بازی Final Fantasy 7 Rebirth اثری است که می‌تواند بسیاری را جذب کرده و درگیر خود کند، حداقل اگر شما را تا پایان همراهی نکند این قدرت را دارد که ساعت‌هایی را از شما بگیرد تا سرگرمی جذابی را به شما هدیه دهد. با بررسی پارت دوم فاینال فانتزی ۷ همراه مجله بازار باشید تا ببینیم در این نسخه با چه جهان جذابی روبرو هستیم.

اگر خود را در نظر بگیرم، زمانی‌که نام یا لقب بازی‌های شرقی به گوشم می‌رسد از آن‌ها فرار می‌کنم و یا اصولا وقتی‌که بحث و گفتگویی در رابطه با آثاری که تم شرقی دارند می‌شود، سعی می‌کنم در آنجا نباشم چرا که با حال و هوای شرقی نمی‌توانم ارتباط ویژه‌ای را برقرار کنم؛ این موضوع تا زمانی برای من صدق می‌کرد که پای بازی Final Fantasy VII Remake یا همان نسخه‌ی بازسازی شده فاینال فانتزی ۷ حضور نداشتم.

نقد و بررسی بازی Helldivers ۲ | حشرات را از بین ببرید

جالب است، گاهی اوقات به خود میایی و متوجه نمی‌شوی که چگونه کاری را انجام داده‌ای که یک زمانی حس تنفری را نسبت به آن زمینه داشته‌ای. حس من هم تقریبا یک همچین کانسپتی را در خود جای داده بود و هر سال که یک‌سال به سن من افزوده می‌شد، گستره‌ی بیشتری بر خویش من آویزان می‌شد و صدایی را می‌سرود، این صدا با این جمله در درونم آغاز می‌شد: «علیرضا واقعا می‌خواهی سراغ بازی‌هایی بروی که فضای کره‌ای و ژاپنی را به تو ارائه می‌دهند؟ تو مگر از انیمه و مقیاس‌های مشباهش متنفر نبودی و این را به همه نمی‌گفتی که با این فضا ارتباطی برقرار نمی‌کنی؟ پس این اشتباه را نکن و سراغ تجربه‌ی فاینال فانتزی ۷ حرکت مکن.»

برای این مسئله به فکر فرو رفتم، از خود پرسیدم آیا «ارتباط نگرفتن با جهان انیمه را می‌توانم پای هر اثری که فضای شرقی را ارائه می‌دهد بزنم؟» جواب را گرفتم – خیر. تصمیم گرفتم برای شروع ماجرای جذابم به یکی از دوستان عزیزم پیشنهادی دهم، به او گفتم سراغ تهیه و تجربه‌ی Final Fantasy VII Remake برود و از تجربه‌اش برایم تعریف کند؛ دوست حرف مرا گوش کرد طوری‌که در همان شب تاریک و سخت، بازی Final Fantasy 7 را از طریق «استیم» تهیه کرد و بعد از دانلود آن به سراغ بازی کردنش رفت. بعد از حدود یک‌ونیم‌هفته با او در یکی از کافه‌های شهر قراری گذاشتم، در همان دقایق اولیه که تازه به زمان قرار رسیده بود و لحظاتی نیز از نشستنش گذشته بود، شروع کرد به صحبت کردن و از ساخته‌ی استودیو بازی سازی اسکوئر انیکس (Square Enix) تعریف و تمجید کرد.

نقد و بررسی بازی Final Fantasy ۷ Rebirth

شاید باورتان نشود اما او هم همانند من ارتباط زیادی را با «داستان‌پردازی و جهان‌آفرینی‌های شرقی» برقرار نمی‌کرد اما بعد از تجربه‌ی Final Fantasy VII Remake شدیدا منتظر Final Fantasy 7 Rebirth بود تا بتواند در زمان عرضه و در اولین روزهای انتشار این اثر، به سراغ تهیه‌ی این بازی برود و بتواند پارت دوم این بازی را هم زیر زبانش مزه‌مزه کند. طی مدتی که گذشت او هر روز این قضیه را از من پیگیری می‌کرد و بارها بارها در رابطه با تاریخ عرضه‌ی Final Fantasy 7 Rebirth با من به گفتگو می‌پرداخت و از احتمالاتش سخن می‌گفت، آنقدر یوتیوب فارسی و انگلیسی را زیر و رو کرده بود که تئوری‌هایی را تعریف می‌کرد که شخصا از شنیدن‌شان لذت می‌بردم.

