سینما

۲۰ شخصیت منفی قدرتمند دنیای مارول و نقطه‌ضعف‌های هر کدام

مارول تقابل خیر و شر است. شرورهای مارول تقریبا در تمام فیلم‌ها و کمیک‌ها حضوری فعال دارند و در برابر شخصیت محبوب داستان می‌‌ایستند و تقابل این شخصیت‌هاست که زیبایی را به داستان کمیک‌ها و فیلم‌ها تزریق می‌کند. این شرورها نیروهای فراانسانی هم دارند. داستانی هم در گذشته‌شان وجود دارد که آن‌ها را به این نقطه رسانده است. ولی این شرورها هر کدام نقطه ضعف‌هایی هم دارند که در نهایت سوپرهیروها با استفاده از همین نقطه‌ضعف‌ها توانسته‌اند آن‌ها را شکست دهند. حالا سراغ برترین شرورها یا ویلین‌های دنیای مارول می‌رویم و ببینیم تا چه حد شرورند. 

۲۰ – Sabretooth

خون، خون، خون
خون، خون، خون

این شرور چیزی فراتر از یک جانور وحشی است. او می‌تواند به سادگی هر کسی را فریب دهد یا برای اجرای برنامه‌هایش از مدت‌ها قبل نقشه بچیند و در نهایت آن‌ها را اجرا کند. او باهوش، قوی و سریع است و ترکیب همه این‌ها باعث شده تا پیروزی‌های زیادی حتی در برابر Wolverine داشته باشد. ولی او یک خصلت حیوانی هم دارد. تشنه خون است. نمی‌تواند در برابر خوردن خون مقاومت کند و ممکن است وسط یک مبارزه این خوی حیوانی باعث شود شکست بخورد. ولورین از همین نقطه ضعف استفاده کرد و او را شکست داد. البته Sabretooth با یک تله‌پات به اسم Birdy همکاری می‌کرد که مقاومتش را در برابر خوردن خون کمتر کند ولی بعد از اینکه بردی مرد، او دوباره درگیر این مشکل شد و جزو نقاط ضعف مهم اوست. 

۱۹ – Romulus

برنامه‌ریزی و وسواس در پلن ریختن همیشه هم جواب نمی‌دهد.
برنامه‌ریزی و وسواس در پلن ریختن همیشه هم جواب نمی‌دهد.

ارتباط ولورین و رومولوس به دهه‌ها قبل برمی‌گردد. قبل از اینکه ولورین وارد Weapon X شود با این موجود جهش‌یافته باستانی کار می‌کرد. خود پروژه Weapon X هم برنامه‌ای بود که توسط ولورین، رومولوس، رموس و سیبرتوث پایه‌گذاری شده بود. رومولوس از نظر فیزیکی بسیار قدرتمند است و چون نامیراست جهان را به شکل کاملا متفاوتی می‌بیند. او به شدت برنامه‌ریز است و برای هر کدام از دشمنانش کمین می‌کند و در بهترین موقعیت ممکن او را نابود می‌کند. ولی وسواس شدیدی که روی همین برنامه‌‌ریزی داشت مهم‌ترین نقطه‌ضعفش بود. او آنقدر دقیق قطعات پازل را کنار هم می‌گذاشت و دقیق اجرا می‌کرد که اگر کوچکترین تغییری در مسیرش به وجود می‌آمد هیچ گزینه جایگزینی نداشت. به همین دلیل است که بارها از ولورین شکست خورد، چون ولورین غیرقابل‌پیش‌بینی است. 

۱۸ – Vulcan

خودسرانه عمل نکنید. کمی فکر کنید.
خودسرانه عمل نکنید. کمی فکر کنید.

ولکان یکی از سه برادری است که قبل از مرگ مادرشان از شکم مادر بیرون آورده می‌شوند و در یک ماشین رشد می‌کند و این ماشین به رشد و قدرتمند شدن و در نتیجه جهش یافتن ژن او کمک می‌کند. او قدرت‌های زیادی دارد و سعی می‌کند در همه موقعیت‌ها قدرت‌نمایی کند. همین قدرت‌ها باعث شد امپراتوری Shi’ar را فتح کند و X-Men را به چالش بکشد. ولی این قدرت‌نمایی در عین حال یکی از ضعف‌های مهم او بود. او تقریبا عادت کرده بود که در برابر همه دشمنانش پیروز شود. او به فکر کردن احتیاج نداشت و فقط کافی بود حملاتش را شروع کند. همین خودسرانه بودن او باعث می‌شود تا در برابر Tarn the Uncaring شکست بخورد. تارن تمام قدرت‌های ولکان را نابود کرد و او اصلا توانی برای مبارزه نداشت. 

۱۷ – Sebastian Shaw

طمع برای قدرت بیشتر سباستین را به مرز نابودی کشاند.
طمع برای قدرت بیشتر سباستین را به مرز نابودی کشاند.

زمانی که سباستین در Hellfire Club بود همه متوجه شدند که چقدر خطرناک است. قدرت‌های جهش‌یافته او می‌توانست نیروی جنبشی را جذب کند و به قدرت حمله تبدیل کند. هر ضربه‌ای که به او وارد می‌شود او را قوی‌تر می‌کند و با همین قدرت جادویی توانست رقبای سرسختی مثل Colossus را شکست دهد. در کنار این قدرت ویژه، سباستین شاو یک نابغه است. او امپراتوری خودش را می‌سازد و دستگاه‌های مختلفی را اختراع می‌کند و ترکیب تمام این‌ها باعث شده بود کسی جرات رویارویی با او را نداشته باشد. اما نقطه ضعف او چه بود؟ درست حدس زدید: طمع زیاد او برای ثروت و قدرت بیشتر باعث شد تا در بلندمدت هزینه‌های زیادی بدهد و رقبا هم برای شکست دادن او از این نقطه‌ضعف مهم استفاده کردند. 

۱۶ – Annihilus

غریزه بالاخره کار دستش می‌دهد.
غریزه بالاخره کار دستش می‌دهد.

آنیهیلوس یا آنیلوس هیولای وحشتناک Negative Zone است. او بود که برای اولین بار موج Annihilation را راه انداخت و حتی بدون آن هم همچنان قدرت‌های کیهانی مختلفی داشت و به کمک همین قدرت‌های کیهانی توانست قبیله‌هایی تشنه به خون بسازد که حاضر بودند هر کاری که آنیهیلوس می‌گوید را انجام دهند. او یک شکارچی در مقیاسی جهانی است. این حجم از خشونت و بی‌رحمی دقیقا در حساس‌ترین لحظات به نقطه‌ضعفش بدل می‌شود. او احمق نیست ولی غریزه خشونت و مصرف بیش از حد به رقبای باهوشش اجازه داد تا به راحتی او را شکست دهند. او به شدت خطرناک است ولی دشمنانش می‌توانند به سادگی او را فریب دهند.

۱۵ – The Abomination

ابومینیشن یک جایی کم می‌آورد.
ابومینیشن یک جایی کم می‌آورد.

ابومینیشن سال‌های سال هالک را فریب داد. این تایتان با قدرت‌های گاما از هالک هم قوی‌تر است و حتی باهوش‌تر است. این هوش و قدرت‌های گاما باعث شد دشمنانی مثل Jade Giant را هم به سادگی شکست دهد. او به هالک هم آسیب‌های زیادی وارد کرد ولی شرور ماجرا یک جایی کم می‌آورد. قدرت او محدود است و قابلیت ارتقا ندارد. یعنی با اینکه به شدت قوی است، اما قدرت‌های او در همان حد باقی می‌ماند در حالی که مثلا هالک قدرت بی‌نهایت دارد و می‌تواند تا جایی که بخواهد قدرتش را بالاتر ببرد. همین دلیل باعث شد که او در نهایت در برابر هالک شکست بخورد. 

