۱۰ شخصیت شرور فراموش شده مارول
انتخاب سردبیر برترین‌ها سینما

۱۰ شخصیت شرور فراموش شده دنیای مارول

دنیای سینمایی مارول (MCU) بیش از ۱۵ سال است که محتواهایی را تولید می‌کند. در سال‌های اخیر، MCU به خاطر حجم محتواهایی که برای آن تولید شده مورد انتقاد قرار گرفته است. با این حال، نمی‌توانیم انکار کنیم که انبوه فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی آن، اقتباس‌هایی عالی با حضور شخصیت‌های نمادین مارول را به طرفداران ارائه داده است. این موضوع در مورد شخصیت‌های شرور هم صدق می‌کند. با این تفاوت که برخی از آن‌ها بیشتر از بسیاری از ابرقهرمانان، طرفدار دارند. در این مقاله به معرفی ۱۰ شخصیت شرور فراموش شده دنیای مارول می‌پردازیم.

۱۰. الکساندر پیرس (کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان)

شخصیت شرور الکساندر پیرس
 • تاریخ انتشار: ۴ آوریل ۲۰۱۴
 • مدت زمان: ۱۳۶ دقیقه
 • کارگردان: آنتونی و جو روسو

دلایل متعددی وجود دارد که چرا «کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان» در میان عناوین دنیای سینمایی مارول بسیار مورد احترام است. دلایلی مانند صحنه‌های مبارزه حماسی، لحظات نمادین و روایتی به یاد ماندنی. علیرغم ارائه یک شخصیت شرور عالی در یکی از بهترین فیلم‌های دنیای سینمایی مارول، شخصیت شرور این فیلم، الکساندر پیرس، زیر سایه‌ی عظمت این فیلم قرار گرفت.

مسئله این نیست که الکساندر پیرس شخصیت شرور به یاد ماندنی‌ای نبود. بلکه موضوع این است که «سرباز زمستان» عناصر عالی دیگری داشت که شخصیت شرور فیلم را به حاشیه راند. در نتیجه، علیرغم این‌که این کاراکتر یک شخصیت شرور عالی بود، اما فقط به یکی از عناصر خوب در فیلمی پر از جنبه‌های عالی تبدیل شد.

۹. دار-بن (از فیلم The Marvels)

دار بن یک شخصیت شرور فراموش شده
 • تاریخ انتشار: ۱۰ نوامبر ۲۰۲۳
 • مدت زمان: ۱۰۵ دقیقه
 • کارگردان: نیا داکوستا

مسائل دو قطبی زیادی در «The Marvels» وجود دارد که باعث می‌شود این فیلم به یکی از فیلم‌های کمتر محبوب دنیای سینمایی مارول تبدیل شود. «The Marvels» به‌عنوان کم‌فروش‌ترین فیلم MCU، انتقادات زیادی را به سمت خود روانه کرد که شخصیت شرور فراموش شده فیلم، یکی از قابل‌ توجه‌ترین آن‌هاست.

دار-بن انگیزه‌های زیادی برای گرفتن انتقام از کاپیتان مارول و برای دیگر اعمال شرورانه‌اش دارد. اما او به‌عنوان یک شخصیت شرور، به اندازه‌ی کافی برجسته نیست که به یاد ماندنی شود. به خصوص با حضور این کاراکتر در فیلمی که به طور کلی با شکست مواجه شده است. با وجود حضور در یکی از جدیدترین آثار مارول، دار-بن هیچ ویژگی چشمگیر یا داستانی پس‌زمینه‌ی خاصی ندارد که باعث می‌شود او در برابر سایر شخصیت‌های شرور MCU به فراموشی سپرده شود.

