بازی V Rising از آن دسته آثاری است که توانست در مدت زمان مشخصی، به سطح توقعی برسد که کاربرانش را سرگرم نماید. با بررسی بازی V Rising همراه مجله بازار باشید که با همراهی یک‌دیگر، به موضوعات مختلفی از این محصول بپردازیم.

تقریبا در می سال ۲۰۲۰ بود که یک اثر فانتزی آن هم از نوع خون‌آشامی‌اش، توسط شرکت بازی‌سازی Stunlock Studios معرفی شد و به‌صورت Early Access (دسترسی زود هنگام) در دسترس کاربران قرار گرفت. حالا و بعد از دو سال، به‌ادعای بازیکنان و استودیو Stunlock، اثر V Rising به یک محصول کامل نزدیک شده است، به همین خاطر ما در مجله بازار تصمیم گرفتیم به سراغ تهیه‌ی این اثر برویم و نقد و بررسی بازی V Rising را برای شما آماده کنیم.

بهترین بازی‌های ورزشی با محمدرضا احمدی | میزگیم فوتبالی

این آماده کردن‌ها نیازمندی‌های مختلفی را پوشش خواهد داد، از جمله نیازمندی‌های بازیکنان صنعت ویدیو گیم به‌خصوص در این روزهای اخیر خسته‌وارش، محصولات خوب و با کیفیت سبک آنلاین است که بتوانند این دسته بازی‌ها را با دوستان‌شان تجربه کنند و از جهانی که در حال اعتیاد به آن هستند فاصله گرفته و به یک جهان جدید متصل شوند. بازی V Rising هم شباهت زیادی به این کانسپت توصیفی دارد و تا حد زیادی می‌تواند شما و دوستان‌تان را به این مورد نزدیک کند.

از V Rising انتظار داستان نداشته باشید

نقد و بررسی بازی V Rising

اگر فراموش نکرده باشید، حداقل در این سال‌های اخیر داستان‌های بسیاری از ومپایرها شنیده و در مقابل تصویرمان آن‌ها را دیده‌ایم؛ داستان‌هایی که قصد داشتند بازیکنان را در ژانر‌های مختلف روایی قرار دهند و علاقه‌مندان به سبک «نقش‌آفرینی خوش‌آشامی» را جذب خود کنند. شاید باورش برای شما سخت باشد اما V Rising با تمام آن آثار و محصولات فرق دارد و به داستان خاصی نمی‌پردازد، چرا که این محصول یک بازی داستان‌محور نیست و نباید از آن انتظار داستان و روایت خاصی را داشت.

اینکه انتظاری از V Rising نباید داشت تا داستان ویژه‌ای را تعریف نماید، جای تعجب یا نقد ندارد اما اینکه این بازی هیچ قصدی برای روایت داستان ندارد، کمی تامل برانگیز است و از نظر من، یک نکته‌ی منفی بسیار پر رنگ محسوب می‌شود. داستان در این پاراگراف خلاصه می‌شود؛ شما در نقش ومپایری قرار دارید که مدت زمان طولانی‌ای از جهان فاصله گرفته و به خواب عمیفی فرو رفته است، این خواب عمیق به‌دلیل اتفاقات مختلفی رقم خورده که باعث از دست دادن روحیه و قدرت‌های شخصیت‌تان شده است، حال شما بالاخره موفق می‌شوید که از این خواب آلوده برخیزید و به مبارزه با دشمنان‌تان بشتابید، دشمنان و باس‌هایی که تاثیر خاصی بر روی روایت بازی ندارند و بیشتر ابزارهایی محسوب می‌شوند که قصد سرگرم کردن شما را دارند.

۱۰ دلیل برای این که پلی استیشن از ایکس باکس بهتر است

به‌عنوان کسی که چندین ساعت پای V Rising نشست تا این مطلب را برای شما آماده کند، بایست بگویم که از «داستان» عبور کنید و به «گیم‌پلی» بازی بچسبید. شرکت Stunlock Studios به‌خاطر تجربه‌ای که در ساخت بازی Battlerite داشته، تصمیم گرفت که المان‌های گیم‌پلی V Rising را بیش‌ازپیش، گسترده‌تر کند تا بتواند ضعف‌های روایی‌اش را پوشش دهد، اینکه داستان چیز خاصی ندارد، امری طبیعی است اما گیم‌پلی بازی آنقدر جذاب و زیبا طراحی شده است که با تمام وجودتان درک خواهید کرد که طراحان این بازی، از تک‌تک فسفرهای مغزشان استفاده کرده‌اند تا یک محصول بسیار سرگرم کننده و با کیفیت، از لحاظ تعامل در گیم‌پلی را بسازند.

