فیفا ۲۰۲۴ یا به عبارتی EA Sports 2024 پایه‌گذار تحولات و اتفاقات جدید سری فوتبالی کمپانی EA است. با نقد و بررسی EA Sports 2024 با مجله‌ بازار همراه باشید تا به بررسی این بازی پرطرفدار که حالا با نامی جدید عرضه شده‌ است بپردازیم.

به جرات می‌توان گفت فیفا یکی از قدیمی‌ترین بازی‌های فوتبالی است که به صورت مستمر در مهر ماه هر سال، با انتشار نسخه‌ی جدیدی، بازیکنان را با آپدیت‌های بروز دنیای فوتبال روبرو می‌کند. EA Sports FC 2024 جز دسته آثاری به حساب می‌آید که سالانه تجارتی پرسود را برای کمپانی ‌الکترونیک آرتز خلق می‌کند و با عرضه‌ی هر نسخه فصل جدیدی را برای طرفداران و بازیکنان سراسر دنیا که علاقه‌مند به بازی‌ فوتبال هستند فراهم می‌کند. با عرضه‌ی هر نسخه از بازی رقابت‌های هیجان‌انگیزی آغاز می‌شود و گیمرها با تلاش و کوشش به صورت بی‌وقفه سعی می‌کنند تا به جوایز و هدایای متنوعی دست پیدا کنند و همچنین تیم رویایی خود را تشکیل دهند؛ منظورم واضح است، آلتیمیت تیم را می‌گویم.

رتبه‌بندی بهترین بازی‌های تل تیل گیمز؛ Telltale Games ترکیب شکست و پیروزی

اولین و بزرگ‌ترین تغییر این سری در سال ۲۰۲۴ که در همان نگاه اول به چشم می‌خورد، تغییر نام بازی است که با توجه به اتمام قرارداد شرکت ‌EA با فدراسیون جهانی فوتبال صورت گرفته و نامی جدید را به این سری بازی بخشیده است. اگر شماهم مثل من از دسته افرادی باشید که اکثر نسخه‌های این بازی را تجربه کردم شاید کنار آمدن با نام جدید این سری بازی، برایتان دشوار باشد اما خبر خوب اینجا است که به‌جز تغییر نام، تغییرات بسیار بزرگی در سیستم اصلی بازی صورت نگرفته است.

منو بازی EA Sports 2024 تغییر کرده است

پس از باز کردن بازی با منوی جدیدی روبرو خواهید شد و این بخش را تا حد زیادی ساده‌سازی کرده است که دسترسی شما را به بخش‌های مختلف دیگری راحت‌تر می‌کند، آن کاشی‌های بزرگ جای خود را به منویی کشویی داده‌اند و تمامی مواردی که در نسخه‌ی قبلی موجود بودند نیز در اینجا وجود دارند. اگر بخواهیم صادقانه به این بخش نگاه کنیم تغییرات، بسیار جزئی و ظاهری هستند. در دونسخه‌ی قبلی به این اثر دو قابلیت جدید اضافه شد که امکان شبیه‌سازی بازی‌‌ها و تجربه‌ی هایلایت‌های بازی‌های مهم بودند اما در این نسخه قابلیت جدیدی به بازی اضافه نشده است.

نقد و بررسی بازی اف سی 24 - بررسی بازی EA Sports FC ۲۴ - بررسی فیفا 24

این تغییرات جزئی برای قسمت‌های مختلف بازی هم صدق می‌کند. در بخش پرو کلاب می‌توانید بازیکن خود را طبق سلایق خود بسازید و با دوستانتان تیم‌ تشکیل دهید. بخش ولتا همچنان مانند سابق در دسترس قرار دارد و قسمت‌های مختلفی هم برای تجربه‌‌ی بیشتر در دسترس قرار می‌دهد، می‌توانید در این بخش بازیکن مخصوص خود را داشته باشید و با بردن مسابقات مختلف و به دست آوردن امتیازات بیشتر و بهتر، به شخصی سازی ظاهر، مهارت‌ها و تکنیک بازیکن‌تان بپردازید. بخش ولتا‌ی EA FC 2024 همانند نسخه‌های قبلی چنگی به دل نمی‌زند دلیل این مسئله را می‌توان شباهت بیش از حد سیستم بازی در بخش خیابانی، به فوتبال روی چمن دانست.