۱۴ – Master of Evil

یک تیم که در نهایت از هم پاشید
یک تیم که در نهایت از هم پاشید

مارول تیم‌های شرور هم دارد. گاهی اوقات تمام یک تیم در برابر قهرمان داستان مبارزه می‌کنند. در Avengers شاهد Master of Evil بودیم. تیمی که هر کدام از اعضا قدرت‌های خاص خودشان را داشتند و ترکیب این قدرت‌ها به چیز وحشتناکی بدل می‌شد. البته اعضای این تیم در گذر زمان تغییر می‌کرد و یکی از دلایل ضعف‌شان هم همین بود. این تیم در اکثر مواقع توسط نخبه‌های تاکتیکی مدیریت می‌شد و حتی پیروزی‌هایی هم در برابر Avengers داشتند. ولی از هم پاشیدن تیم و تغییر مداوم اعضای آن باعث شد تا کم کم قدرت‌شان را از دست بدهند و  حالا دیگر مثل سابق قوی و قدرتمند نیستند. 

۱۳ – Nimrod

خلاقیت نداشته باشید حتی اگر نمرود هم باشید شکست می‌خورید.
خلاقیت نداشته باشید حتی اگر نمرود هم باشید شکست می‌خورید.

نمرود یا نیمراد یک Sentinel به معنای واقعی است. یک شرور که توانست بارها X-Men را شکست دهد. خیلی وقت‌ها از نیروهای کنترل شده Sentinel استفاده می‌کرد و با استفاده از این نیرو هر بار یک واحد از نمرود در زمان حال توسط Orchis ساخته می‌شد. این واحد جهش‌یافته قابلیت کنترل چندین جسم و یا چندین نفر را به طور همزمان دارد. نمرود یک تهدید مرگبار برای تمام دشمنان و مخصوصا Krakoaست. نمرود رقیب سرسختی است و ولورین، دومینو و حتی Kid Omega را بارها با مشکل مواجه کرده است. ولی تنها نقطه‌ضعفی که دارد این است که نمی‌تواند از خودش خلاقیت به خرج بدهد و یا کارهای ناگهانی و بدون برنامه انجام دهد. 

۱۲ – Baron Mordo

تلخ و پر از نفرت و کینه
تلخ و پر از نفرت و کینه

بارون موردو جایش را بین ویلین‌ها یا شرورهای دنیای مارول باز کرده است و یکی از دلایلش هم تسلط کاملش روی جادوست. در حقیقت او و Stephen Strange شاگردان Ancient One بودند و دوست داشت لقب Sorcerer Supreme را مال خودش کند ولی هیچوقت نتوانست در برابر قدرت‌های جادویی Strange چیزی از خودش به نمایش بگذارد و همین باعث شد تا زندگی او در تاریکی بگذرد. بعد از مرگ Ancient One این دو نفر به دشمنان سرسخت یکدیگر تبدیل شدند. موردو تلخ و سراسر از نفرت است و همین نفرت بیش از حد باعث می‌شود نتواند در برابر استرنج مقاومت کند. با اینکه او روی تمام مهارت‌های جادوی سیاه تسلط دارد ولی این تلخی و نفرت باعث می‌شود به کارهای عجولانه‌ای دست بزند. 

۱۱ – The Magus

هیچوقت حریفت را دست کم نگیر
هیچوقت حریفت را دست کم نگیر

این کاراکتر شرور در حقیقت ورژن جایگزین Adam Warlock است، کسی که تمام زندگی‌اش را وقف فتح جهان کرد تا آن را از شر شیاطین نجات دهد. او به مرور به یک هیولا بدل شد و Adam باید او را نابود می‌کرد. آن‌ها بارها با هم درگیر شدند و ماجراهای عجیبی داشتند. Magus هر بار نقشه‌های شومی در سر داشت و البته خیلی وقت‌ها هم شکست می‌خورد ولی هر بار وحشی‌تر از دفعات قبل ظاهر می‌شد. می‌توان گفت Magus جزو قوی‌ترین شرورهای مارول است و به خوبی از قدرتش استفاده می‌کند، تنها نقطه‌ضعفی که دارد این است که فکر می‌کند باهوش‌ترین و فریب‌کارترین آدم دنیاست. او حریف‌هایش را دست کم می‌گیرد و همین باعث می‌شود تا دشمنانش در بدترین لحظات به او آسیب بزنند. 

