بسته الحاقی Shadow of the Erdtree برای بازی Elden Ring از آن دسته بسته‌هایی به حساب می‌آید که تمامی عنصرهای یک DLC کامل را درون خود جای داده است. با بررسی بسته الحاقی جدید الدن رینگ همراه مجله بازار باشید.

انتشار الدن رینگ در سال ۲۰۲۲ میلادی اتفاق مثبتی بود که در آن سال و زمان، برای کاربران صنعت بازی‌های ویدیویی افتاد و طرفداران سبک سولزلایک را راضی کرد؛ این اتفاق زمانی ترکیب شد که فرام‌سافتور (FromSoftware) با نویسنده سری Game of Thrones یعنی آقای جرج آر. آر. مارتین (George Raymond Richard Martin) همکاری کرد و به محصولی رسید که تکامل جالبی از ابعادهای ژانر فانتزی و سبک سولزلایک را در بازی‌های ویدیویی به‌نمایش می‌گذاشت و قدرت‌نمایی می‌کرد.

بازی Elden Ring توانست تحول عمیقی را فراهم سازد و آزادی عمل بسیار خوبی را به طرفداران سبک سولزلایک و فانتزی بدهد تا بتوانند به بهترین شکل ممکن از محیط و المان‌های بازی ذکر شده استفاده کنند. Elden Ring به‌معنای واقعی کلمه یک اثر اسطوره‌ای مبنی‌بر اسطوره‌شناسی فانتزی محسوب می‌شد که پتانسیل‌های بسیاری را درون خود گذاشته است تا از آن‌ها به‌خوبی برداشت کند. بسته الحاقی جدید Shadow of the Erdtree برای بازی الدن رینگ هم یکی از آن محتویاتی است که در درجه‌ی اول به‌عنوان یک «بازی کامل» شناخته می‌شود و در درجه دوم نیز «می‌تواند قدرت برندینگ Elden Ring را افزایش دهد» اینکه FromSoftware چگونه این کار را انجام داده است سوال جذابی است که در ادامه با بررسی Shadow of the Erdtree و جزئیاتش، آن را پاسخ خواهم داد. شما در ادامه می‌توانید نقد و بررسی بازی الدن رینگ را از طریق لینک زیر مطالعه کنید.

بررسی بازی Elden Ring | فانتزی‌ترین سولزلایک

داستان Shadow of the Erdtree به‌معنای واقعی کلمه سورپرایز کننده است

نقد و بررسی بازی Elden Ring: Shadow of the Erdtree

داستان DLC بازی Shadow of the Erdtree در سرزمین سایه یا همان شدورلم تعریف می‌شود؛ جایی‌که میکلا، به‌عنوان برادر مالینا و کرکتری که او را در داستان اصلی بازی مشاهده نکرده‌ایم، تارنیشد قصه را صدا کرده است. شما به‌عنوان بازیکن وارد ماجراجویی‌تان در سرزمین سایه می‌شوید و به‌دنبال هدف اصلی میکلا مهربان و همراهان او می‌روید. همانطور که اشاره کردم، Shadow of the Erdtree همانند Elden Ring اسطوره‌شناسی مخصوص‌به خود را دارد. به همین دلیل روایت بازی و شخصیت‌پردازی‌ها در بسته الحاقی جدید الدن رینگ یعنی Shadow of the Erdtree مانند بازی اصلی از کیفیت و جزئیات بالایی برخوردار هستند. شما می‌توانید با مطالعه‌ی آیتم‌های متعدد، ریممبرنس باس‌ها و صحبت با شخصیت‌ها اطلاعات بیشتری کسب نمایید و از رخدادها با خبر شوید.

یادآوری: برای ورود به Shadow of the Erdtree باید دو باس «رادان» و «موگ» را شکست داده باشید و با دست بیرون آمده از پیله در میدان نبرد موگ، تعامل برقرار کنید. ۱۵۰ لولِ مناسبی برای شروع این DLC است.

یادآوری: دانجن (Dungeon): دانجن که به‌معنی سیاه‌چال است، اصطلاحاً در بازی‌های ویدیویی معبد، قصر یا هر مکان تودرتویی محسوب می‌شود که بستری برای اکتشاف و مبارزه را پدید می‌آورد. بازی Elden Ring در سراسر مپ خود شامل دانجن‌های مختلفی می‌شود. آن‌هایی که فرعی هستند را صرفاً دانجن فرعی یا Minor Dungeon می‌نامیم و آن‌هایی که در خط اصلی داستان و برای پیش‌وری کلیدی هستند را لگسی دانجن یا Legacy Dungeon خطاب می‌کنیم.