معرفی بهترین بازی های موبایل در سبک مبارزه‌ای

اضافه شدن Evolutions

بهتر از است قبل از تجربه‌ی بازی با این مسئله کنار بیایید که بخش ولتای فیفا ۲۰۲۴ قرار نیست که تجربه‌ی حرفه‌ای فوتبال خیابانی را به شما ارائه کند و فقط می‌توانید برای سرگرم شدن و گذراندن وقت به تجربه‌ آن بنشینید. بخشی که بیشترین تغییرات را در بین حالات مختلف FC 2024 داشته است آلتیمیت تیم می‌باشد. این قسمت از نظر ساختار تفاوت آنچنانی با نسخه‌‌ی قدیمی ندارد و فقط قسمت جدیدی به نام Evolutions به آن اضافه شده است. قسمت Evolutions با هدف ارتقاء کارت‌های بازی قرار گرفته است که می‌توان برای ارتقا دادن ابجکتیو‌های تعریف شده آن را تکمیل کرد. در شروع عرضه بازی چند نوع آپدیت مختلف وجود دارد، بهترین آن‌ها نیازمند پرداخت کوین‌های بازی یا همان فیفا پوینت است که نشان دهنده‌ی عطش درآمد EA از بخش آلتیمیت تیم است.

گفتنی است که همچنان مانند گذشته استفاده از خرید‌های درون برنامه‌ای در روند بازی تاثیرات بسزایی ایجاد می‌کنند که تا حدی تعادل مارکت بازی و قدرت تیم‌ها را بهم می‌ریزد. اما می‌توان گفت بزرگ‌ترین تفاوت آلتیمیت تیم امسال با سال گذشته اضافه شدن بازیکننان زن در این بخش است. اگر بخواهم به‌طور واقع گرایانه به این مسئله نگاه کنم باید بگویم که شرکت EA این ادقام را به بهترین شکل ممکن انجام داده است، طوری که تاثیر مثبت آن در روند بازی‌ها به طور واضح حس می‌شود.

اگر بخواهیم به وضعیت کلی آلتیمیت تیم در سال‌های گذشته نگاه کنیم متوجه‌ی این موضوع می‌شویم که شرایط بستن تیم‌ها بسیار مشابه هم بودند و با گذشت زمان از بازی این شباهت بیشترهم می‌شد اما با اضافه شدن بازیکنان زن در این فصل این مشکل تا حد زیادی رفع شد و بازیکنان می‌توانند با دست باز، بازیکنان تیم خود را انتخاب کنند و متای تیم‌شان را افزایش دهند. این تغییر مفید را می‌توان به طور محسوس در تیم‌ها حس کرد.

نقد و بررسی بازی اف سی 24 - بررسی بازی EA Sports FC ۲۴ - بررسی فیفا 24

به طور کلی در حال‌حاضر اجباری برای استفاده از بازیکنان مرد یا زن در بازی وجود ندارد و بازیکنان زن دارای ویژگی‌های خارق‌العاده‌ای نیستند که آن‌ها را به سوپر استار تبدیل کند. صرفا این بازیکنان به دلیل داشتن قامت کوتاه‌تر نسبت به مردان اجیلیتی (سرعت و تکنیک بیشتر) بالاتری دارند و برای افرادی که به بازی سرعتی یا دریبل کردن علاقه دارند گزینه‌های مناسبی هستند و باعث ایجاد تیم‌های متنوع‌تری نسبت به قبل شده‌اند. در کل FC 2024 یا همان فیفای خودمان از نظر محتوایی با تغییرات بزرگی همراه نبوده است. اما باید در نظر داشت که انتظار داشتن تغییرات بزرگ برای بازی‌هایی که در ذهن گیمرها، جای خود را دارند خارج از منطق است.

برای یک بازی فوتبالی ویدیویی هیچ‌چیز مهم‌تر از ارائه‌ی یک گیم پلی خوب و کم نقص نیست. به این دلیل که اگر بازی دارای بهترین‌ حالت‌ها هم باشد ولی گیم پلی خوبی ارائه ندهد نمی‌توان از آن لذت برد و فیفا هم از این قائده مستثنی نیست. در سال‌های گذشته و مخصوصا به واسطه‌ی آپدیت‌های مختلف، فیفا با مشکلاتی روبرو بود که سازندگان این مشکلات را برطرف کردند. در حال‌حاضر بدون در نظر گرفتن آپدیت‌‌ها و تغییراتی که در آینده قرار است روی بازی اعمال شود بازی در بخش گیم پلی دارای تعادل مناسبی است که تجربه‌ی لذت بخش و خوبی را منتقل می‌کند.

سازندگان بازی در بخش گیم پلی تغییراتی را اعمال کرده‌اند که اگر نسخه‌ی قبلی را تجربه کرده باشید با تجربه‌ هر چند کوتاه این نسخه متوجه این تغییرات می‌شوید. مشخص‌ترین ویژگی که امسال در بخش گیم پلی به بازی اضافه شده است play style نام دارد که جایگزینی برای trait بازیکنان به حساب می‌آید. EA تلاش کرده تا با افزودن این ویژگی خصوصیات و سبک بازی هر بازیکن را در گیم پلی FC 2024 پیاده سازی کند و در این بخش تا حد خوبی موفقیت آمیز عمل کرده است. پلی استایل‌ها متنوع هستند و همه‌ی پست‌ها را هم پوشش می‌دهند.

