بررسی بازی هیدیس ۲ نسخه ارلی اکسس، تقریبا تمام آن چیزی است که نیاز دارید در رابطه با ساختار و کیفیت این محصول جدید استودیو بازی‌سازی سوپرجاینت گیمز (Supergiant Games) بدانید.

اگر اشتباه نکنیم، سال ۲۰۱۸ بود که شرکت خلاق Supergiant Games، اثر جدید خود با نام Hades را به‌صورت Early Access «دسترسی زودهنگام و دمو» بر روی فروشگاه رسمی اپیک گیمز استور (Epic Games Store) قرار داد و منتشر کرد. بعد از گذشت مدت زمان قابل توجهی و دریافت بازخوردهای بسیار مثبت، سوپرجاینت تصمیم گرفت که نسخه کامل هیدیس ۱ را دو سال بعد، دقیقا در سال ۲۰۲۲ عرضه کند. آن زمان ماجرا و ماجراجویی رشد کرد که کم‌تر محصولاتی در تاریخ صنعت بازی‌های ویدیویی وجود دارند که بدین شکل رونق‌دهی کنند؛ درواقع ما در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ میلادی این فرصت را داشتیم که یکی از بهترین بازی‌های تاریخ سبک روگ‌لایک را تجربه نماییم، اثری که تا به‌امروز اتفاقات زیادی را رقم زده است.

بررسی بسته الحاقی Shadow of the Erdtree | بازی Elden Ring

هیدیس ۱ به‌عنوان محصولی وارد تلنت بازی‌های ویدیویی سال ۲۰۲۰ شد که رقبای زیادی آن را در بر گرفته بودند اما به‌خاطر استفاده‌ی بهینه از داستان، نوع روایت‌گری، بهره‌برداری درست از سبک روگ‌لایک و در نهایت با اکشن بسیار جذابش موفق شد که حسابی سر و صدا کرده و به یکی از برترین بازی‌های آن سال هم تبدیل شود. حالا که انتظارات از داستان و گیم‌پلی نسخه دوم بالاتر رفته است، ما در مجله بازار تصمیم گرفتیم که این نسخه را بررسی کنیم و پیش‌بینی‌مان از شماره دوم Hades را در اختیارتان بگذاریم. در نتیجه و در ادامه همراه مجله بازار باشید. تقابل متاکریتیک ۹۳ هیدیس ۱ با دنباله‌ای که نمره مشخصی ندارد.

آیا هیدیس ۲ ارلی اکسس همان Hades 1 است؟

بررسی بازی هادس 2 ارلی اکسس

در همین مقدمات مطلب بایستی بگوییم که بازی Hades 2 نسخه ارلی اکسس، به‌معنای واقعی کلمه آن چیزی را ارائه می‌دهد که باید؛ درواقع نمی‌توان از این نسخه انتظار عملکرد کاملی را داشت اما در حد و نوع خود، آن هم به‌عنوان یک بازی «دمو»‌ شاهکار ظاهر شده است. محتویات و بسته‌هایی هم که برای Hades 2 در نظر گرفته شده‌اند کامل به‌نظر می‌آیند و تطابق‌پذیری بالایی با نسخه اول دارند که طی زمان، با سلاح‌ها، دشمنان و باس‌فایت‌هایی روبرو می‌شوید که «جدید» هستند و همراه خود محتویات بروزرسانی شده‌ای را بر روی بازی‌تان اعمال می‌کنند. اگر خلاصه‌تر بخواهم بگویم، ارلی اکسس هیدیس ۲ در نوع خود، یک بازی بسیار خوب، با کیفیت و کامل محسوب می‌شود.

نقد سریال حشاشین | پر ایراد، پر حاشیه و پر خرج

یکی از مهم‌ترین مواردی که صددرصد با شروع بازی با آن مواجه می‌شوید، تغییر رویه‌ی Supergiant Games در انتخاب کرکتر بازی Hades 2 است. درواقع کارگردان این بازی در نسخه دوم، تصمیم گرفته است که به‌جای زگرئوس، پسر هیدیس، خواهر او را به‌عنوان شخصیت اصلی و پروتاگونیست بازی تنظیم کند. اگر یادتان نرفته باشد، پس از وقایع شماره اول، هیدیس و پرسیفونی صاحب یک دختر به اسم ملینوی شده‌اند و مدتی پس از House of Hades توسط کرونوس، پدر هیدیس مورد حمله قرار می‌گیرند. اینجا می‌شود که کرونوس تمامی اعضای House of Hades همانند نیکس، زگرئوس، تاناتوس و بقیه‌شان را در زمان گرفتار می‌کند و هیدیس را هم به‌عنوان قربانی، در زندان قرار می‌دهد. در همین حین هم ملینوی که از این جریان، جان سالم به در برده و زنده مانده است، توسط شخصی به‌نام هکاتی، استاد خود مورد تعلیم و تربیت قرار می‌گیرد و در نهایت به یک جادوگر بسیار ماهر تبدیل می‌شود. کلام آخر بگویم که او و یارانش در کراس‌رودز قرار دارند و ملینوی تنها یک وظیفه را به‌عنوان یک انتقام در نظر گرفته است، آن هم چیزی جزء نابودی تایتان او تایم و آزاد کردن پدر خود نیست.