همانطور که گفتم، داستان بسته الحاقی جدید الدن رینگ یعنی Shadow of the Erdtree روایت به‌خصوصی دارد که با پرداخت و پردازش به آن، مسئله‌ی اسطوره‌شناسی اصلی Elden Ring را به دوش می‌کشد. شما در ماجرای شروع سرزمین سایه مدام از خود سوال خواهید کرد که چرا برای ورود به این سرزمین می‌بایست با باس فایت‌های موگ و رادان بجنگید و آن‌ها را شکست دهید. بسته الحاقی Shadow of the Erdtree با گذر زمان و پیشروی در داستان، به این سوال شما پاسخ خواهد داد و به سوال و جواب‌های دیگری نیز رسیدگی خواهد کرد. درواقع Shadow of the Erdtree یکی از آن DLCهایی محسوب می‌شود که تقریبا با بازی اصلی برابری می‌کند و حتی کم هم نمیاورد. این موضوع برابری زمانی تکمیل می‌شود که داستان این DLC به‌خوبی با Elden Ring همراهی می‌کند و یکی از بهترین شخصیت‌پردازی‌های این چند سال اخیر را تحویل ما می‌دهد.

سیستماتیک این بسته الحاقی دست‌خوش تغییرات مثبتی شده است

نقد و بررسی بازی Elden Ring: Shadow of the Erdtree

بگذارید کمی به گیم‌پلی Shadow of the Erdtree بپردازیم. اساس گیم‌پلی در DLC بازی Elden Ring دقیقا همانند همان الدن رینگ است و تفاوت خاصی در آن ایجاد نشده است؛ اما از آن طرف ماجرا فرام‌سافتور بروزرسانی‌های مثبتی در طراحی Dungeon اعمال کرده است که موجب آپدیت سیستم ارتقاء بازی می‌شود. همانطور که احتمالا می‌دانید یا شاید هم نمی‌دانید، در بازی‌های سولزلایک، به‌خصوص Elden Ring، پیشرفت و قوی‌تر شدن بازیکنان وابسته به سیستم ارتقاء بازی است که در Shadow of the Erdtree دست‌خوش آپدیت‌های مثبتی شده است. شما با استفاده از سیستم ارتقاء Shadow of the Erdtree تاثیر به‌خصوصی نیز بر سیستماتیک مبارزات‌محورتان می‌گذارید به همین خاطر متوجه‌ی اهمیت این سیستم می‌شوید.

استودیو بازی‌سازی FromSoftware برای اینکه تمامی گیمرهای جهان الدن رینگ را دورهم جمع کند و تجربه‌ی یک‌پارچه، یک‌سان و مجددا منحصربه‌فردی را به‌همه‌ی بازیکنان Shadow of the Erdtree تزریق کند، نحوه‌ی افزایش قدرت آسیب رساندن و کاهش میزان آسیبی که به شما وارد می‌شود را بروزرسانی کرده است. بازیکنان در DLC جدید الدن رینگ با دو آیتم به‌نام‌های Scadutree و Revered Spirit Ash به‌خوبی ارتباط برقرار می‌کنند. درواقع Scadutree میزان آسیبی است که یا وارد می‌کنید یا افزایش می‌دهید یا میزان آسیبی است که به شما وارد می‌شود و شما آن را کاهش می‌دهید. از آن طرف هم Revered Spirit Ash، برای افزایش قدرت سامن‌های شما و سایر بازیکنانی است که وارد جهان شما می‌شوند. وجود این دو آیتم که جزء آیتم‌های جمع‌آوری محسوب می‌شوند، سبب شده تا سطح بازیکنان تاثیر مستقیمی روی قدرت آن‌ها نداشته باشد. درواقع آنقدر مهم نیست که با چه سطح و لولی وارد دی‌ال‌سی Shadow of the Erdtree می‌شوید چون این DLC سعی می‌کند تمامی بازیکنان را در یک «رده»‌ قرار دهد اما پیشنهاد من به شما، لول و سطح ۱۵۰ است تا از تاثیرهای حداقلی بهره‌مند شوید تا در نهایت بتوانید تجربه‌ی جالب‌تری را کسب نمایید.