۱۰ تیم برتر همکاری در دنیای سینمای مارول (MCU) | رتبه‌بندی‌شده

۸. گوست (مرد مورچه‌ای و زنبورک)

گوست در مارول
 • تاریخ انتشار: ۶ جولای ۲۰۱۸
 • مدت زمان: ۱۱۸ دقیقه
 • کارگردان: پیتون رید

فیلم «Ant-Man And The Wasp» ترکیبی از عناصر مثبت و منفی است و در حالی که به دلیل زمان اکرانش آن طور که باید، دیده نشد، شخصیت شرور آن اصلاً بد نبود. پیچیدگی اخلاقی‌ای در این فیلم وجود دارد که در بسیاری از عناوین دیگر MCU وجود ندارد. آوا، که با نام گوست نیز شناخته می‌شود، قدرتمند است و ظرافت‌هایی را ارائه می‌دهد.

با این حال، با اتفاقات زیادی که در فیلم رخ داد، که بین «Avengers: Infinity War» و «Avengers: Endgame» (و همچنین کل MCU) منتشر شد، شخصیت شرور آن تا حد زیادی مورد توجه قرار نگرفت. گوست با داشتن پتانسیل برای شهرت بیشتر، متاسفانه به جای یک شخصیت شرور به یاد ماندنی، بیشتر به مانعی در فیلم تبدیل شد.

۷. ملکیث (ثور: دنیای تاریک)

ملکیث، یک شخصیت شرور فراموش شده
 • تاریخ انتشار: ۸ نوامبر ۲۰۱۳
 • مدت زمان: ۱۱۲ دقیقه
 • کارگردان: آلن تیلور

جنبه‌های فراموش‌شده زیادی در «Thor: The Dark World» وجود دارد. فیلمی که به عنوان یک فیلم ابرقهرمانی معمولی شناخته می‌شود و تلاش چندانی برای به یاد ماندنی شدن انجام نمی‌دهد. در مورد شخصیت شرور آن هم همینطور است. حتی با وجود اینکه کریستوفر اکلستون این نقش را بازی می‌کند.

این شخصیت شرور همه چیز را برای پیشرفت در MCU داشت. ظاهری کاملاً متمایز و پیشینه‌ی عالی در کمیک بوک. اما در کمال تاسف، فیلم کار زیادی برای تکمیل شخصیت‌پردازی او انجام نداد. او کینه‌ای نسبت به اودین دارد که ما به درستی متوجه آن نمی‌شویم و این موضوع باعث می‌شود که نیات شرورانه‌اش چندان جدی به نظر نرسد. ملکیث قربانی این فیلم شد و به راحتی  به یک شخصیت شرور فراموش شده در MCU تبدیل شد.

۶. آلدریچ کیلیان (آیرون‌من ۳)

آلدریچ کیلیان در آیرون من
 • تاریخ انتشار: ۳ می ۲۰۱۳
 • مدت زمان: ۱۳۰ دقیقه
 • کارگردان: شین بلک

با وجود این‌که Iron Man هسته‌ی اصلی MCU بود، تمام فیلم‌های این قهرمان به اندازه‌ی شخصیت‌هایش موفق نبودند. در مورد «آیرون‌من ۳» هم همین‌طور است. با پیش بردن چندین خط داستانی به طور همزمان، شخصیت‌های شرور متعدد آن نیز در نتیجه‌ی اتفاقات زیادی که در داستان رخ می‌داد، به فراموشی سپرده شدند. به خصوص خط داستانی آلدریچ کیلیان که بی‌مزه به نظر می‌رسید.

انگیزه‌های این شخصیت شرور هرگز چندان قوی نبودند. او صرفاً به خاطر نادیده گرفته شدن توسط یک تونی استارک مغرور، تشنه‌ی انتقام بود. شاید اگر فیلم اتفاقات کمتری می‌داشت، این شخصیت شرور به یاد ماندنی‌تر می‌شد، اما افسوس که کیلیان فقط یکی دیگر از عناصر فراموش‌شدنی داستان بود.