نقد و بررسی بازی اف سی 24 - بررسی بازی EA Sports FC ۲۴ - بررسی فیفا 24

از برخی از آن‌‌ها می‌توان به پاورشات، سرعت بالا، استایل‌های مربوط به پاس و مهارت بلوکه کردن توپ‌ها اشاره کرد. هر استایل دارای دو حالت عادی و پلاس است که برای بازیکنان مطرح در نظر گرفته شده، مثلا رونالدو استایل پاورشات پلاس دارد و در نتیجه می‌تواند شوت‌های پاورشات را با قدرت بیشتر و دقت بالاتری درون دروازه قرار دهد. این ویژگی باعث تمایز بازیکنان عادی از بازیکنان مطرح می‌شود و اگر بتوانید از این ویژگی‌ها به خوبی استفاده کنید سطح بازی خود را افزایش می‌دهید.

همچنین مورد بعدی که مکمل پلی استایل‌ها به حساب می‌آید انیمیشن‌های جدید این اثر هستند که به بازی اضافه شده‌اند. دلیلی که این انیمیشن‌ها مکمل پلی استایل‌ها محسوب می‌شوند شباهت بسیار زیاد انیمیشن‌های بازیکنان معروف به نوع بازی خودشان است، مثلا زمانی که بازیکنی مانند کریستیانو رونالدو را کنترل می‌کنید که نوع حرکات مانند دویدن، پریدن یا شوت زدنش مثل دنیای واقعی طراحی شده است. انیمیشن‌های جدید و واقع گرایانه به‌طور کلی باعث شده‌اند FC 2024 تجربه‌ی نرم‌تر و روان‌تری را به بازیکنان ارائه کند و پیشرفت گیم پلی بازی نسبت به سال قبل به طور محسوسی مورد توجه بازیکنان قرار گیرد. این پیشرفت حرکات حرفه‌ای از لمس توپ تا حرکت پا به توپ، دریبل و شوت کردن را شامل می‌شود که حس بهتری به گیمر‌‌ها منتقل می‌کند.

اف سی ۲۴ چیز خاصی برای ارائه دارد یا خیر؟

۷ بازی ترسناک دلهره‌آور که در زمان آینده جریان دارند

با ترکیب شدن تمام این موارد در گیم پلی شاهد اتفاقات خوبی در بازی‌ هستیم که می‌توان بهترین اتفاق را بیشتر شدن کیفیت حمله‌ها در FC 2024 دانست. شما می‌توانید در این نسخه از بازی هرچه را که در ذهن دارید پیاده سازی کنید و تیم هماهنگ‌تری داشته باشید. می‌توانید با پاس‌های کوتاه از دروازه شروع کنید و سپس با پاس عمقی به دروازه حریف برسید یا اگر بازیکن سرزن و سرعتی در تیم خود دارید توپ را به گوشه‌ی زمین ببرید و با سانتری دقیق گل بزنید. همچنین می‌توانید با استفاده از تریگر‌های دسته قابلیت‌های جدید را فعال کنید که باعث ارسال هرچه دقیق‌تر توپ می‌شوند البته برای پیدا کردن مهارت در این قابلیت، باید وقتی را به تمرین بپردازید تا بتوانید به درستی از آن‌ها استفاده کنید.

نقد و بررسی بازی اف سی 24 - بررسی بازی EA Sports FC ۲۴ - بررسی فیفا 24

برای اینکه تا حد بیشتری نقاط ضعف و قوت گیم پلی بازی را بررسی کنیم بیایید تا به سیستم دفاعی FC 2024 هم نگاهی بیندازیم. اگر تا به حال یک‌بار هم بازی فیفا را تجربه کرده باشید حتما شماهم جزء دسته افرادی قرار می‌گیرید که از سیستم دفاعی این بازی گله‌مند هستند.

نقش پر رنگ هوش مصنوعی در فیفا باعث آزار بازیکنان بود به این صورت که گاهی بازیکنان دفاعی، بدون اینکه خود گیمر نقشی در آن داشته باشد می‌توانستند توپ‌ها را دفع کنند یا با نگه داشتن دکمه، بازیکنان مهاجم را پرس کنند. خبر خوبی که وجود دارد این است که این مورد در FC 2024 بسیار کم رنگ‌تر شده اما خب مشکل سیستم بازی جایی خود را نشان می‌دهد که برخلاف بازیکنان مهاجم که ابزار‌های زیادی برای حمله دارند بازیکنان دفاعی از مزیت خاصی برخوردار نیستند و می‌توانند به راحتی در حملات فشرده، مغلوب سرعت بازیکنان شوند.