محیط‌ها با داستان بازی تطابق و ارتباط محوریتی دارند

نقد و بررسی بازی Elden Ring: Shadow of the Erdtree

آیتم‌ها در بازی Elden Ring به‌خوبی می‌توانند بر روی راحت‌تر شدن پیشروی شما در داستان بازی تاثیر بگذارند و در کنار آن لباس‌ها، سلاح‌ها و تلیسمن‌های کارآمدی را فراهم سازند که با پویایی و گشت‌وگذار در محیط‌های بسیار جذاب سرزمین سایه، به دست آورده می‌شوند. به همین خاطر می‌توانم ذکر کنم که Shadow of the Erdtree از لحاظ سیستم پاداش‌محور، در راستای Elden Ring و اهداف FromSoftware حرکت می‌کند و حتی در بعضی از مواقع نیز از بازی اصلی، بهتر عمل می‌کند و خروجی بهتری را تطابق می‌دهد. اگر یادتان باشد گفتم که سیاه‌چال‌ها یا همان دانجن‌ها چقدر مهم هستند، درواقع دانجن‌ها یکی از جذابیت‌های محیطی این بسته الحاقی به حساب می‌آیند.

اگر از Dungeonها صرف نظر کنیم و Catacombهای نرمال بازی را هم کنار بگذاریم، بازهم به همان دانجن‌ها پرداخته‌ایم چرا که Ruined Forge همان دانجن‌ها هستند که با نوع دیگری ظاهر می‌شوند. درواقع Ruined Forge دانجن‌هایی منحصربه‌فرد هستند که هیچ باس فایتی در آن‌ها قرار ندارد و دشمان مخصوص به‌خود را دارند. تسک شما در Ruined Forgeها این است که با حل کردن پازل محیطی‌ای که برای شما درنظر گرفته شده است، به لوکیشن مورد نظر رسیده و مأموریت خود را به اتمام برسانید که در انتها یک پاداش مثبت کسب کنید. از دیگر محتویات Shadow of the Erdtree هم می‌توان به ماسلیوم‌ها (Mausoleum) اشاره کرد که شامل یک باس فایت فرعی می‌شود؛ در انتها نیز و پس از خاک کردن باس‌فایت مورد نظر، لباس جنگی و سلاح او را از آن خود می‌کنید.

از لحاظ ساعات هم بررسی کنیم، این بسته الحاقی به‌عنوان یک محصول کامل شناخته می‌شود

نقد و بررسی بازی Elden Ring: Shadow of the Erdtree

بازی Elden Ring به‌خودی‌خود یکی از بهترین محصولات حوزه سرگرمی، بازی‌های ویدیویی و موارد فانتزی‌محور محسوب می‌شود که تعداد ساعات بسیار زیادی را درون خود جای داده تا بتواند مخاطبانش را به بهترین شکل ممکن سرگرم نماید. این موضوع برای بسته‌ی الحاقی Shadow of the Erdtree نیز صادق است، درواقع بسته الحاقی جدید بازی الدن رینگ یعنی Shadow of the Erdtree می‌تواند چیزی حدود ۴۰ ساعت شما را پای خود نگه دارد و تکراری هم نشود، آنقدر در گوشه و کنار بازی محتویات مختلف، متعدد و بهینه‌شده‌ای وجود دارد که وقتی در کنار یک‌دیگر قرار می‌گیرند قدرت ساخت FromSoftware به‌رخ کشیده می‌شود.

درواقع Shadow of the Erdtree همانند یک اسپین‌آف سینمایی یا سریالی برای بازی Elden Ring به حساب می‌آید و اگر راستش را هم بخواهید، در عمل نیز به‌خوبی ظاهر می‌شود. درواقع Shadow of the Erdtree شما را یاد House of the Dragon برای Game of Thrones می‌اندازد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید، تعدادی از کاربران صنعت بازی‌های ویدیویی، به این بسته الحاقی لقب بهترین DLC تاریخ بازی‌های ویدیویی را داده‌اند.

در نهایت در این بخش باید بگویم که با تمام مواردی که در Shadow of the Erdtree وجود دارد و در کنار محتویات موجود در سرزمین سایه، داستان Elden Ring کامل به نظر می‌رسد و یک دستاورد خیره کننده و منحصربه‌فردی را درون خود جای می‌دهد. دنیای فانتزی-تاریک اثر، استادانه و جاه‌طلبانه طراحی شده است و در ساختار پرجزئیاتش به بهترین شکل ممکن جلوه می‌کند؛ سرزمینی که ظالمانه و خطرناک بوده و از کرکترهای به یاد ماندنی، قوانین شگفت‌انگیز و مفاهیم یا ایدئولوژی‌های دیوانه‌کننده پر شده است و از آن‌ها در عملکردهای خود و پیشروی‌اش استفاده می‌نماید. این یک دستاورد جدید در جهان‌سازی محسوب می‌شود که یک سر و گردن بالاتر از بقیه‌ی آثار قرار می‌گیرد و نزدیک‌ترین اثر به آن، Berserk از کنتارو میورا است. Elden Ring: Shadow of the Erdtree یک پیروزی بزرگ برای فرام‌سافتور به حساب می‌آید و یک داستان ۴۰ساعته جذاب را به شما هدیه می‌کند.