۲۰ شخصیت منفی قدرتمند دنیای مارول و نقطه‌ضعف‌های هر کدام

۵. تسک‌مستر (بیوه سیاه)

کاراکتر تسک مستر
 • تاریخ انتشار: ۹ جولای ۲۰۲۱
 • مدت زمان: ۱۳۴ دقیقه
 • کارگردان: کیت شورتلند

«Black Widow» بهترین فیلمی نبود که در دنیای سینمایی مارول به نمایش درآمد. دلیلش چه بود؟ خود فیلم،؟زمان اکران آن یا همه‌گیری کرونا؟ به سختی قابل تشخیص است. علاوه بر این، فیلم یک شخصیت شرور محبوب و خطرناک مارول را به شکلی غیر جذاب به تصویر می‌کشد و در نتیجه، تسک‌مستر را به یک ابزار تبدیل می‌کند.

تسک‌مستر با داشتن یکی از جالب‌ترین قدرت‌ها، می‌تواند حرکات دیگران را به طور کامل تقلید کند. بنابراین این شخصیت شرور فقط با مشاهده، می‌تواند مانند بهترین قهرمانان و بدترین شخصیت‌های شرور مبارزه کند. در «بیوه سیاه»، از این شخصیت به عنوان ابزاری برای یک شخصیت شرور بزرگتر استفاده شد، در نتیجه شخصیت‌پردازی بسیار کمی از او نشان داده شد. شاید در آینده و در فیلم‌های دیگر، بیشتر از ویژگی‌های منحصربه‌فرد تسک‌مستر ببینیم، اما فعلاً او به یک شخصیت شرور فراموش شده دنیای مارول تبدیل شده است.

۴. لافی (ثور)

لافی، شخصیت شرور فراموش شده مارول
 • تاریخ انتشار: ۲ می ۲۰۱۱
 • مدت زمان: ۱۱۴ دقیقه
 • کارگردان: کنت برانا

این موضوع بر همگان آشکار است که فیلم‌های «Thor» تغییرات زیادی را پشت سر گذاشته‌اند، هر کدام با درجات مختلف موفقیت. اگرچه اولین فیلم بهترین یا بدترین فیلم این مجموعه محسوب نمی‌شود، اما در آن یک شخصیت شرور حضور دارد که با فیلم ادغام می‌شود.

لافی، که او را بر اساس اساطیر اسکاندیناوی ساخته‌اند، پادشاه غول‌های یخی است که صلح قلمروها و آسگارد را تهدید می‌کند. با این حال، او هرگز تهدید بزرگی به نظر نمی‌رسید. به خصوص از آن‌جایی که روایت فیلم روی داستان اصلی ثور تمرکز داشت و باعث می‌شد که شخصیت شرور اولویت نباشد. اگر منصفانه به لافی نگاه کنیم، او در کنار لوکی، که یکی از بهترین شخصیت‌های شرور MCU و قطعاً یکی از به یاد ماندنی‌ترین آن‌هاست، به عنوان شخصیت شرور حضور داشت و شاید به همین دلیل بود که نتوانست در حدی که لایقش بود بدرخشد.

۳. کارلی (فالکون و سرباز زمستان)

کارلی در فالکون و سرباز زمستان
 • تاریخ انتشار: ۱۹ مارس ۲۰۲۱
 • تعداد قسمت‌ها: ۶
 • خالق: مالکوم اسپلمن

مجموعه‌های تلویزیونی نیز شخصیت‌های شروری دارند اما شخصیت شرور سریال «The Falcon and The Winter Soldier» نتوانست تاثیر ماندگاری بر جای بگذارد. کارلی به عنوان یک شخصیت شرور با نیت‌های تا حدودی خوب، می‌توانست تأثیر بیشتری روی دنیای سینمایی مارول بگذارد، به خصوص از آن‌جایی که زمان زیادی طول می‌کشد تا تماشاگران به درستی با او آشنا شوند.

