موفقیت گودزیلا در برابر پاندای کونگ‌فو کار
اخبار سینما و انیمیشن انتخاب سردبیر برترین‌ها

موفقیت گودزیلا در برابر پاندای کونگ‌فوکار

فروش در گیشه فیلم‌های سینمایی در این چند هفته اخیر فاجعه بود، دست‌کم در آمریکا. بله، چلنجرز (Challengers) با افتتاحیه و فروش آخرهفته‌ ۱۵ میلیون دلاریش این فریم را برنده شده است. مجموع فروش آخر هفته‌اش در آمریکا هم کمی بیشتر از ۶۰ میلیون دلار بود. آخر هفته چندهفته پیش، وقتی ابیگیل (Abigail) و وزارت جنگ ناجوانمردانه (The Ministry of Ungentlemanly Warfare) گای ریچی (Guy Ritchie) عملکرد ضعیفی داشتند، فروش به‌زحمت از مرز ۶۵ میلیون دلار گذشت. وقتی مجموع فروش بلیت‌های یک آخر هفته کمتر از مجموع افتتاحیه یک فیلم تابستانی می‌شود…بدانید که اوضاع خوب نیست. البته در این تاریکی، نقاط روشن امید هم هستند که سوسو می‌زنند. بیایید نگاهی دقیق‌تر به فروش اخیر فیلم‌ها در گیشه داشته باشیم.

گودزیلا دربرابر کونگ: امپراتوری جدید (Godzilla x Kong: The New Empire)، در پنجمین آخرهفته‌ اکرانش در آمریکا ۷.۲ میلیون دلار فروخت. یعنی فروشش نسبت به آخر هفته چهارم، ۲۵ درصد کمتر شده است. این فیلم پس از تازه‌وارد‌ها یعنی چلنجر و قهرمان بی‌صدا (Unsung Hero) با فروش ۷.۷۵ میلیون، در رده سوم قرار گرفت. همین هم برای این‌که کونگ‌ جدید در فروش جهانیش از مرز ۵۰۰ میلیون دلار بگذرد کافی بود. فیلم هیولایی آدام وینگارد (Adam Wingard) با فروش ۱۸۱.۷ میلیون دلار در آمریکا و ۳۳۶ میلیون دلار در جهان به فروش کلی ۵۲۱.۳ میلیون دلار رسید. این دومین فیلم بزرگ سال است و فقط قسمت دوم تل‌ماسه (Dune: Part Two) را با فروش ۷۰۴ میلیون دلار جلوی خودش می‌بیند. البته باتوجه به این‌که تل‌ماسه از مرز ۷۰۰ میلیون دلار گذشت، و چلنجر هم خوب ظاهر شد، می‌توان گفت بهترین آخرهفته را زندایا (Zendaya) داشته است.

و یک نکته مثبت دیگر…پاندا کونگ‌فوکار ۴ (Kung Fu Panda 4)، که کار مشترک یونیورسال (Universal) و دریم‌ورک (DreamWorks) است، هشتمین آخرهفته‌اش را به‌خوبی پشت‌سر گذاشت و اکران موفقی را تجربه کرد. این قسمت انیمیشن پاندا، توانست در فروش داخل آمریکا، ۳.۶ میلیون دلار به حساب خودش اضافه کند. همین هم کافی بود تا از مرز ۵۰۰ میلیون دلار رد شود. چهارمین انیمیشن ماجراجویی جک بلک (Jack Black) با پو (Po) تا حالا ۱۸۵ میلیون دلار در آمریکا فروخته و ۳۱۸.۶ میلیون دلار در خارج از امریکا. یعنی فروشش به ۵۰۳.۷ میلیون دلار رسیده است. پس تا این‌جای سال باید سومین فیلم بزرگ درنظرش بگیریم که درست پشت‌سر گودزیلا در برابر کونگ حرکت می‌کند.

گودزیلا در برابر کونگ؛ فیلم هیولایی پرطرفدار گیشه

گودزیلا در برابر کونگ- هیولاهای باکس آفیس

عملکرد هیولاها در باکس آفیس چطور است؟

برادران وارنر به موفقیت‌هایشان با فرنچایز‌های جهان هیولایی ادامه می‌دهند. شروع ماجرای این فیلم‌ها به ۲۰۱۴ برمی‌گردد. جایی‌که گرت ادوادز (Gareth Edwards) فیلم گودزیلا (Godzilla) را کارگردانی کرد. از آن زمان تا حالا این جهان هیولایی آهسته و پیوسته در دنیای سینما پیش می‌رود. مجموعه فرنچایز‌هایی که از آن موقع تا حالا ساخته شده، روی هم شامل ۵ فیلم است و یک سریال از اپل تی‌وی. همه‌شان باهم ۲.۴۴ میلیارد دلار فروخته‌اند. از زمانی که گودزیلا کارش را در سینما شروع کرد جهان‌های مختلف سینمایی آمده و رفته‌اند، اما یکی مثل این تکان نخورده و به‌نظر می‌رسد از همیشه هم قدرتمندتر است.

امپراتوری جدید، همین حالا‌ هم گودزیلا در برابر کونگ ساخته ۲۰۲۱ را در گیشه پشت‌سر گذاشته است؛ فروش آن فیلم ۴۶۷ میلیون دلار بود. اما The New Empire هنوز نتوانسته به فیلم کونگ: جزیره جمجمه (Kong: Skull Island) ساخت ۲۰۱۷ برسد؛ فروش این یکی ۵۶۱ میلیون دلار بود. حالا باید صبر کرد و دید که می‌تواند از جزیره جمجه هم جلو بزند یا نه. البته امپراتوری جدید از فیلم دیگر مجموعه، گودزیلا: پادشاه هیولاها (Godzilla: King of the Monsters) که ۳۸۳ میلیون فروخته بود، با قدرت جلوتر است. درواقع گودزیلا: پادشاه هیولاها، تنها شکست واقعی این فرنچایز بوده است.

بودجه ساخت را فراموش نکنید. وقتی درمورد فروش حرف می‌زنیم خیلی مهم است که برای ساخت فیلم چقدر هزینه شده. در این مورد جالب است که GxK با بودجه بسیار معقول ۱۳۵ میلیونی ساخته شده است. برای این‌که بتوانید مقایسه کنید به این فکر کنید که برای ساخت جزیره جمجمه ۱۸۵ میلیون دلار هزینه شده بود. بنابراین حتی اگر فیلم آخر وینگارد، از نظر فروش آن فیلم را پشت‌سر نگذارد، بازهم سود بیشتری داشته. می‌دانید معنی همه این‌ها چیست؟ وقتی فیلمی خوب می‌فروشد و خوب سود می‌کند، مخصوصا اگر فرنچایز باشد، یعنی به‌زودی قسمت بعدی مجموعه در راه است.

پاندای کونگ‌فوکار؛ فیلمی خانوادگی و موفق در گیشه

پاندای کونگ‌فوکار 4 - باکس آفیس

جذابیت پاندایی گیشه را درمی‌نوردد!

اما وقتی صحبت از فیلم‌های انیمیشنی خانوادگی باشد، پاندای کونگ‌فوکار الماس درخشان یونیورسال است. سال گذشته آن‌ها پشت برادران سوپر ماریو که بیشتر ۱.۳ میلیارد فروش داشت ماندند. البته سوپر ماریو هم به‌خاطر فیلم جنجال‌برانگیزی مثل باربی دوم شد.

عجیب نیست که این‌دست انیمیشن‌ها در دورانی مثل همه‌گیری توانستند موفق عمل کنند، چون پیدا کردن فیلم‌های خانوادگی‌ای که خیلی‌ها بپسندند کار سختی است. مثلا جایی‌که دیزنی با انیمیشن‌ها دنیای عجیب (Strange World) و آرزو (Wish) نتوانست آن‌قدر که باید دل همه را به‌دست آورد، یونیورسال عملکرد خوبی داشت.