علت این مسئله را می‌توان نبود تعادل میان مهارت‌های دفاعی و هجومی بازیکنان دانست و پیامد آن هم نتیجه‌های عجیب و غریبی هستند که با تعداد گل‌های بالا در بخش آنلاین بازی با آن‌ها روبرو می‌شویم. البته در این مورد عملکرد‌های ضعیف و گاهی عجیب دروازه‌بانان هم بی‌تاثیر نیست اگر راستش را بخواهید دروازه‌بانان این حس را می‌دهند که قدرت مهار توپ آن‌ها نسبت به نسخه‌ی قبلی کم‌تر و محدودتر شده است و هر از چندگاهی با گل خوردن شوت‌های بسیار ساده بازیکنان را غافل‌گیر می‌کنند طوری که تمام محاسبات  ما را در ذهن‌مان بهم می‌ریزند. این انتظار وجود دارد که در آپدیت‌های آینده‌ی FC 2024 روی این بخش تغییراتی اعمال شود تا دفع کردن توپ‌ها هم به اندازه‌ی گل زدنشان لذت بخش‌ شود.

نقد و بررسی بازی اف سی 24 - بررسی بازی EA Sports FC ۲۴ - بررسی فیفا 24

با اینکه امسال قرارداد کمپانی EA با فدراسیون جهانی فوتبال به اتمام رسیده است و تاثیر آن را در اسم بازی شاهد هستیم و البته نگرانی‌هایی هم که در مورد مشکلات لایسنس وجود داشت با این حال، بازی FC 2024 نسبت به سال‌های گذشته با کم و کسری زیادی روبرو نیست، تیم‌ها و لیگ‌های مطرح و حتی کوچک دنیای فوتبال با اسم و مشخصات واقعی در بازی حاضر هستند و حتی مسابقات لیگ‌های مطرح دنیا هم در بازی با لایسنس‌های رسمی به چشم می‌آیند. همانند سال‌های گذشته که EA تمرکز زیادی روی ارائه‌ی تصویری زیبا از فوتبال داشته همچنان این راه را ادامه می‌دهد. ورزشگاه‌ها، تجربه‌ی کلی بازی و از همه مهم‌تر جزيیات چهره‌ی بازیکننان ملموس‌تر از گذشته شده است که همه باهم باعث لذت بخش‌تر شدن بازی هستند. در کل اگر بحث گرافیک برای شما حائز اهمیت است FC 2024 بهترین پیشنهاد پیش روی شما است.

بررسی بازی Alone in the Dark | تنهاترین یا تاریک‌ترین؟

فیفا ۲۴ بازی خوبی است؟

از نظر موسیقی، منو‌ها و بخش‌های مختلف همه چیز درحد معمول است و نکته‌ی خاصی به چشم نمی‌خورد. در اف سی ۲۴ یک تیم گزارشگری جدید هم به بازی اضافه شده است که گای مبری گزارشگر BBC و سو اسمیت بازیکن اسبق تیم ملی انگلیس اعضای تشکیل دهنده‌ی این تیم هستند. تنوع تعداد موسیقی‌های بازی و گزارشگران باعث می‌شوند که اف سی ۲۴ در بخش صداگذاری تاحد زیادی خوب عمل کند.

به طور کلی اف سی ۲۴ بیشتر از اینکه تغییری بزرگ برای سری محبوب فیفا باشد ادامه دهنده‌ی همان نسخه‌های قبلی این مجموعه است. در جواب این سوال که آیا این بازی ارزش خرید دارد یا نه می‌توان گفت که همه چیز بستگی به دیدگاه شما دارد. اگر شما هم مثل من جزء آن دسته افرادی هستید که سری فیفا را به صورت حرفه‌ای تجربه می‌کنید و از بخش‌هایی مانند آلتیمیت تیم لذت می‌برید بدون شک خرید این نسخه‌ به شما این امکان را می‌دهد تا یک سال به صورت آنلاین از تمامی بخش‌های این بازی لذت ببرید اما اگر شما از دسته بازیکنانی هستید که این اثر را فقط در اوقات فراغت تجربه می‌کنید شاید پرداخت ۷۰ دلار ناقابل، کار منطقی به نظر نیاید پس صبر کنید و در زمان تخفیفات الکترونیک آرتز، بازی را با قیمتی مناسب‌تر تهیه کنید.

به نظر شما بازی EA Sports FC 24 اثر خوبی از کمپانی الکترونیک آرتز محسوب می‌شود؟ نظرتان را با ما و دیگر کاربران مجله بازار به اشتراک بگذارید.