او به عنوان نماینده‌ی شخصیت‌های شرور مجموعه‌های تلویزیونی دنیای سینمایی مارول که تاثیر چندانی بر روایت کلی ندارند، فقط یک شخصیت شرور معمولی است، اگرچه با کمی پیچیدگی بیشتر. به خوبی می‌توان گفت که شخصیت «ایجنتی آمریکا» که به عنوان یک شخصیت شرور فرعی در «فالکون و سرباز زمستان» حضور داشت، به یادماندنی‌تر از خود کارلی است. زیرا او حداقل در «بلک‌بولت‌ها» بازخواهد گشت، در حالی که کارلی را بیشتر می‌توانیم به عنوان یک شخصیت شرور فراموش شده معرفی کنیم.

شرورهای باب اسفنجی؛ بدذات‌ترین شخصیت‌های بیکینی‌باتم

۲. لیدر (هالک شگفت‌انگیز)

لیدر، یک شخصیت شرور فراموش شده
 • تاریخ انتشار: ۱۳ ژوئن ۲۰۰۸
 • مدت زمان: ۱۱۲ دقیقه
 • کارگردان: لویی لتریر

دلایل زیادی وجود دارد که طرفداران، فیلم «The Incredible Hulk» را فراموش می‌کنند. برای مثال، تغییر بازیگر نقش بروس بنر. با این حال این فیلم بخشی از دنیای سینمایی مارول است، حتی با این‌که شخصیت‌های فراموش‌شدنی زیادی را معرفی می‌کند. با وجود این‌که شخصیت‌های شرور اصلی دیگری نیز وجود دارند که از دنیای سینمایی مارول بسیار دور به نظر می‌رسند، این فیلم یک شخصیت شرور را معرفی کرد که توسط مارول و همه فراموش شد.

«هالک شگفت‌انگیز» در همان سال اولین فیلم دنیای سینمایی مارول اکران شد. در انتهای فیلم، ساموئل استرنز به خون بروس آلوده می‌شود و در این زمان است که فیلم به حضور شخصیت شروری به نام لیدر اشاره می‌کند. اگر در نظر بگیریم که به نظر می‌رسد خود مارول هم این شخصیت شرور را فراموش کرده است، منطقی است که طرفداران نیز او را فراموش کنند. به خصوص به این دلیل که او در یکی از فراموش‌شدنی‌ترین آثار دنیای سینمایی مارول ظاهر می‌شود.

۱. کرو (جاودانگان)

کرو در فیلم جاودانگان
 • تاریخ انتشار: ۳ نوامبر ۲۰۲۱
 • مدت زمان: ۱۵۶ دقیقه
 • کارگردان: کلویی ژائو

اگرچه گاهی اوقات به نظر نمی‌رسد «Eternals» یک فیلم دنیای سینمایی مارول باشد، اما روایت ابرقهرمانی متفاوتی را به نمایش می‌گذارد. ما شاهد مبارزه‌ی قهرمانان با دیوینت‌ها هستیم و در همین زمان، فیلم، کرو را به عنوان یک گونه‌ی جهش‌یافته‌ی شرور بزرگ معرفی می‌کند که به چیزی بسیار خطرناک‌تر تبدیل می‌شود.

با این حال، به نظر می‌رسد تمرکز فیلم بر عناصر دیگری مانند شخصیت‌های فراوان، استدلال‌ها و چرخش‌های داستانی معطوف می‌شود و کرو را در پس‌زمینه رها می‌کند. گرچه او لزوماً شخصیت شرور بدی نیست، اما خیلی کم در فیلم حضور دارد و به‌عنوان هیولایی عمل می‌کند که تنها اوضاعی را که از قبل پیچیده است را پیچیده‌تر می‌کند. در مجموع، چیز زیادی در مورد کرو برای به یاد سپردن وجود ندارد، به خصوص از آن‌جایی که این هیولا در فیلمی حضور دارد که کاملاً از بقیه‌ی دنیای سینمایی مارول دور به نظر می‌رسد. با وجود حضور اندک او در فیلم طبیعی است که از او به عنوان یک شخصیت شرور فراموش شده دنیای مارول یاد کنیم.

منبع: Gamerant

شایعات در مورد بازآفرینی دنیای سینمایی مارول پس از انتشار انتقام‌جویان ۶

Loading

تگ ها

نظرات

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها