اخبار سینما و انیمیشن خبر سینما

ارباب حلقه‌ها ؛ معرفی سه دسته اصلی از اورک‌های سرزمین میانه

اورک‌ها رایج‌ترین هیولاها در دنیای ارباب حلقه‌ها و دیگر داستان‌های تالکین در سرزمین میانه بودند. آن‌ها ستون فقرات ارتش سائرون و سارومان بوده و در هر مرحله با قهرمانان جبهه حق سرزمین میانه به مبارزه می‌پرداختند. با این حال اورک‌ها یک جبهه متحد نبودند. در وقایع ارباب حلقه‌ها اورک‌ها به سه دسته اصلی تقسیم می‌شدند: اورک‌های موردور، اورک‌های کوهستان مه‌آلود و اورک‌های ایزنگارد! در فصل های اوروک از داستان دو برج، این سه جناح بر سر این که با اسیران خود، مری و پیپین، چه کنند، با یکدیگر درگیر می‌شوند.

در این رمان، ارک‌های ایزنگارد که در اصل مری و پیپین را اسیر کرده‌اند، می‌خواستند آن‌ها را پیش سارومان بیاورند، در حالی که اورک‌های موردور می‌خواستند آن‌ها را نزد سائرون ببرند. اورک‌های کوه‌های مه‌آلود هم می‌خواستند آن‌ها را به عنوان انتقام از اقدامات یاران حلقه در معدن موریا بکشند. مشاجره بر سر هابیت‌ها منجر به درگیری فیزیکی شد که در آن ارک‌های ایزنگارد سه اورک موردور و دو اورک کوه‌های مه آلود را کشتند. صحنه مشابهی هم در فیلم ارباب حلقه‌ها: دو برج اثر پیتر جکسون رخ داد، اگرچه اورک‌ها بعداً درست قبل از ورود روهیریم، وارد درگیری فیزیکی نشدند. حال سوالی که پیش می‌آید، این است که پس چه تفاوت‌هایی بین این سه دسته از اورک‌ها وجود داشت و چرا آن‌ها آنقدر از یکدیگر متنفر بودند که حاضر بودند نتیجه جنگ را با مبارزه بین خود به خطر بیندازند؟ در ادامه با مجله بازار همراه باشید.

اورک‌های موردور قدیمی‌ترین اورک‌های سرزمین میانه بودند

اورک‌های موردور در وقایع ارباب حلقه‌ها از نظر دیگر اورک‌ها ترسو و غیرقابل اعتماد هستند.
اورک‌های موردور در وقایع ارباب حلقه‌ها از نظر دیگر اورک‌ها ترسو و غیرقابل اعتماد هستند.

ارباب تاریکی سائرون و ارباب تاریکی اول یعنی مورگوث، اولین اورک‌ها را در اوایل تاریخ سرزمین میانه خلق کردند. سائرون ممکن است در خلق آن‌ها نقش داشته باشد، همانطور که در سیلماریلیون، تالکین نوشت که سائرون در تمام اعمال شیطانی مورگوث نقش داشته است. پس از شکست مورگوث در عصر اول، سائرون اورک‌های بازمانده را در موردور جمع کرد و آن‌ها را پرورش داد تا ارتش اورک‌های خود را ایجاد کند. بنابراین اورک‌های موردور بزرگترین و قدیمی‌ترین گروه اورک‌ها در ارباب حلقه‌ها بودند. آن‌ها به سائرون وفادار بوده و اکثریت ارتش او را تشکیل می‌دادند و اغلب در کنار انسان‌هایی مانند ایسترلینگ‌ها و هارادریم‌ها می‌جنگیدند. برخی از اورک‌های موردور از میناس مورگول آمده و به نازگول خدمت کردند، اما از آنجایی که نازگول‌ها به سائرون وفادار بودند، این اورک‌ها همچنان خدمتکاران سائرون محسوب می‌شدند.

اورک‌های موردور میناس تیریث را محاصره کرده و در فیلم بازگشت پادشاه از دروازه سیاه دفاع کردند. اورک‌های موردور بزرگ‌تر و سرسخت‌تر از سایر اورک‌ها بودند، البته نه در حد اوروک‌های سارومان! گندالف در فصل پل خزاددوم از یاران حلقه گفت که اورک‌های موردور در مقایسه با دیگر اورک‌های موریا بزرگ و بد بودند. در این رمان، اورک‌های موردور روی زره‌ها و سپرهای خود چشم‌های قرمز رنگی می‌کشیدند که نمایانگر چشم سائرون بود. به همین دلیل به اورک‌های چشم هم معروف بودند. سایر اورک‌ها معتقد هم بودند که اورک‌های موردور ترسو و غیرقابل اعتماد هستند.

اورک‌های کوهستان مه‌آلود دشمنان دورف‌ها بودند

در وقایع دو برج از ارباب حلقه‌ها ، اورک‌ها بخاطر اختلافاتی که داشتند، با یکدیگر درگیر شدند.
در وقایع دو برج از ارباب حلقه‌ها ، اورک‌ها بخاطر اختلافاتی که داشتند، با یکدیگر درگیر شدند.