۱۰ – Mister Sinister

همه‌چیز علم نیست.
همه‌چیز علم نیست.

میستر سینستر یک دشمن ترسناک است، تقریبا تمام دشمنانش به میزان خطرناک بودنش اعتراف کرده‌اند. با تسلط روی ژنتیک توانست بارها X-Men را به دردسر بیندازد. او این کار را با چیزهایی که خودش ساخته بود و یا تسلطش روی DNA انجام می‌داد. او یک دانشمند به تمام معناست و مثل دانشمندها هم فکر می‌کند و این یکی از نقاط ضعف اوست، چون فکر می‌کند می‌تواند همه‌چیز را حل کند در حالی که خیلی چیزها حتی در علم هم غیرقابل‌پیش‌بینی هستند و در دنیای فانتزی حتی داستان از این هم پیچیده‌تر می‌شود. او در نهایت انسان‌هایی خلق می‌کند که از او اطاعت نمی‌کنند و اینجاست که کارش سخت‌تر می‌شود و کنترلش را روی همه‌چیز از دست می‌دهد. 

۹ – The Beyonder

احساسات انسانی واقعا خطرناکند.
احساسات انسانی واقعا خطرناکند.

این شرور دوست‌‌داشتنی (شاید هم منفور) را اولین بار در One From Beyond دیدیم. در اینجا یک انرژی مخفی بزرگترین هیروها و شرورها را به جان یکدیگر می‌اندازد و مبارزه‌ای به نام Ultimate Prize شکل می‌گیرد. با اینکه بیاندر بعدها به شکل انسان در می‌‌آید ولی قدرت‌هایش را حفظ می‌کند ولی انسان بودن مشکلاتی هم با خودش دارد. انسان‌ها احساسات دارند و این برای یک شرور سم محسوب می‌شود. با اینکه او قدرت‌های اعجاب‌انگیزی داشت اما درک نادرست از آن‌ها باعث شد نتواند کنترلی روی خودش داشته باشد. انسان بودن سختی‌های زیادی دارد و این تنها یکی از آن‌هاست. 

۸ – Dormammu

غرور کاذب و اعتماد به نفس بالا در نهایت کار دستش می‌دهد.
غرور کاذب و اعتماد به نفس بالا در نهایت کار دستش می‌دهد.

دورمامو پادشاه Dark Dimension است. او ارتشی از شیاطین را رهبری می‌کند که قدرت‌های فوق‌العاده‌ای دارند. در جادوی سیاه نظیر ندارد و در عین حال باتجربه است. او حریف‌های زیادی را شکست داده است ولی همیشه به Doctor Strange می‌بازد. دورمامو یک نقطه‌ضعف مهم دارد، اینکه رقیب‌هایش را دست کم می‌گیرد. با اینکه به خوبی آگاه است که داکتر استرنج او را بارها شکست داده اما همچنان غرور کاذب و اعتماد به نفس بالایی که دارد باعث می‌شود دوباره اشتباهاتش را تکرار کند. او می‌تواند هر کسی را شکست دهد و این به او آنقدر اعتمادبه‌نفس کاذب می‌دهد که دوباره و دوباره و دوباره اشتباه می‌کند. 

۷ – Ultron

آلترون، دردسر اونجرها
آلترون، دردسر اونجرها

حالا کم کم سراغ غول‌ها می‌رویم. در میان تمام ویلین‌های سای‌فای مارول آلترون جزو خطرناک‌ترین‌هاست. در طی سال‌ها روح شیطانی او به شدت تغییر می‌کند و  به یکی از قدرتمندترین‌ها بدل می‌شود. یک سپر تخریب‌ناپذیز دارد که جزو ویژگی‌های مهم اوست. او آسیب نمی‌بیند و می‌تواند تا مدت‌های طولانی مبارزه کند و دشمنانش را خسته کند. او میلیون‌ها انسان را کشته است و هیچ عدد دقیقی از میزان کشتار و بی‌رحمی او نداریم. با تمام این قدرت‌های فراانسانی، یک مشکل مهم هم وجود دارد. آلترون قوه تخیل ندارد. او باهوش است و می‌تواند برنامه‌های خیلی دقیقی بچیند اما نداشتن قوه تخیل جلو خلاقیت و بداهه‌پردازی او را می‌گیرد. همین مشکل باعث شد تا Avengers و بقیه حریف‌ها او را شکست دهند. 

