اخبار سینما و انیمیشن خبر سینما

ارباب حلقه‌ها ؛ توضیحاتی در مورد رابطه پیچیده پادشاهی گوندور و روهان

در سه گانه فیلم ارباب حلقه‌ها ساخته پیتر جکسون، پادشاهی گوندور و روهان پویایی بسیار زیادی در روابطشان با یکدیگر داشتند. آن‌ها زمانی متحدان نزدیک بودند، زیرا سرزمین روهان هدیه‌ای از طرف مباشر گوندور به اجداد روهیریم بود. ملت‌ها با سوگند ارل برای کمک به یکدیگر در مواقع ضروری شرافت خود را پای قرارداد آوردند و این کار را بارها در طول تاریخ سرزمین میانه انجام دادند. با این حال در انحراف از رمان جی آر آر تالکین، اتحاد آن‌ها در طول جنگ حلقه شروع به فروپاشی کرد.

در ارباب حلقه‌ها: دو برج، آراگورن از پادشاه تئودن درخواست می‌کند تا از گوندور برای مبارزه با نیروهای سارومان کمک بخواهد، که تئودن با عصبانیت پاسخ می‌دهد: گوندور کجا بود؟ وقتی که وست‌فولد سقوط کرد، گوندور کجا بود؟ وقتی دشمنان ما به داخل نفوذ داشتند؟ گوندور کجا بود. در اطراف ما؟ او قبل از پرسیدن سوال سوم صحبت خود را قطع کرد، اما به احتمال زیاد می‌خواست در مورد مرگ پسرش، تئودرد (Théodred) چیزی بگوید. اندکی قبل از وقایع فیلم، تئودرد قربانی کمین اورک‌های سارومان در جلگه‌های آیزن شده بود. ناکامی گوندور در کمک به روهان در این زمان وخیم، نظر تئودن را نسبت به متحد سابقش تیره کرد و این مسئولیت به شانه آراگورن افتاد تا رابطه شکسته آن‌ها را اصلاح کند. در ادامه با مجله بازار همراه باشید.

سقوط وست فولد تقریباً برای روهان بلایایی به همراه داشت

بورومیر در جریان نبردها بر علیه نیروهای سائرون در وقایع ارباب حلقه‌ها
بورومیر در جریان نبردها بر علیه نیروهای سائرون در وقایع ارباب حلقه‌ها

همانطور که از نامش پیدا است، وست فولد منطقه غربی روهان بود. این یک مکان حیاتی در جنگ حلقه بود، نه تنها به این دلیل که خانه بسیاری از روهیریم‌ها بود، بلکه به این دلیل که با دشت روهان هم مرز بود. دشت روهان یکی از معدود گذرگاه های آسان از میان کوه‌های مه آلود بود. بدون آن، هر مسافری از غرب یا باید از مسیر خود دور برود یا خطر عبور از مسیرهای خطرناکی مانند گذرگاه کارادراس یا معادن موریا را به جان بخرد. سارومان دشت روهان را در جریان ارباب حلقه‌ها کنترل می‌کرد، بنابراین وست‌ فولد تنها چیزی بود که دسترسی او به شرق را مسدود کرد.

پس از شکست روهیریم در فوردز آف آیزن، نیروهای سارومان توانستند در وست فولد غوغا کنند. اورک‌ها و دانلندینگ‌ها هر سکونتگاهی را که می‌توانستند پیدا کنند را غارت کردند. همانطور که ائوین (Éowyn) گفت: روستاییان هیچ هشداری دریافت نکرده بودند، آن‌ها غیر مسلح بودند. اکنون وحشی‌ها در وست فولد در حال حرکت هستند و همه جا را به آتش کشیده‌اند. روهیریم بازمانده نزد پادشاه خود در ادوراس و بعداً به هلمز دیپ گریختند، جایی که هجوم اوروک‌های سارومان را توانستند دفع کنند. آن‌ها از الف‌های لوتلورین کمک گرفتند، اما از گوندور هیچ کمکی نداشتند. پس وقتی وست فولد سقوط کرد گوندور کجا بود؟

گوندور دلایل خوبی برای کمک نکردن به روهان داشت

مباشر گوندور دنتور نقش مهمی در تضعیف پادشاهی داشت.
مباشر گوندور دنتور نقش مهمی در تضعیف پادشاهی داشت.

پاسخ ساده به سوال تئودن این بود که گوندور نبردهای خاص خود را برای مبارزه داشت. گوندور نزدیک‌ترین پادشاهی به موردور بود، بنابراین تقریباً دائماً مورد حمله قرار گرفت. بورومیر در جریان شورای الروند در ارباب حلقه ها: یاران حلقه در این مورد صحبت کرد. او اعلام کرد: پدر من، مباشر گوندور، مدت‌ها است که نیروهای موردور را دفع کرده و به خون مردم ما سرزمین‌های شما محفوظ مانده است! طبق این رمان، نیروهای سائرون برای اولین بار به اوزگیلیات حمله کردند یعنی هشت ماه قبل از مرگ تئودرد! از زمانی که گوندور به طور خطرناکی به فروپاشی کامل نزدیک شد، نیروهایش در تلاش برای دفاع از پادشاهی ضعیف شدند. کایر آندروس، جزیره‌ای که عبور از رودخانه آندوین را فراهم می‌کرد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود.