آن دوستی که هیچ‌گاه فکر نمی‌کردم درخواست مرا بپذیرد، عاشق نامه‌ی زیبای Square Enix در فاینال فانتزی ۷ شد، در نتیجه من هم تصمیم گرفتم سراغ تجربه‌ی این بازی بروم و من هم دوست‌دارش شدم اما حالا که پارت دوم این اثر به دستم رسیده است و پارت دوم را حتی از پارت اول هم بیشتر دوست‌دارم،‌ می‌خواهم نظر و نقد و بررسی‌ام در رابطه با Final Fantasy 7 Rebirth را در اختیارتان بگذارم و اگر لطف بفرمایید و این مطلب را بخوانید، صد در صد باعث خواهید شد خستگی‌ام از تن خارج شود البته منظور از خواندن، یک درخواست برای بازدید بیشتر نبود، درخواست کردن من در این پاراگراف به‌معنی احترامی است که برای شما قائلم و تشکری است که می‌توانم از شما بابت وقتی که پای این نقد و بررسی گذاشته‌اید انجام دهم، من صمیمانه شما را دوست‌دارم پس نمی‌خواهم محصولی هجو را مورد قضاوت قرار دهم. من در رابطه با محصولاتی در کافه بازار سخن می‌گویم که واقعا ارزشمند باشند و یا مورد انتظار ما بوده‌اند و می‌خواهیم در کنار هم ببینیم که می‌توانند انتظارات ما را برآورده کنند یا خیر و حتی به این می‌پردازم که آیا چنین محصولاتی می‌توانند باعث ارضا روحیه‌ی سرگرمی ما شوند یا نه،  صد البته به این سوال نیز پاسخ می‌دهم که این محصول دیجیتال چقدر خوب است و چقدر بد، پس اینجا برای شما و هم برای خودمان احترام ویژه‌ای را در تمامی زمینه‌ها فراهم کرده‌ایم.

بگذارید داستانی که برایتان تعریف کردم را به پایان برسانم. حدود ساعت ۷ بعد از ظهر بود که دو هفته پیش دوست عزیزم که آن را می‌شناسید، برایم هدیه‌ای ارسال کرد. این گیفت بی‌نظیر کد بازی Final Fantasy 7 Rebirth بود. شاید برایتان جالب باشد که بگویم من در سال ۲۰۱۸ کد بازی God of War را برای او خریداری کردم و آن را به‌عنوان یک هدیه به دستش رساندم او نیز برای جبران، کد هدیه‌ی این بازی را در اختیارم گذاشت. در نتیجه به لطف او است که قرار است در کنار هم و همراه یک‌دیگر، نقد و بررسی بازی فاینال فانتزی ۷ را بخوانیم. البته مشخص است که تاکنون به‌صورت غیر مستقیم به ابعاد مختلفی پرداخته‌ام که بحث‌های متعددی از این اثر را بازگو می‌کنند اما بررسی کوتاهی را در ادامه خواهیم داشت که قطعا جذاب خواهد بود.

نوشتن نقد و بررسی بازی فاینال فانتزی ۷ ریبرث واقعا جذاب بود

نقد و بررسی بازی Final Fantasy ۷ Rebirth

شرکت اسکوئر انیکس با ریمیک فاینال فانتزی ۷ قصد داشت کاربران تازه‌واردی را به مجموعه طرفداران خود اضافه کند و آن‌ها را به‌خوبی با سبک فانتزی شرقی آشنا سازد و در این راه نیز اشخاصی همانند تتسویا نومورا و تیم او به‌شدت تلاش خود را گذاشتند تا نتیجه‌اش محصولات جذابی باشد که بتوانند امثالی همانند من و دوست ناشناسم را عاشق خود کنند. بازی Final Fantasy 7 Remake یک سه‌گانه محسوب می‌شود که بر پایه‌ی فاینال فانتزی اصلی می‌باشد. اولین نسخه در سال ۲۰۲۰ در دسترس کاربران قرار گرفت و نسخه فاینال فانتزی ۷ ریبرث هم در تاریخ ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ منتشر شد و طبق شواهد و اطلاعات موجود حداقل تا تاریخ ۹ خردادماه ۱۴۰۳ قرار نیست در دسترس دیگران بازیکنان قرار بگیرد چرا که فاینال فانتزی ۷ ریبرث در این مدت صرفا در اختیار بازیکنانی است که کنسول پلی استیشن ۵ را در خانه‌شان موجود دارند.