هویت بصری یک‌پارچه و ساختارمند

نقد و بررسی بازی Elden Ring: Shadow of the Erdtree

نوبتی هم باشد، نوبت به گرافیک و هویت بصری Shadow of the Erdtree رسیده است. خالی از لطف نیست که بدانید، این بسته الحاقی پیشرفت قابل توجهی نسبت به الدن رینگ داشته است که این پیشرفت‌ها در وصف بصری نیز ظاهر می‌شوند. پیشرفت گرافیکی و بصری بازی آنچنان قابل حس نیستند اما اگر ردیابی‌شان کنید، به جزئیات بسیار بهتر بصری می‌رسید و از نکات جذاب لباس‌ها و زره‌های شخصیت‌تان بهره‌مند می‌شوید. همین است که می‌گویم Shadow of the Erdtree فراتر از یک بازی معمولی یا یک DLC عمل می‌کند، درواقع Shadow of the Erdtree به‌عنوان یک بازی کامل ظهور پیدا کرده که از وسعت بسیار بزرگی نیز استفاده می‌کند و این وسعت به یک دو الی محیط هم خاتمه نمی‌یابد.

هر محیط در Shadow of the Erdtree ساختار و طراحی به‌خصوص خود را دارد و از حیث هنری، حسابی نظر شما را به خود جلب می‌کند. از محیط‌های جنگ‌زده و به آتش کشیده شده توسط مزمر (Messmer) گرفته تا محیط‌های جنگلی، کوهستانی و ابیس از مواردی هستند که در Shadow of the Erdtree باید خود را برای ورود به آن‌ها آماده کنید. لازم است بگویم که این بسته الحاقی جدید بازی Elden Ring، از مشکلات فنی خاص و قابل توجهی بهره نمی‌برد و افت فریم نیز ندارد، شاید گاهی اوقات دچار باگ‌های بسیار کوچکی شوید که قابل چشم‌پوشی و گذر کردن هستند که طبق قول FromSoftware، طی آپدیت‌های آینده، این مشکلات نیز برطرف خواهند شد.

Shadow of the Erdtree همانند بازی Elden Ring ارزش تجربه کردن را دارد

بازی‌های FromSoftware در اکثر مواقع از موسیقی‌های جذاب و شنیدنی‌ای استفاده کرده‌اند که با فرم‌های مخصوص به خودشان، درون بازی جای‌گذاری و نهادینه شده‌اند؛ فرقی هم ندارد که آن موسیقی‌ها اورجینال بوده‌اند یا از فرمت‌های آرشیوی بهره می‌برند، در هر صورت فرام‌سافتور در بحث «موسیقی و هنر صداگذاری» یکی از بهترین استودیوهای موجود در صنعت بازی‌های ویدیویی است. افکت‌ها و موسیقی‌ها به‌خوبی با المان‌های مختلف Shadow of the Erdtree هماهنگ شده‌اند و اوج و فرود به‌وقتی را رعایت می‌کنند، چرا که از نظر من، فرام‌سافتور اعتقاد دارد: بازیکن چه در حالت «سکوت» چه در حالت «دیالوگ» و چه در حالت «درد، نبرد و مرگ و پیروزی» می‌بایست در موسیقی غرق شود و این موضوع به‌خوبی در Shadow of the Erdtree حس می‌شود.

در نهایت بایستی بگویم که بسته الحاقی جدید بازی Elden Ring یعنی Shadow of the Erdtree همان چیزی است که انتظار داشتیم؛ درواقع این DLC باری‌دیگر ثابت کرد که استودیو بازی‌سازی فرام‌سافتور (FromSoftware) چه میزان در طراحی و ساخت بازی‌های ویدیویی حرفه‌ای است. شاید Shadow of the Erdtree از تعداد مشکلات بسیار کمی برخوردار باشد اما آنقدر تجربه‌ی زیبایی را به چشمان‌مان هدیه می‌کند که این مشکلات، قابل چشم‌پوشی هستند. در آخر باید بگویم که اگر از طرفداران بازی‌های فانتزی هستید و سبک سولزلایک را دوست‌دارید، Elden Ring: Shadow of the Erdtree برای شما ساخته شده است.

به‌نظر شما بازی Shadow of the Erdtree از Elden Ring،‌ بسته الحاقی خوبی است؟ نظرتان را با ما و دیگر کاربران مجله بازار به اشتراک بگذارید.

Loading