۶ – Loki

لوکی، باهوش و فریبکار
لوکی، باهوش و فریبکار

جادوی لوکی در کنار مهارت‌ عجیبش در فریب‌دادن بقیه او را به یک دشمن و شرور مرگبار بدل کرده است. او God of Mischief است و قرن‌ها با برادرش مبارزه کرد و همین جنگ باعث شد تا چیزی به اسم Avengers خلق شود. از آن زمان تا حالا، لوکی بارها ثابت کرده که تا چه اندازه خطرناک است. او هم یک هیرو محسوب می‌شود و هم یک شرور است و این دوگانگی شخصیتی هم حتی جزو ویژگی‌های مهم این کاراکتر است. لوکی یک نقطه‌ضعف خیلی ساده دارد. او حسود است و همین حسادت باعث می‌شود تا در مبارزه با Thor شکست بخورد. او نسبت به جام Asgard حسادت می‌کرد. حتی در برابر داکتر استرنج هم به همین دلیل شکست خورد. حسادت او را از حالت منطقی خارج می‌کند و باعث می‌شود به کارهایی دست بزند که شکستش را رقم می‌زند.

۵ – Apocalypse

لباس غیرقابل‌نفوذ بعدها به نقطه‌ضعف او تبدیل می‌شود.
لباس غیرقابل‌نفوذ بعدها به نقطه‌ضعف او تبدیل می‌شود.

آپوکالیپس نیروهای ویژه‌ای دارد. او جهش‌یافته است و قدرت‌های ماورایی دارد. روی کنترل مولکول‌ها تسلط کامل دارد و حتی می‌تواند انرژی را هم دستکاری کند و تمام این‌ها با یک تکنولوژی به اسم Celestial انجام می‌شود. لباسی که او به تن دارد هم با همین تکنولوژی ساخته شده و تقریبا نفوذناپذیر است ولی همین لباس در نهایت کار دستش می‌دهد. صدها سال پیش او خیلی راحت توانست Thor‌را شکست دهد، اما در نهایت Kang در ظاهر Loki طلسم Jarnbjorn را به Thor یاد داد که لباس Celestial او را قابل‌نفوذ می‌کند. هر چند Thor تا کنون این شانس را پیدا نکرده که از این طلسم در برابر آپوکالیپس استفاده کند، اما حالا همه می‌دانند که او هم شکست‌پذیر است. 

۴ – Kang

اسکندر آینده
اسکندر آینده

خیلی‌ها با توجه به کارهایی که کانگ انجام داده او را احمق می‌دانند ولی یک چیز خیلی مهم در مورد او وجود دارد. اینکه او خودش را اسکندر آینده می‌داند و توانایی فتح تمام تایم‌لاین‌ها در تمام جهان‌های موازی را دارد. او قدرتمند و باهوش است و توانایی‌های ویژه‌ای دارد ولی همین تصوری که از آینده خودش دارد به نوعی تبدیل به یک نقطه ضعف شده است. او با همه وارد مبارزه می‌شود تا ثابت کند رئیس کیست و همین مبارزات زیاد باعث شد تا خسته شود و شکست‌های زیادی را هم تجربه کرد. 

۳ – Doctor Doom

غرور بیجا مانع کسب است.
غرور بیجا مانع کسب است.