شاید این مورد تکمیلی را نیز بتوانیم برای کمک بیشتر بگوییم که این سه‌گانه صرفا به‌عنوان یک بازسازی محسوب نمی‌شود، به این دلیل که المان‌های داستانی و محیطی جدیدی به این سه‌گانه (که دو نسخه از این سه‌گانه تا به‌حال منتشر شده است) اضافه شده که در نسخه‌ی پایه وجود ندارند و صرفا الهام‌گیری از آن می‌باشند. به‌عنوان یک کاربر جدید نوبت به تجربه‌ی بازی Final Fantasy 7 Rebirth برایم فرا رسید و احساساتم را نسبت به این فرنچایز به‌کل تغییر داد و برانگیخته کرد. شاید یکی از بهترین Reviewهایی که در طول عمرم نوشتم و برای شخص خودم جذاب بنظر آمد همین نقد و بررسی Final Fantasy 7 Rebirth است.

داستان Final Fantasy 7 Rebirth به‌خوبی نظم خود را حفظ می‌کند

نقد و بررسی بازی Final Fantasy ۷ Rebirth

داستان بازی فاینال فانتزی ۷ ریبرث دقیقا پس از اتفاقات نسخه قبلی رقم می‌خورد و روایت می‌شود. از جایی خلاصه می‌شود که فرار از میدگارد صورت گرفته و وارد مسافرخانه Kalm شده و حالا شخصیت‌های بازی همانند کلود از سفیروث به گفتگو می‌پردازند. اینکه سفیروث چرا یک تهدید عجیب‌وغریب محسوب می‌شود، سوالی است که بسیاری از ما نیز داریم. کلود به‌خوبی پاسخ می‌دهد و داستان پنج‌ساله‌ی خود را تعریف می‌نماید. جایی که کلود و سفیروث به‌همراه دو سرباز دیگر از شینرا به نیبلهیم می‌روند تا تحقیقاتی را روی ری‌اکترو قدیمی شینرا انجام دهند. این میان اتفاقات مختلفی رخ می‌دهد که باعث می‌شوند تمامی موارد دست‌به‌دست هم داده تا سفیروث به یک انتقام‌جو خشونت‌آمیز تبدیل شود؛ مثالی بزنم؟ نه در ابعاد کودک اما همانند تایلانگ در سری انیمیشن پاندای کونگفوکار.

بازی شروع خوب و هیجان‌انگیزی دارد و جدا از اینکه به‌خوبی می‌تواند پرسونای مخاطبانش را ارضا کند، آن‌ها را با سفیروث نیز آشنا می‌سازد و سوالات و درگیری‌های دیگری هم به ارمغان می‌آورد. روایت داستانی در Final Fantasy 7 Rebirth بسیار منظم و دقیق عملیاتی می‌شود و همه‌ی این‌ها همانند پاراگراف قبلی باعث می‌شوند تا همه چیز دست‌به‌دست هم داده تا یک اثر کامل و جذاب و حتی سورپرایز کننده تحویل مخاطب و بازی‌بازان داده شود. داستان بازی همانطور که اشاره کردیم، به‌دلیل استفاده از «نظم مثبت» در قصه‌گویی، ریتم خود را حفظ می‌کند و از آن خارج نمی‌شود، حتی این را هم به جرات می‌توانم بیان کنم که داستان Final Fantasy 7 Rebirth به هیچ عنوان خسته کننده نخواهد بود. شاخ و برگ‌ها به‌خوبی انجام می‌شود، گره‌ها به بهترین شکل ممکن باز می‌شوند و در پایان نیز به چیزی خواهیم رسید که یکی از بهترین تجربه‌های پایان‌بندی در تاریخ بازی‌های فانیال فانتزی، رقم می‌خورد.

اگر فاینال فانتزی ۷ پارت اول را بازی نکرده‌اید، در منوی اولیه بازی یک کات‌سین به‌نسبت طولانی و جذاب وجود دارد که آن را می‌توانید با استفاده از گزینه‌ی Story So Far مشاهده نمایید و بعد از آن به سراغ تجربه‌ی Final Fantasy 7 Rebirth بروید. حتی می‌توانم این پیشنهاد را نیز بکنم که اگر مدت زیادی از تجربه‌ی پارت اول‌تان می‌گذرد حتما این کات‌سین را تماشا کنید تا با ذهنیتی باز و پر جزئیات وارد فاینال فانتزی ۷ ریبرث شوید.

نقد و بررسی بازی Alan Wake ۲ | ترکیب سینما با بازی‌های ویدیویی

سیستم مبارزات خارق العاده

فاینال فانتزی 7 ریبرث

نوبت هم اگر نوبتی باشد، نوبت سیستم مبارزات است. ویژگی جدیدی به اسم سینرژی ابیلیتی و سینرژی اسکیل هم به این بازی اضافه شده است که درواقع مهارت‌های ترکیبی هستند که می‌توانید در کنار هم‌تیمی‌های خود از آن‌ها بهره ببرید. از طرفی هم می‌توانید سیستم تیم سه‌نفره‌تان را تشکیل دهید. نوع چینش تیم و اعضای آن از اهمیت بالایی برخوردار است و با شخصی‌سازی‌های متعددی از طریق متیریاها این دسترسی را در اختیارتان می‌گذارد؛ شما با استفاده از این موارد می‌توانید نقاط ضعف گروه خود را پوشش کنید و کارکرد و عملکرد هر کرکتر را آپدیت نمایید. سیستم مبارزات پر شده از قدرت‌های مختلف، سلاح‌های بی‌نظیر و تجهیزات زیبایی است که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های جذابی را به شما هدیه می‌کنند که همین مورد در نوع خود بسیار جذاب محسوب می‌شود.

اسکوئر انیکس با طراحی سیستم ارتقاء کرکتر و تیم‌تان و ارتباط‌سازی با سیستم آپگرید سلاح‌ها و دیگر وسایل، باعث شده است که یک گیم‌پلی شاهکار در کنار یک گان‌پلی عالی بوجود آید تا شما بتوانید با کشتن دشمنان و باس‌های متعدد از XP خود استفاده کنید و صددرصد درگیر سیستم‌های ارتقاء‌دهی شوید. این استراتژی باعث می‌شود هر روز بیشتر از قبل به کارهایتان دقت کنید و همین امر موجب افزایش جذابیت بیشتر گیم‌پلی و گشت‌وگذار در محیط بازی Final Fantasy 7 Rebirth شده است.

همانطور که قبل‌تر هم اشاره کردم، طراحی ماموریت‌های اصلی بازی به بهترین شکل ممکن انجام شده است و در کنار آن ماوریت‌های فرعی هم تکامل خوبی را به مخاطب می‌رسانند. ماموریت‌های فرعی این نسخه نیز طراحی قابل قبولی دارند و از همه مهم‌تر، پاداش خوبی را هم ارائه می‌دهند. سیستم ساخت و ساز Final Fantasy 7 Rebirth می‌تواند آیتم‌های مختلفی مثل Talisman، معجون‌ها و آیتم‌های کلیدی دیگری را بسازد. هر آیتمی متریال‌های به‌خصوصی دارد که با گشت‌وگذار در محیط‌ها و کشتن دشمنان و برداشتن آیتم‌های مختلف می‌بایست آن‌ها را جمع کرده و استفاده کنید و هربار با بهره‌گیری از این موارد، ترکیبی با سیستم ارتقاء‌دهی انجام دهید و پر قدرت‌تر از قبل با دشمنان خود به مبارزه بپردارید.

نقد و بررسی بازی Final Fantasy ۷ Rebirth

تنوع محیطی در بازی Final Fantasy VII: Rebirth بسیار بالا است و از نظر من یکی از ویژگی‌های مهم و اصیل این اثر در این فرنچایز محسوب می‌شود. جهانی در Final Fantasy 7 Rebirth وجود دارد که به‌خودی خود به پنج منقطه‌ی کاملا متفاوت و متمایز از هم تقسیم می‌شود و شما می‌توانید در این جهان به انتخاب خودتان گسترده‌روی کنید، از محل‌های تاریک و خفگان گرفته تا شهرهای بسیار زیبا، حتی مناطق برفی، کویری و دریایی نیز در این بازی حضور دارند که هرکدام از این محل‌ها و منطقه‌ها، ویژگی‌های اختصاصی‌شان را به شما ارائه می‌دهند. این ویژگی‌ها از مردم شروع می‌شود و تا هیجان و پوشش‌های میدانی ادامه پیدا می‌کند. بازی Final Fantasy VII: Rebirth به هیچ عنوان نمی‌تواند شما را خسته کند؛ در این هیاهو بازی‌های امروزی که هر کدام از آن‌ها، بعد از مدتی شما را با خستگی و فرسودگی زیادی روبرو می‌کنند، فاینال فانتزی ۷ ریبرث کاملا برعکس عمل می‌نماید. اصالت عمیقی را می‌توانید مشاهده کنید که در هر اثری به همین راحتی حس نمی‌شود و داستان‌سرایی و شخصیت‌پردازی بی‌نظیری را می‌توانید تجربه کنید که به همین آسانی گیرتان نمی‌آید.

