اخبار سینما و انیمیشن خبر سینما

سریال شوگون ؛ نقد و بررسی اپیزود ششم آسمانی به رنگ خون

یکی از جنبه‌های اصلی سریال شوگون ، اصرار لرد توراناگا (هیرویوکی سانادا) بر عدم رخ دادن جنگ داخلی در ژاپن بوده است. او کودتا را راه حل نمی‌داند، حتی اگر سیاستمداران شوم تاج و تخت و حکومت ژاپن او را در کاخ اوزاکا تهدید کنند. با این حال اگر این نایب السلطنه‌های فاسد برای جنگ به قلمرو او بیایند، خواه ازو یا ادو باشد، او جلوی خود را برابی جنگیدن با آن‌ها نخواهد گرفت. البته توراناگا مانند آن‌ها با قضیه برخورد نخواهد کرد.

در ذهن او فقط افراد غیر اصولی با هم متحد می‌شوند و به چنین نهاد محترم و نماد امید حمله می‌کنند. متأسفانه توراناگا مجبور به بداهه سازی و اتخاذ تصمیمات حیاتی در مورد آزادی، دموکراسی و عدالت شده است. وقایع اپیزود ۶ او را مجبور می‌کند که دیدگاه خود را در مورد این حمله خشونت آمیز تغییر داده و نقشه جدیدی را که همان آسمان سرخ عملی کند. با مجله بازار همراه باشید.

توراناگا نمی‌خواهد شرافتش را لکه دار کند

لرد توراناگا در سریال شوگون
لرد توراناگا در سریال شوگون

در سریال شوگون توراناگا مدتی است که به طور فعال نقشه می‌کشد. او می‌دانست که وقتی تایکو بمیرد و خلاء قدرت به وجود بیاید، جنگی رخ خواهد داد تا در نهایت مشخص شود که چه کسی حکومت خواهد کرد. با توجه به این که وارث تایکو یعنی یاچیو، سنی ندارد، لرد ایشیدو مسئولیت کنترل ژاپن را بر عهده دارد. ایشیدو همیشه به طور مخفیانه طرح‌هایی را برای بدست گرفتن قدرت در سر می‌پروراند که منجر به گروگان گیری دیپلماتیک توراناگا در نقطه ابتدایی فصل شد.

حتی پس از فرار، توراناگا همچنان در مورد تلافی یا حتی مذاکره برای آتش بس تردید دارد. او نمی‌خواهد به‌عنوان یک خائن متجاوز یا کسی که دیگران می‌خواهند، دیده شود. بخش بزرگی از این موضوع مربوط به تایکو جانشین حاکم قبلی، کورودا است. دومی دیوانه شد و توسط پدر ماریکو، آکچی کشته شد. طبق سرنوشت، توراناگا نیز نقشی در آن داشت. او مغز متفکر عملیات بود و آکچی هم شمشیر او در این قضیه بود که از آن زمان باعث لکه دار شدن توراناگا شده است. حتی با آرامش و نظمی که پیش آمد، می‌دانست که این وضعیت موقتی خواهد بود.

از این نظر، بخشی از توراناگا احساس می‌کند که کشورش و همچنین نسل خونی خود را نفرین کرده است. او دیده که نسب دوستان و خانواده نیز به خاطر این موضوع رنج می‌برند. فوجی دید که شوهر و فرزندش از طریق سپوکا خود را قربانی می‌کنند و ماریکو تمام قبیله خود را به عنوان مجازات از دست می‌دهد. به طور مشابه، تعداد بی‌شماری دیگر جان خود را در راه آنچه توراناگا هنگام کمک به سازمان‌دهی ظهور تایکو خلق کرد، داده‌اند. در هر حال وضعیت کنونی توراناگا را باز مغز متفکر ماجرا می‌کند و نمی‌خواهد این ایده را که می‌تواند دوباره کار را خراب کند، دو چندان کند. این منجر به سرزنش او از شورای جنگ خود، از جمله برادرزاده یابوشیگه، اومی می‌شود. مهم نیست که آن‌ها نمی‌توانند چنین رفتار ناشایستی داشته باشند. چون ایده‌های جدیدی برای نبرد مورد نیاز است که در نهایت خون کمتری ریخته شود.