داکتر دوم پادشاه Latveria است، او جزو باهوش‌ترین‌هاست و مهارت‌های جادویی زیادی هم دارد و بعد از Sorcerer Supreme در رده دوم قرار می‌گیرد. او یک ارتش به نام Doombots دارد و لباسی که دارد هم به تنهایی یکی از خطرناک‌ترین اسلحه‌هایی است که روی زمین وجود دارد. او حتی ماشین زمان هم دارد و تمام تجهیزات ممکن برای شکست دادن هر رقیبی در اختیار اوست. حالا چه چیزی او را شکست‌پذیر می‌کند؟ غرور بیش از حدش در نهایت باعث می‌شود تا بارها و بارها شکست بخورد. او باور دارد هیچ‌کس در این جهان بزرگ‌تر و قوی‌تر از او نیست و باعث می‌شود دشمنانش را دست کم بگیرد و همین کافیست تا شاهد شکست‌ باشیم. 

۲ – Thanos

تانوس همه را به کام مرگ می‌کشاند
تانوس همه را به کام مرگ می‌کشاند

تانوس را همه می‌شناسیم و می‌دانیم که چقدر قدرتمند است. او رقم کشتار عجیبی دارد و جزو وحشی‌ترین‌هاست. او می‌تواند همه‌چیز را نابود کند. این Mad Titan بی‌نهایت قدرتمند است و یکی از کسانی است که روی زمین آمده تا چالش‌های بزرگ را تجربه کند. او این چالش‌ها را تا آخر انجام می‌دهد اما بعضی اوقات در لحظات پایانی به مشکل می‌خورد. او یک مشکل جدی دارد که از کودکی‌اش ریشه می‌گیرد. او احساس حقارت می‌کند و او هیچوقت نمی‌تواند خودش را در جایگاه قدرت ببیند و همین سرخوردگی در نهایت باعث قربانی شدن او می‌شود. 

۱ – Galactus

گالاکتوس یک وحشی به تمام معناست.
گالاکتوس یک وحشی به تمام معناست.

حالا سراغ شماره یک می‌رویم. مارول شخصیت‌های شرور قدرتمندی دارد اما هیچکدام به پای گالاکتوس نمی‌رسند. او The World Devourer است و اصطلاحا می‌تواند جهان را ببلعد. روی تمام نیروهای کیهانی کنترل دارد و باعث می‌شود که به ماده و انرژی هم مسلط باشد و اینجاست که می‌تواند همه‌چیز را تحت کنترل خودش دربیاورد یا اینکه همه‌چیز را نابود کند. مقیاس شرارت گالاکتوس حتی از مقیاس دنیای فانتزی هم فراتر می‌رود و به نظر می‌رسد هیچکس نمی‌تواند در برابر او مقاومت کند. ولی یک نکته مهم اینجا وجود دارد که قدرت‌های گالاکتوس بی‌نهایت نیستند و در یک سطح باقی می‌مانند و قابلیت ارتقا ندارند. مسئله مهم دیگر این است که او قدرت تخریب بالایی دارد و با هر بار تخریب، انرژی و ماده زیادی از دست می‌دهد و همین باعث می‌شود تا قدرت‌های او حتی کمتر شوند.

پیشنهاد ما: دنیای سینمایی مارول و فیلم‌های آن

شرور محبوب شما کیست؟

با اینکه سوپرهیروها هستند که نقش اصلی را در دنیای مارول دارند اما بدون حضور شرورها، سوپرهیروها هم معنایی ندارند. در حقیقت شرورها به اندازه هیروها مهمند و نمی‌توان تاثیرشان را نادیده گرفت. حالا شما بگویید که شرور یا ویلین محبوب شما کیست؟ حتما در کامنت‌ها برای ما بنویسید و مهم‌تر اینکه بگویید به چه دلیلی او را دوست دارید. 

شرورهای مهم دنیای مارول کدامند؟

گالاکتوس، تانوس، داکتر دوم و لوکی جزو شرورهای قدرتمندی هستند که کمتر کسی توان مبارزه با آن‌ها را دارد. 

آیا شرورها هم نقطه ضعف دارند؟

بله، هر ویلین یک نقطه ضعف مهم دارد که معمولا همین نقطه ضعف در نهایت باعث شکستش می‌شود. 

Loading

تگ ها

نظرات

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امیر عباس
پاسخ

تانوس از همه قویتره ولی تو Avangers :EndGame
با سنگ زمان مرد

علی اصغر
پاسخ

داداش بیاندر از همه شخصیت های اینجا قویتره