شاید برایتان جالب باشد که بگویم سکانس‌های بازی Final Fantasy 7 Rebirth به دو صورت ارائه می‌شوند، درواقع کات‌سین‌های بازی در مواقعی به‌صورت in-game مقابل شما قرار می‌گیرند و در زمان‌هایی هم کات‌سین‌ها به CGI تغییر حالت می‌دهند. به‌نظر من هردوی این‌ها در مکان‌های خوبی استفاده شده‌اند و درک قابل توجهی را به مخاطب می‌رسانند. خلاصه‌تر بگویم، اینگونه نیست که پس از مدتی با خود بگویید که چه؟ اتفاقا مفهومی فراتر به شما داده می‌شود و عمیق‌تر غرق در مفهوم عنوان شده و جایگاه‌های مختلف بازی خواهید شد؛ چرا؟ به همین دلیل که گیم‌پلی و روایت داستان به‌خوبی با کات‌سین‌های in-game و CGI ارتباط برقرار می‌کنند.

مینی‌گیم‌های بازی خودشان می‌توانند یک بازی کوچک جداگانه باشند، بعضی اوقات آنچنان از بازی اصلی دور می‌شدم که بعد از مدتی خود را درمیابیدم و از خود این سوال را می‌کردم: «برای چه این بازی را انجام می‌دهی؟ کجا قرار داری؟ حواست کجاست؟» و بعد دوباره حواسم سر جایش می‌آمد و به گیم‌پلی اصلی بازی می‌پرداختم. نورپردازی خاص Final Fantasy VII: Rebirth حال و هوای خاصی دارد که من در بازی‌های مشابه، این حال و هوا را لمس نکردم، دقت کنید که گفتم بازی‌های «مشابه» یعنی آثار نسبتا شرقی یا شرقی فانتزی‌محور بر همین پایه، چنین حسی را به من تزریق نمی‌کردند. گاهی اوقات خود را زیر نور آفتاب تابان قرار می‌دادم و گاهی اوقات هم در ظلمات شب به فکر فرو می‌رفتم و به این نماد تفکر می‌کردم که فاینال فانتزی ۷ ریبرث چه کاری با من کرد؟

نقد و بررسی بازی Final Fantasy ۷ Rebirth

جواب مثبت است؛ کاری خوب، کاری کرد که دوست‌دار این فرنچایز و خانواده شوم و حتی در پس ذهنم علاقه‌ای نیز به تماشای سریال انیمه‌ای اتک ان تایتان ایجاد شود. برای من شخصا این حس تازه که تا به‌حال آن را تجربه نکرده بودم جذاب می‌آمد. موسیقی یکی از اجزای فراموش‌نشدنی برای من در این بازی حساب می‌شود که وقتی با صداگذاری‌های جذاب در هم آویخته می‌شوند، به اوج نور و آسمان پرتاب می‌شوم. گاهی اوقات به این فکر می‌نمایم که آیا من همان «علیرضا خسروی» سابق هستم و به این پاسخ می‌رسم که آری اما در میان این همه محصول که به فانتزی و نقش‌آفرینی (RPG) شرقی می‌پردازند، تنها دو محصول توانستند نظر من را جلب کنند که هر دوی آن‌ها عضو Final Fantasy VII یا همان فاینال فانتزی ۷ بودند.

نقد و بررسی بازی Hogwarts Legacy | چوب دستی خود را بردار

فرقی نمی‌کند که شما گیمر تازه‌کاری باشید یا فردی با تجربه و میان‌سال، فاینال فانتزی ۷ ریبرث (Final Fantasy VII: Rebirth) اثری است که می‌تواند به یکی از برترین بازی‌های سال ۲۰۲۴ تبدیل شود و یکی از بی‌نظیرترین تجربه‌های طلایی عمرتان را رقم بزند. بی‌شک این بازی در لیست برترین آثار تاریخ در حوزه بازی‌های ویدیویی و محصولات سرگرمی‌محور قرار می‌گیرد؛ فاینال فانتزی ۷ ریبرث من را طوری وادار کرد که نمره کاملی به او بدهم و آن را در ستاره‌گان خاطرات خود ذخیره نمایم. اگر شما از طرفداران سبک RPG هستید تجربه‌ی این اثر منحصربه‌فرد، به شما پیشنهاد می‌شود.