لرد ایشیدو در سریال شوگون یک حرکت تکان دهنده انجام می‌دهد

لرد ایشیدو در سریال شوگون
لرد ایشیدو در سریال شوگون

متأسفانه برای توراناگا، ایشیدو مانند او متانت، صبر، شفقت و همدلی را ندارد. هر دو قهرمانان جنگی هستند که پس از نبرد با کره، به قدرت رسیده‌اند. اما هر کدام می‌دانند که ابتدا باید حرکت کنند تا به هدف خود برسند. ایشیدو در حال تلاش برای نامزدی ایتو به عنوان پنجمین نایب السلطنه قدم خود را برمی‌دارد. با استعفای توراناگا، آن‌ها می‌توانند به اتفاق آرا به حکم تایکو متوفی رأی دهند و رسماً توراناگا را استیضاح کنند. هنگامی که همه آن‌ها توافق کردند که توراناگا به امپراتوری ژاپن خیانت می‌کند، می‌توانند به منطقه او حمله کرده و پیروانش را کشته یا در حال عذاب کشیدن رها کنند.

کیاما و اوهنو (خاندان‌های سلطنتی مسیحی) به ایتو رأی می‌دهند، اما سوگیاما رأی نمی‌دهد و این کار ا مسخره می‌داند. او همچنین این واقعیت را دوست ندارد که ایشیدو همه آن‌ها را برخلاف میل خود در اوزاکا نگه داشته است. این نشان می‌دهد که چگونه توراناگا همسر تایکو، لیدی اوچیبا، را در ادو در زمان ملاقات یکی از اقوامش نگه داشته بود. هنگامی که توراناگا به خانه بازگشت، او را آزاد کرد، بنابراین نشان می‌دهد که چگونه هر دو مرد عاشق استفاده از تاکتیک‌های مشابه هستند. تفاوت این است که ایشیدو می‌تواند کمی خودپسندتر و عجولانه باشد. این دوراهی زمانی به جوش می‌آید که سوگیاما و افرادش سعی می‌کنند در ساعات اولیه صبح فرار کنند، با این باور که زیر انگشت شست دیکتاتوری به نام ایشیدو هستند.

سوگیاما و همراهانش توسط سربازان خود ایشیدو در نهایت سلاخی می‌شوند که سپس در ادامه طوری وانمود می‌شود که آن‌ها توسط راهزنان کشته شده‌اند. وقتی خبر به توراناگا می‌رسد، او می‌داند که طبل‌های جنگ به صدا درآمده و چراغ‌های خطر روشن شده‌اند. ایشیدو دیگر منتظر نیست. این عمل وحشیانه به ایشیدو اجازه می‌دهد تا سایر نایب السلطنه‌ها را بترساند و به شورای خود ثابت کند که به اندازه کافی قاطع است که فرماندهی را بدست گرفته و آینده ژاپن را تغییر دهد. علاوه بر این ایشیدو به اوچیبا علاقه مند است، او از اینکه چگونه از دختر کورودا به صیغه تایکو تبدیل شده، متنفر است.

اوچیبا هم منیت و خشم ایشیدو را برمی‌انگیزد و به او نشان می‌دهد که به او نیاز دارد تا درهای جهنم را باز کنند و وضعیت را به نفع خود تغییر دهند. ایشیدو هم این تشویق اوچیبا را می‌پذیرد و برای درگیری آماده می‌شود. به برکت اوچیبا، او می‌تواند تاج و تخت و حتی پسرش را کنترل کند.