هدف شما باز پس‌گیری و تشکیل دوباره امپراطوری‌تان است و در این راه با موج‌های بسیار خارق‌العاده‌ای روبرو خواهید شد که بگذارید آنقدر برایتان تعریف‌شان نکنم تا اگر علاقه‌مند بودید، خودتان تجربه‌شان کنید. شما در V Rising این حق انتخاب را دارید تا بین بخش آنلاین PVE، PVP و آفلاین یک مورد را انتخاب نمایید و وارد جهان چشم‌نواز بازی شوید. شما همانند دیگر بازی‌های مولتی‌پلیر دو راه دارید، یا اینکه با دوستان‌تان این اثر را از شبکه‌ی استیم دریافت کنید یا اینکه خودتان ارتش تک‌نفره‌تان شده و دیگر پلیرهای بازی را به دوستان خود تبدیل نمایید، در هر صورت می‌بایست V Rising را چند نفره تجربه کنید چرا که اصل بازی، بر همین پایه نهادنیه شده است و به‌عنوان حکم طلایی در رده‌ی بالایی بخش آفلاین قرار می‌گیرد.

المان‌های شخصی‌سازی از تنوع بالایی برخوردار هستند

نقد و بررسی بازی V Rising

شما بعد از اینکه حالت بازی‌تان را انتخاب کردید، می‌بایست به‌سراغ المان‌های شخصی‌سازی‌تان بروید که در دسترس شما قرار گرفته است. شما در یک بازی نقش‌آفرینی و فانتزی قرار دارید که قصد دارد ماجراجویی منحصربه‌فردی را برای شما رقم بزند، در نتیجه طبیعی است که این دسترسی را همانند بازی Baldur’s Gate 3 (البته نه در سطح بالدرز گیت ۳) برایتان قرار دهد. شما در V Rising می‌توانید بخش‌های مختلفی را شخصی‌سازی کنید، از جمله این بخش‌ها می‌توان به صورت، مو، رنگ پوست و اکسسوری‌های خون آشام‌تان اشاره کرد که نسبت به نسخه‌ی ارلی اکسس شاهد تنوع بیشتری هم هستیم. بعد از این‌که شما کرکتر خود را با المان‌های متنوع شخصی‌سازی کردید، می‌بایست به سراغ جهان بازی که متشکل از ۵ زیست‌بوم متفاوت، ۱۵ باس‌فایت اصلی یا به‌اصطلاح V blood و دهکده‌های مختلف است بروید و حرکت نمایید.

همانطور که قبل‌تر نیز ریز اشاره‌ای داشتم، بازی V Rising از دو بخش تشکیل شده که بخش اول آن، قسمتی است که شما باید با ایجاد سرپناه، شکارهای مستمری را انجام دهید و به ساخت ابزار و لوازم‌های مختلف پرداخته تا بتوانید به‌بهترین شکل ممکن با قوای جسمی‌تان، به ماجراجویی بپردازید. در بخش دوم هم شاهد تجربه‌ای اکشن‌-RPG هستیم که به مبارزه با دشمنانی همانند اسکلت‌ها، جمع کردن منابع ارزشمند، یادگیری جادو و لول‌آپ و آپگرید کردن خلاصه می‌شود. در مجموع بخش «دوم» جذابیت بیشتری دارد چرا که اتمسفر بهتری را ارائه می‌کند.

V Rising به‌معنای واقعی کلمه، چالش‌های جذابی دارد و این چالش باعث می‌شود که «راه پیشرفت» را به زیباترین شکل ممکن احساس کرده و درکش کنید. درواقع رودمپ اجرایی دارد که می‌بایست از صفر خود را به صد برسانید و از صفرترین سلاح‌ها خود را به شمشیرها، نیزه‌ها، گرز‌ها و دیگر اسلحه‌های آپگرید شده برسانید و به ترتیب سطح‌شان را با داده و منابع مختلفی که در اختیار دارید، ارتقاء دهید و همین امر موجب می‌شود که سطح تکرار پذیری بازی افزایش یابد، المان‌ها مکرر و خسته نشوند و تنوع و کیفیت سیستم مبارزات بازی هم حفظ شود و ساختارش را بر هم نریزد. درست است که اشاره بر این موضوع کردم که V bloodها تاثیر خاصی روی فضا و داستان ندارند اما بر روی گیم‌پلی‌تان تاثیر مثبتی خواهند گذاشت و سلاح‌های بیشتری را برای شما آنلاک خواهند کرد.

نقد و بررسی بازی V Rising

در بازی V Rising هم طبق همان چیزی که انتظار می‌رفت، در زمان‌هایی که از لحاظ سلامتی دچار کم‌بودید و نزدیک به مرگ شده‌اید، می‌بایست به سراغ موجوداتی که نزدیک به مرگ هستند بروید و از خون‌شان بنوشید تا بتوانید نوار سلامت خود را بازیابی کرده و دوباره قدرت خود را به‌دست آورید؛ جالب است بدانید که دشمنان‌تان تایپ خونی‌های متفاوت و متعددی دارند که هرکدام تاثیر بسزایی را بستگی به آسیب شما و خون خودشان می‌گذارند، مثلا من از خون «آهو» به‌شدت استفاده می‌کردم چرا که تاثیر شگرفی بر سرعت کرکترم می‌گذاشت و هرچقدر خون آهوی خالص‌تری را می‌نوشیدم، سرعت‌مندتر می‌شدم.