ارلی اکسس بازی هیدیس ۲ به‌معنای واقعی کلمه یک دمو کامل است

نقد و بررسی بازی هادس 2 ارلی اکسس

اگر بازی Hades I را تجربه نکرده باشید، احتمالا نه نقد و بررسی بازی هیدیس ۲ (ارلی اکسس) را متوجه می‌شوید و نه در رابطه با داستان هیدیس ۱ چیز خاصی را دریافت می‌کنید؛ به‌همین خاطر و صددرصد، شما برای تجربه‌ی نسخه دوم، نیاز به تجربه‌ی نسخه‌ی اول خواهید داشت. نوع ساختار و روایت داستان در این شماره هم تقریبا همان چیزی است که در نسخه‌ی قبلی و دیگر بازی‌های سبک روگ‌لایک/روگ‌لایت مشاهده می‌شود است. طبیعتا به این موضوع هم اشاره کردیم که در نسخه ارلی اکسس هیدیس ۲، نمی‌توانیم به‌تمام تعلقات محتوایی و قصه‌محورانه Hades II دسترسی داشته باشیم اما در حد خود خوب است. شما با پیش‌بردن داستان و پیروز شدن در نبردهای منعطف هیدیس ۲ محتویات بیشتری را دریافت می‌کنید و در کنار آن با شخصیت‌های جدید دیگری هم آشنا می‌شوید، این موضوع یکی از جالب‌ترین مواردی بود که در این محصول با آن روبرو شدیم.

شما از آن طرف ماجرا هم می‌توانید داستان بازی را با کرکترهای بیشتری تجربه کنید. البته که در این مورد هم تمام محتویات داستانی در دسترس نیستند اما بخش عمده‌ای از آن‌ها قابل مشاهده و تجربه می‌باشند. بگذارید به سیستماتیک بعدی برویم، گیم‌پلی؛ یکی از رشد‌های بسیار مناسب هیدیس ۲ نسبت‌به هیدیس ۱، تغییرات و بروزرسانی‌هایی است که در گیم‌پلی نسخه‌ی دوم شکل گرفته است. درواقع جالبی این تغییرات آنجایی مشخص می‌شود که در دل‌شان، هنوز از همان ساختار Hades I استفاده می‌کنند اما در جزئیات خود دچار آپدیت‌های متعددی شده‌اند.

نقد سریال افعی تهران | کابوس کودک آزاران

سیستم مبارزات بازی هیدیس ۲ نیز قابل توجه بوده است و در این سیستم هم شاهد تغییرات گسترده‌ای هستیم. درواقع در این شماره، ۶ نوع ضربه‌ی مختلف را در اختیار داریم که می‌توانیم به ضربات معمولی، ضربه‌ی اسپشیال و یک Cast که ضربه‌ی معمولی و اسپیشیال سلاح‌به‌سلاح را فراهم می‌سازد اشاره کنیم. چیزی که در طول گیم‌پلی بازی به آن اشاره می‌شود این است که کست تمام بازیکنان در تمام شرایط و تجربیات بازی، یک‌سان باقی می‌ماند که دلیل آن به‌خاطر جادو ملینوی است. شاید این مورد هم جالب باشد که بدانید، هر سه مورد نام آورده شده قابلیت شارژی نیز دارند که استفاده و عملکرد خود را در ضربات شارژی افزایش می‌دهند که به‌طور کلمه‌ای، به این ساختار اومگا گفته می‌شود. در هر صورت سیستم مبارزات بازی هیدیس ۲ آن هم در نسخه‌ی Early Access، سیستم جذابی بوده است.

خدایگان بازگشته‌اند

نقد و بررسی بازی هیدیس 2 ارلی اکسس

از لحاظ یوزر اینترفیس هم شاهد عملگرها و عملکردهای خوبی بوده‌ایم. برای مثال، در هیدیس ۲ یک نوار جدید به اسم مجیک وجود دارد که در بالای نوار سلامت بازیکن قرار گرفته است. شما با بهره‌وری مناسب از ضربات اومگا، باعث می‌شوید که از نوار مجیک‌تان کم شود. البته که نوار مجیک بعد از پاکسازی صحیح هر محیط دوباره شارژ می‌شود و این موضوع قدرت بیشتری را فراهم می‌سازد که در مبارزه‌هایتان عملکرد بهتری داشته باشید و UX چالش‌برانگیزتری نیز کسب کنید. جالب است بدانید که یکی از مواردی که در مراحل حساس، باعث سخت‌تر شدن بازی می‌شد همین نوار «مجیک» بود، چرا؟ چون اگر در مبارزات تن‌به‌تن نوارتان خالی باشد دیگر توان پر کردن آن را نخواهید داشت اما در اینجا هم باز سوپرجاینت گیمز خلاقیت به خرج داده و در سیستم مبارزاتش، ویژگی‌هایی همچون بون‌ها و پاورآپ‌ها را گذاشته است تا به واسطه‌ی آن‌ها، همانند هیدیس ۱ بتوانید خودتان ارتقاء داده و به مقاومت‌تان در برابر سختی نیز بیفزایید.