مایک میچل (Mike Mitchel) کارگردان این فرنچایز، در فیلم آخر بسیاری از انتظارات منطقی را به چالش کشیده که این هم در نوع خودش بسیار شگفت‌انگیز است. پاندای کونگ‌فوکار ۳ در سال ۲۰۱۶ و در شرایطی که کلا بازار جهانی سینما بهتر بود توانست ۵۰۶ میلیون دلار بفروشد. تازه ۱۴۰ میلیون دلار از درآمد آن فیلم از فروش در کشور چین بود. اما پاندای کونگ‌فوکار ۴ کمتر از ۵۰ میلیون در چین فروخته اما مجموع فروشش در جهان بیشتر شده است! به‌نظر می‌رسد میچل کار بزرگی کرده!

در کنار این‌ها، یونیورسال توانسته با دریم‌ورکس و ایلومینشن (Illumination) کار کند و انیمیشن‌ها را با هزینه کمتری تولید کند. یعنی پاندا ۳ با هزینه ۱۴۰ میلیون دلار ساخته شده بود، اما پاندای ۴ با ۸۵ میلیون دلار. پس درکل فیلم آخر ازهمه نظر پرسودتر بوده است. واقعا سوسوی امیدی در دل تاریکی است…

بیشتر بخوانید: کدام شرور‌های پاندای کونگ‌فوکار از همه شرورترند؟

جمع‌بندی

گیشه حرف‌هایی برای گفتن دارد! این‌که هر فیلم در گیشه چقدر فروخته هم جالب است هم نشان می‌دهد سلیقه عموم مردم چیست. علاوه بر این‌ها خبرهایی هم به ما می‌دهد. مثلا اگر قسمت جدید یک فرنچایز در گیشه با شکست مفتضحانه مواجه شود، باید نفس عمیق بکشید و بپذیرید که ممکن است ادامه‌اش ساخته نشود. برعکس اگر طرفدار فیلمی هستید و خوب فروخته، احتمالا به‌زودی خبرهایی از نسخه بعدیش هم خواهید شنید. فروش گیشه گاهی می‌تواند باعث کل‌کل هم بشود، ماجراهای پارسال سر باربی و اوپنهایمر را که هنوز یادتان نرفته! خلاصه، در این مطلب به باکس آفیس چند فیلم مطرح در امریکا و البته فروش جهانیشان نگاهی انداختیم.

سوالات متداول:

  • پرفروش‌ترین فیلم‌های ۲۰۲۴ تا نیمه‌های بهار کدام‌اند؟ چلنجر یکی از بهترین افتتاحیه‌ها را داشته است. اما از نظر مجموع فروش هنوز تل‌ماسه صدرنشین است و گودزیلا دربرابر کونگ و پاندای کونگ‌فوکار ۴ پشت‌سرش هستند.
  • وضعیت گودزیلا در برابر کونگ و پاندای کونگ‌فوکار در گیشه چطور است؟  این دو فیلم عملکرد خوبی داشتند. حتی از بعضی از فیلم‌های قبلی مجموعه خودشان بیشتر فروخته‌اند. به‌علاوه هردو به نسبت با هزینه معقول‌تری تولید شده‌اند. پس می‌توان گفت حضور موفقی در گیشه داشتند و می‌توانیم به‌زودی منتظر قسمت‌های جدید آن‌ها باشیم.

 

تگ ها

نظرات

اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمود سنایی زاده
پاسخ

عالیه

arshia
پاسخ

کونگ نه پاندای کوتگ فو کار

علی
پاسخ

گودزیلا فیلم خوبی بود اون‌ چیزی از یک فیلم که بشه یک روز تعطیل از دیدنش لذت برد