توراناگا مجبور به درگیری خواهد شد

با توجه به شرایط پیش آمده، توراناگا مجبور به درگیری خواهد شد.
با توجه به شرایط پیش آمده، توراناگا مجبور به درگیری خواهد شد.

با توجه به اقدامات ایشیدو، زمان آماده سازی دیگر گذشته است. استراتژی‌ها و تاکتیک‌های جدیدی در میدان مورد نیاز است و توراناگا رسماً می‌خواهد نقشه خود را تحت عنوان آسمان سرخ را عملی کند. نقشه‌ای که به نیروهایش اجازه می‌دهد تا قدرت را در یک لحظه بدست بگیرند. اگر او پیروز شود، به دیکتاتور نظامی معروف ژاپنی‌ها یعنی شوگون تبدیل خواهد شد. متأسفانه برای تورگانا پس از از دست دادن بخش بزرگی از نیروهای خود در یک زلزله، همچنان اجرای این نقشه می‌تواند خطرناک باشد. توراناگا همه نیروهای خود را با هم جمع کرده و حتی به برادر ناتنی خود، سائیکی نوبوتاتسو، برای پشتیبانی پیام فرستاده است. در کل او سقوط امپراتوری خود را نخواهد دید، حتی اگر در حال حاضر وضعیت متزلزلی داشته باشند.

توراناگا جایگاه جان بلکتورن را هم ارتقاء داده و مشتاق است که او دریاسالار ارشد هنگ توپ باشد تا خدمه خود را قوی‌تر کند. بونتارو هم از مرگ بازگشته و پدرش هیروماتسو نیز از اوزاکا فرار کرده است. توراناگا با این ژنرال‌ها در اردوگاهش قدرت آتش را در اختیار دارد. بعلاوه او دلایل زیادی دارد که ذهن‌ها را بهم بزند و به جنگ سالار شرور قدیم تبدیل شود. رقابت او با ایشیدو به همان اندازه شخصی است که حرفه‌ای هم می‌تواند باشد. توراناگا می‌خواهد همسر دیگر تایکو یعنی دایوین و همچنین خانواده دیگری را که در آنجا دارد، از جمله یک همسر باردار، نجات دهد. با توجه به این که بسیاری از مقامات بلندپایه دیگر در اسارت هستند، ممکن است مناطق شورشی نیز وجود داشته باشند که آماده باشند تا با فراخوان او برخورد کنند.

این کار به اندازه زمانی که آن‌ها در شب کمین کردند و او را با استفاده از مخفی کاری بیرون بردند، ظریف نخواهد بود. نصب یک حاکم جدید از نظر سیاسی نیز آسان‌تر بود، زیرا کورودا ایمان مردمان را نسبت به خود از دست داد. با این حال، ایشیدو از حمایت گسترده و همچنین پول، قدرت و منابع کلیسای کاتولیک برای کمک برخوردار است. جنگ فقط سیاست نیست، خرید و فروش شمشیر، مزدوران و در مورد ژاپن، سامورایی‌های سرکش رونین هم وجود دارند که بدشان نمی‌آید در این قضیه منفعتی ببرند.

بیشتر بخوانید: ارباب حلقه‌ها ؛ پدر لرد الروند که بود و چگونه سرزمین میانه را نجات داد؟

سریال شوگون به وضوح به نقطه جوش رسیده و طرفداران را مجبور می‌کند تا پیش بینی کنند کدام طرف برنده خواهد شد. تنها چیزی که مشخص است، این است که این جنگ خسارات جانبی و تلفات گسترده خواهد داشت. این باعث می‌شود که جنگجویان چیزی جز رنگ سرخ خون را نبینند، چه روی زمین و چه در چشمانشان که به آسمان نگاه می‌کنند. نظر شما در این باره چیست؟ لطفا نظرات خود را با ما درباره این موضوع به اشتراک بگذارند.

ویدئوی امسال چه بازی‌های خفنی خواهند آمد؟

نظرات

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها