مایکل بندیس و همکارانش Ultimate Spider-Man را خلق کردند و این مجموعه کمیک در حقیقت در مورد پیتر پارکر قبل از تبدیل شدن به مرد عنکبوتی است. آن‌ها توئیست‌های جدیدی برای این قهرمان ساختند و حالا شاهد داستان‌های جدیدی بودیم که نحوه سوپرهیرو شدن پیتر پارکر را نشان می‌داد. رابطه پیتر و مری جین دوباره نقطه تمرکز داستان‌ها می‌شود و جایی به اوج می‌رسد که گرین گابلین باعث مرگ پیتر می‌شود و مایلز مورالز به اسپایدرمن جدید تبدیل می‌شود. داستان‌های این مجموعه در نسخه‌های بعدی Ultimate Peter Parker و Ultimate Universe ادامه پیدا می‌کنند و حتی شاهد ازدواج و بچه‌دار شدن پیتر پارکر هم هستیم. 

۴ – The Night Gwen Stacy Died

مرگ تراژیک Gwen Stacy
مرگ تراژیک Gwen Stacy

این داستان یکی از مهم‌ترین و شوک‌برانگیزترین لحظات دنیای مرد عنکبوتی و شاید تمام کمیک‌‌هاست. این آرک داستانی توسط جری کانوی و جیل کین خلق شده است و نشان می‌دهد مرگ Gwen Stacy چه تاثیری روی اسپایدرمن گذاشته است. ما در این داستان شاهد یک نبرد تمام‌عیار بین گرین گابلین و اسپایدرمن هستیم و نورمن آزبورن Gwen Stacy را هم می‌دزدد و داستان به یک گره کور می‌رسد. جایی که گابلین Gwen را از روی پل پرت می‌کند همه‌چیز به یک تراژدی بدل می‌شود، چون زمانی که اسپایدرمن از تارهایش برای نجات Gwen‌ استفاده می‌کند تارهای او به اشتباه دور گردنش می‌افتند و بلافاصله او را می‌کشد. این مرگ غیرمنتظره و داستان دارکی که سال ۱۹۷۳ خلق شد یک ژانر جدید را در دنیای کمیک‌بوک باز کرد. 

۳ – Spider-Man No More

دیگر نمی‌خواهیم اسپایدرمن باشم.
دیگر نمی‌خواهیم اسپایدرمن باشم.

پیتر پارکر برای اولین بار یک تصمیم عجیب می‌گیرد. او دیگر دوست ندارد اسپایدرمن باشد و حتی لباس‌هایش را هم دور می‌اندازد. این داستان توسط استن لی و جان رومیتا سینیور ساخته شده و یک لحظه مهم در دنیای سوپرهیروهاست. یک سوپرهیرو که دیگر دوست ندارد سوپرهیرو باشد. پیتر پارکر به این نتیجه می‌رسد که اصلا مهم نیست که چه کارهایی برای مردم انجام می‌دهد، چرا که در نهایت همه از او متنفر هستند و او را باعث آشوب شهر می‌دانند.

کینگ‌پین از این فرصت استفاده می‌کند و آشوب نیویورک را بیشتر می‌کند و اینجاست که پیتر دوباره لباسش را می‌پوشد چون می‌داند که حالا زمانی است که باید بدون فکر کردن به احساسات خودش جان مردم را نجات دهد، حتی اگر مردم از او متنفر باشند. در این داستان که سال ۱۹۶۷ خلق شده همه متوجه می‌شوند که اسپایدرمن بودن یک مسئولیت سنگین است و هر کسی نمی‌تواند جای او را بگیرد. 

۲ – The Ultimate Multiverse Event

مولتی‌ورس با ارتش اسپایدرها
مولتی‌ورس با ارتش اسپایدرها

احتمالا هیچ استوری‌لاینی بزرگتر از Spider-Verse نیست و در این داستان پیچیده و پر از شخصیت، اسپایدرمن باید با گونه‌های دیگری از اسپایدرها در مولتی‌ورس متحد شود و یک ارتش تشکیل دهد. آن‌ها برای شکست دادن Morlun به این ارتش نیاز دارند. این داستان کراس‌اورهای زیادی هم دارد و حتی هنوز در سال ۲۰۲۴ همچنان منتشر می‌شود. شخصیت‌های جدیدی که وارد داستان می‌شوند هم عمق زیادی دارند و تمرکز زیادی روی Miles و Gwen وجود دارد. این داستان توسط سونی به یک نسخه انیمیشنی هم بدل شد و طرفداران زیادی هم دارد. 

پیشنهاد ما: مایلز مورالز یا پیتر پارکر؛ کدام یک بهتر است؟

۱ – If This Be My Destiny

اگر این واقعا تقدیر من است.
اگر این واقعا تقدیر من است.

این داستان با نام Master Planner هم شناخته می‌شود و استن لی و دیتکو خالقان آن هستند. یک داستان سه‌قسمای که که در آن اسپایدرمن به دنبال شخصی به اسم Master Planner‌ است. مستر پلنر یک سرم دارد که می‌تواند Aunt May که در حال مرگ است را نجات دهد. حالا متوجه می‌شویم که مستر پلنر همان دکتر اکتاپوس است که قصد دارد با این سرم جهان را نابود کند. حالا یک جنگ تمام‌عیار بین اسپایدرمن و اکتاپوس شکل می‌گیرد و داستان جایی به اوج می‌رسد که اسپایدرمن داخل دستگاه‌های بزرگی که مستر پلنر ساخته گیر می‌افتد. سطح آب در این دستگاه کم کم بالا می‌آید و اسپایدرمن لحظه لحظه به مرگ نزدیک‌تر می‌شود. حالا اسپایدرمن هم باید خودش را نجات دهد، هم شهر را از دست دکتر اکتاپوس نجات دهد و هم سرمی که مستر پلنر ساخته را برای عمه‌اش پیدا کند. آیا موفق می‌شود؟

به نظر شما بهترین داستان کمیک مرد عنکبوتی کدام است؟

اگر کمیک‌های اسپایدرمن را دنبال می‌کند و یا مجموعه‌های قدیمی این کمیک‌ها را خوانده‌اید احتمالا داستان‌های جذاب دیگری هم می‌شناسید که این لیست را کامل‌تر می‌کنند. حتما در کامنت‌ها معرفی کنید و به ما بگویید چرا این داستان به نظر شما خوب است. 

بازی‌هایی که باید منتظر آن‌ها در سال جدید باشید!

تگ ها

نظرات

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آریا رضائی
پاسخ

سلام ببخشید میخواستم پنج ستاره بزنم اشتباهی دستم به یک ستاره خورد

آریا گودرزی
پاسخ

به کیلیدم