اورک‌های کوه‌های مه‌آلود که به آن‌ها شمالی‌ها هم می‌گفتند، در غارهای کوه‌های مه‌آلود، از جمله شهر گابلین، کوه گندآباد و مهم‌تر از همه در وقایع ارباب حلقه‌ها در معادن موریا ساکن بودند. هنگامی که ارتش مورگوث و سائرون در نبرد خشم شکست خوردند، اورک‌های بازمانده اغلب به کوه‌های مه‌آلود گریختند و گاه حکومت‌های جدیدی در آنجا تشکیل دادند. سائرون همچنین عمداً تعدادی اورک را برای اشغال کوه‌های مه آلود فرستاد تا دورف‌ها نتوانند آن‌ها را پس بگیرند. اگرچه اورک‌های کوه مه‌آلود همچنان به سائرون وفادار بودند، اما مستقیماً در ارتش او خدمت نمی‌کردند. آن‌ها عمدتاً مستقل بودند و تا زمانی که دشمنان سائرون را از کوه‌های مه آلود دور نگه داشتند، او اهمیت چندانی به کارهایی که آن‌ها در آنجا انجام می دادند، نمی‌داد.

اورک‌های کوهستان مه‌آلود اغلب در سرتاسر وقایع هابیت برای بیلبو و گروه تورین ایجاد مشکل می‌کردند و آن‌ها همچنین به یاران حلقه در موریا حمله کردند. اورک‌های کوهستان مه آلود معمولاً کوچکتر از بقیه اورک‌ها بودند. در این مورد استثناهایی وجود داشت، مانند آزوگ قدرتمند، اگرچه او به اندازه فیلم‌های هابیت جکسون نبود. بلندترین اورک‌ها در رمان‌های تالکین هنوز هم کوتاه‌تر از انسان‌ها بودند. دیگر اورک‌ها از اورک‌های کوهستان مه آلود به دلیل ضعیف بودن و بی انضباطی آن‌ها را تحقیر می‌کردند. همه اورک‌ها از نور خورشید متنفر بودند، اما اورک‌های کوهستان مه آلود از آنجایی که در زیر زمین زندگی می‌کردند، بسیار به آن حساس بودند.

سارومان اورک‌های ایزنگارد را قوی‌تر خلق کرد

سارومان سفید در حال صحبت با فرمانده های اوروک‌ها قبل از اعزام آن‌ها به منطقه آمون هن
سارومان سفید در حال صحبت با فرمانده های اوروک‌ها قبل از اعزام آن‌ها به منطقه آمون هن

اورک‌های ایزنگارد به جای سائرون از قضا به سارومان وفادار بودند. آن‌ها در اصل اورک‌های کوهستان مه‌آلود بودند، اما سارومان مانند دانلندینگ‌ها، آن‌ها را برای هدف خود به خدمت گرفت. سارومان می‌خواست ارتشی برای رقابت با سائرون بسازد تا بتواند ارباب تاریکی را شکست داده و حلقه یگانه را برای خود ادعا کند. سارومان از طریق پرورش، آموزش و آزمایش‌های بد، اورک‌های ایزنگارد خود را به موجوداتی قدرتمندتر تبدیل کرد. او مردان گابلین، نیمه اورک‌ها و خطرناک‌تر از همه، های اوروک‌ها را خلق کرد. های اوروک‌ بزرگ‌تر، قوی‌تر، سریع‌تر و در برابر نور خورشید مقاوم‌تر از اورک‌های معمولی در ارباب حلقه‌ها بودند.

اورک‌هایی که به یاران حلقه در منطقه آمون هن حمله کردند، اورک‌های ایزنگارد بودند، همان‌طور آن‌هایی که به سمت قلعه هلمز دیپ یورش بردند. به لطف امکانات زیاد سارومان، اورک‌های ایزنگارد به نسبت اورک‌های موردور یا کوه‌های مه آلود مجهزتر بودند. آن‌ها مانند اورک‌های موردور، نمادهایی را روی زره ​​و سپرهای خود نقاشی می‌کردند، اما به جای چشمان قرمز، دست سفید سارومان را روی زره خود داشتند. اورک‌های ایزنگارد، به ویژه پس از کشتن بورومیر و دستگیری مری و پیپین، مغرورتر شدند و این باعث خشم سایر اورک‌ها شد.

بیشتر بخوانید: ارباب حلقه‌ها ؛ پدر لرد الروند که بود و چگونه سرزمین میانه را نجات داد؟

تالکین به چند گروه دیگر از اورک‌ها اشاره کرد، از جمله اورک‌های شرقی که در سرزمین‌های دورافتاده Rhûn زندگی می‌کردند، اما آن‌ها نقش‌های حداقلی را در وقایع ارباب حلقه‌ها ایفا کردند. نفاق بین اورک‌ها ناکارآمدی جبهه شر را نشان داد. مشاجره سه دسته از اورک‌ها به پیپین اجازه داد تا خود را آزاد کند و بعداً درگیری در بین اورک‌ها در برج سیریث اونگول به سم وایز گمجی اجازه داد تا فرودو را نجات دهد. در نهایت قهرمانان ارباب حلقه‌ها متحد شدند و وفاداری عمیقی به یکدیگر نشان دادند. از طریق کار تیمی و همکاری بود که آن‌ها توانستند بر تعداد بسیار بالای اورک‌هایی که با آن‌ها روبرو بودند، غلبه کرده و ادعای پیروزی در جنگ حلقه را داشته باشند. نظر شما در این باره چیست؟ لطفا نظرات خود را با ما درباره این موضوع به اشتراک بگذارید.

ویدئوی امسال چه بازی‌های خفنی خواهند آمد؟

تگ ها

نظرات

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی
پاسخ

چرا سارومان اوروک‌های رو از زیر زمین و داخل پوسته‌های غشایی درمیاورد؟ دلیلی داره؟
تو خود فیلم اشاره کردن که انسان‌ها و الف‌ها اورک‌ها رو به درون غار و تپه‌ها تبعید کردند