بقا و نقش‌آفرینی هر دو باهم در یک بازی

نقد و بررسی بازی V Rising

اگر در طول بازی V Rising بارها کشته شدید متعجب نشوید چرا که این اتفاق، امری طبیعی از سوی سازندگان اثر یعنی Stunlock Studios یاد شده است، چرا که سیستماتیک بازی Hard طراحی شده و برای زنده ماندن نیاز زیادی به بقا و تلاش دارید که همین موضوع یکی از جذابیت‌های بسیار حائز اهمیت این محصول، محسوب می‌شود. بازیکن می‌بایست از تمام فرصت‌ها در مبارزات استفاده کرده و با آنالیز دشمنانش، با آن‌ها بجنگد وگرنه از بین می‌رود و در نهایت، تمام استراتژی‌هایش شکست می‌خورند؛ همانطور هم که اشاره کردیم، بعد از هر جریان مبارزه‌ای میان شما و باس‌فایت‌ها، قابلیت‌های منحصربه‌فردی به سراغ‌تان می‌آید که این فیچرها در نوع خود جذاب هستند.

برای مثال؛ اولین باس‌فایتی که در روبروی شما قرار می‌گیرد و در مقابل‌تان می‌ایستد، یک گرگ آلفا است که می‌بایست آن را بکشید و جانش را بگیرید، بعد از اینکه این کار را انجام دادید، از این به‌بعد شما نیز می‌توانید به شکل یک «گرگ آلفا» در بیایید که این موضوع، اتفاق سورپرایز کننده و تحریک کننده‌ای در طول بازی به حساب می‌آید. بقیه‌ی باس‌فایت‌ها نیز به همین شکل قابلیت‌های مختلفی را در اختیار شما می‌گذارند که هرکدام از آن‌ها، سورپرایز کننده خواهند بود و می‌توانند چند دقیقه‌ای از زندگی‌تان را شادتر و جذاب‌تر کنند.

نقد و بررسی بازی V Rising

به‌جز سیستم مبارزات بخش ساخت و ساز بازی هم تعامل‌برانگیز است، به‌خصوص اینکه با بخش «بقا» و سیستم‌سازی‌اش ترکیب می‌شود. درواقع همانطور که می‌دانید بازی به دو بخش روز و شب تقسیم می‌شود و اگر شما قدرتمندترین خون‌آشام شب باشید، همانند دراکولاها، در سیستم روز بازی امنیت نخواهید داشت و اگر نور آفتاب به شما برخورد کند دچار پوست‌سوزی می‌شوید؛ به همین دلیل شما می‌بایست برای خود یک قلمرو بسازید و در آن زندگی کنید، همانند قلمرو لولوخان در انیمیشن هتل ترانسیلوانیا. هر قلمرو یک سازه به‌نام قلب یا Castle Heart دارد که قلعه را پایدار و پویا نگه می‌دارد و با استفاده از آیتمی به‌نام Blood Essence شارژ می‌شود، این آیتم نیز با کشتن دشمنان مختلفی به‌دست می‌آید.

بررسی بازی Elden Ring | فانتزی‌ترین سولزلایک

شما شخصی‌سازی به‌نسبت خوبی در دسترسی‌پذیری‌ها و سیستم‌دیزاین قلمروتان خواهید داشت، درواقع شما می‌توانید به سلیقه‌تان هتل ترانسیلوانیای خود را بسازید، می‌خواهید تاریک باشد یا روشن؟ رنگارنگ باشد یا مخوف؟ این انتخاب شما است و شما تعیین کننده این موضوع هستید. حتی شما می‌توانید موجودات مختلفی را با استفاده اتاقک‌های به‌خصوصی خلق کنید تا به‌عنوان خدمت‌گذار، در خدمت شما باشند یا می‌توانید سالن مرگ‌تان را بسازید و یک تابوت در میان آن قرار دهید که اگر خدایی ناکرده کشته شدید، در آن محل دوباره بازیابی شوید و به بازی برگردید.

V Rising برخلاف دو سال گذشته حالا به یک بازی کامل تبدیل شده است، اثری که می‌تواند به‌خوبی شما را به یک سفر ماجراجویانه، اکشن و ومپایری ببرد و با اتمسفر به‌خصوص و جذابش، شما را درگیر خود کند. این بازی از آن دسته محصولاتی است که اگر با دوست پایه‌تان تهیه‌اش کنید، ساعات بسیار لذت‌بخشی را تجربه خواهید کرد.

Loading