در بازی ارلی اکسس هیدیس ۲ مورد ویژه‌ی دیگری نیز به چشم می‌آید، آن چیست؟ جابه‌جا شدن آینه با کارت‌های آرکانا. درواقع هرکدام از کارت‌های آرکانا به شما این اجازه را می‌دهند که از ویژگی‌های مشابه نسخه‌ی اول استفاده کنید، ترکیب‌پذیری انجام دهید و حتی به بروزرسانی و ارتقاء‌شان بپردازید. به خاطر همین اگر شما از آن دسته گیمرهایی هستید که به استفاده زیاد از نوار مجیک و ضربات اومگا اعتیاد پیدا می‌کنید یا به‌دنبال سلاح مد نظرتان برای استفاده در آن مدل ضربات هستید، می‌بایست به‌سراغ تهیه و فعال کردن کارت‌های آرکانایی خود بروید تا ویژگی‌های این مدل کارت‌ها در دسترس شما قرار بگیرد.

طبیعتا وقتی شماره‌ی تازه‌نفسی از یک بازی بسیار خوب منتشر می‌شود بروزرسانی‌هایی نیز صورت گرفته است که یکی از این تغییرات، اضافه شدن گادها و الهه‌های جدید و قدیمی به بازی است که به‌همراه خود موارد مثبتی را به شما تزریق می‌کنند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به پویایی سیستم مبارزاتی و تعامل‌محوری‌تان رونق ببخشید. اگر بخواهیم طبق ترند بازی‌هایی ویدیویی هم که در هر اثری یک سیستم «ساخت و ساز» قرار می‌گیرد نگاه کنیم، طبیعی به‌نظر می‌رسد که هیدیس ۲ هم از این سیستم استفاده کرده تا با استفاده از مواردی همانند فروشگاه به اسپکت‌ها، سلاح‌ها و Surface برسید و موارد دلنشین‌تان را خلق کنید.

ررسی بازی Hades ۲ - ارلی اکسس

شما برای ساخت نیاز به متریال‌های به‌خصوصی دارید که با استفاده از ابزارهایی همچون چوب، کلنگ و بیل می‌توانید منابع‌تان را به‌دست آورید یا حتی با چوب ماهیگری به آن سرعت ببخشید. سیستم ساخت و ساز بازی Hades 2 در نوع، ساختار و سبک خود خوب است و انتظار می‌رود که تا انتشار نسخه‌ی نهایی بازی، شاهد تغییر و بهبودهای منحصربه‌فردتری باشیم و از آن طرف در سیستم مبارزات و طراحی بازی نیز با اثری کامل‌تر روبرو شویم چرا که انتظارات‌مان بالا رفته و دوست‌نداریم با یک محصولی روبرو شویم که در کلیت ماجرا همان موارد نسخه‌ی اول را ارائه دهد؛ با اینکه نسخه‌ی ارلی اکسس هیدیس ۲ این چنین نیست اما امیدواریم همین روند ادامه پیدا کرده و با یک نسخه‌ی بسیار کامل روبرو شویم که فراتر از رویکردهایمان عمل کند.

بررسی بازی Elden Ring | فانتزی‌ترین سولزلایک

در آخر باید بگوییم که بازی Hades 2 نسخه‌ی ارلی اکسس، به‌عنوان یک محصول دمو عالی ظاهر می‌شود و حتی شاهکار نیز عمل می‌کند؛ تا جایی که شما در برابر آن تسلیم شده و از داستان بازی لذت خواهید برد. در همین حین هم می‌بایست اشاره کنیم که هیدیس ۲ از لحاظ هویت بصری، گشت و گذار در محیط، محتواها، آیتم‌ها، موسیقی و صداگذاری در درجه و رتبه‌ی بالایی قرار دارد و به‌راحتی می‌تواند حریف‌های خود را ناک‌اوت کند. نسخه‌ی ارلی اکسس هیدیس ۲ در دو فروشگاه استیم و اپیک‌گیمز در دسترس است و در صورت انتشار اخبار، جزئیات دقیق و تاریخ عرضه‌ی نسخه‌ی کامل این بازی، آن را در مجله بازار گزارش خواهیم کرد.

توضیحات تکمیلی: به دلیل اینکه بازی هیدیس ۲ هنوز در مراحل توسعه‌ی خود قرار دارد و صرفا نسخه‌ی ارلی اکسس آن در اختیار ما بوده است، نمی‌توانیم نمره‌ی خارج از منطقی را به آن بدهیم که برای کل «محصول کامل بازی» صادق باشد؛ در نتیجه ما در نقد و بررسی بازی Hades 2 نمره ۱۰ از ۱۰ را می‌دهیم چرا که هیدیس ۲ نسخه ارلی اکسس، یک دمو بسیار خوب از یک بازی بسیار موردانتظار محسوب می‌شود.

Loading