شکست نهایی گوندور در حفاظت از کایر آندروس به سائرون اجازه داد تا محاصره میناس تیریث را در نزدیکی پایان جنگ حلقه آغاز کند، بنابراین منحرف کردن منابع از دفاع از شهر می‌توانست ویرانگر باشد. علاوه بر این، فیلم‌های جکسون نشان نمی‌دهد که روهان از گوندور کمک خواسته است. گوندوری‌ها احتمالاً چیزی در مورد آنچه در وست فولد اتفاق می‌افتاد، نمی‌دانستند. روهان چراغ‌های سیگنال را روشن نکرد تا گوندور را از خطر آگاه کند و هیچ پیام‌رسانی هم ارسال نکرد. هنگامی که وست فولد سقوط کرد، تئودن تحت کنترل سارومان بود، بنابراین او برای نبرد با نیروهای سارومان درخواست کمک نمی‌کرد.

احتمالاً گریما ورمتانگ دسیسه چی، دروغ‌هایی درباره گوندور به تئودن گفته بود تا دشمنی او را برانگیزد. علاوه بر این، وست فولد ناگهان سقوط کرد. حتی اگر تئودن درخواست کمک کرده بود، قبل از این که سارومان ادعای پیروزی کند، زمان کافی برای دریافت پیام، بسیج نیروهای خود و رسیدن به روهان وجود نداشت. تئودن ترسیده بود، غمگین از دست دادن پسرش بود و هنوز از اثرات باقیمانده جادوی سارومان می‌ترسید.

حرکت تئودن سرزمین میانه را نجات داد

پادشاه روهان تئودن در فیلم ارباب حلقه‌ها
پادشاه روهان تئودن در فیلم ارباب حلقه‌ها

در ارباب حلقه ها: بازگشت پادشاه، پس از نبرد هلمز دیپ، آراگورن از تئودن می‌خواهد که به گوندور در دفاع از میناس تیریت در برابر نیروهای سائرون کمک کند. جای تعجب نیست که تئودن نسبت به این کار مخالف بود. او گفت: بگو چرا به کمک آن‌هایی که نزد ما نیامدند وارد جنگ شویم، چه به گوندور بدهکاریم؟ با این حال، وخامت اتحاد بین گوندور و روهان تنها بر دوش تئودن نیفتاد. دنتور هیچ اعتقادی نداشت که روهیریم‌ها به او کمک خواهند آمد و از آن‌ها هم نخواست. زیرا می‌دانست که آراگورن با آن‌ها است و ممکن است جانشین او به عنوان حاکم گوندور شود.

او از دستور روشن کردن چراغ‌ها امتناع کرد و باعث شد پیپین برخلاف میل خود آن‌ها را روشن کند. وقتی تئودن چراغ‌ها را دید، سوگند باستانی ارل را به او یادآوری کرد و او نارضایتی‌های خود را کنار گذاشت تا به متحد قدیمی‌اش کمک کند. گوندور و روهان با هم نیروهای سائرون را شکست دادند و پیوند خود را دوباره تقویت کردند.

بیشتر بخوانید: ارباب حلقه‌ها ؛ پدر لرد الروند که بود و چگونه سرزمین میانه را نجات داد؟

در نسخه تالکین ارباب حلقه‌ها چنین خصومتی بین گوندور و روهان وجود نداشت. تئودن سؤال نکرد که گوندور در زمان سقوط وست‌فولد کجا بود، و در طول محاصره میناس تیریث از کمک به او تردید نکرد. به همین ترتیب، دنتور مایل بود چراغ‌ها را روشن کند و اگرچه هنوز معتقد بود روهیریم‌ها نمی‌آیند، اما فقط به این دلیل بود که او یک بدبین بود که جنگ را به عنوان یک هدف از دست رفته می‌دید. جکسون تنش را بین گوندور و روهان اضافه کرد تا درام بیشتری به داستان تزریق کند و تصمیم تئودن برای کمک به پایان را تاثیرگذارتر کند.

این تغییر داستان همچنین جایگاه شخصیت آراگورن را مهم‌تر کرد، زیرا او در اتحاد دو پادشاهی بزرگ انسان‌های سرزمین میانه قبل از این که حتی به تاج و تخت بنشیند، نقش داشت. نظر شما در این باره چیست؟ لطفا نظرات خود را با ما درباره این موضوع به اشتراک بگذارید.

ویدئوی امسال چه بازی‌های خفنی خواهند آمد؟

تگ ها

نظرات

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها