بازی Senua’s Saga: Hellblade 2 به‌خوبی نشان می‌دهد که یک استودیوی بازی‌سازی چگونه می‌تواند اثری فراتر از یک «بازی ویدیویی» خلق نماید. با نقد و بررسی بازی Senua’s Saga: Hellblade 2 همراه مجله بازار باشید.

استودیو نینجا تئوری (Ninja Theory) به سراغ ساخت چیزی رفت که در اوایل ماجرا هیچ‌وقت فکرش را هم نمی‌کردیم که روزی تبدیل به اثری ماندگار و بزرگ شود. شاید گاهی اوقات بازی‌های بسیار خوش‌رنگی را می‌بینیم اما بعد از تجربه‌شان به‌راحتی از کنارشان عبور می‌کنیم؛ نسخه‌ی اول این بازی هم که در رابطه با آن در حال صحبت هستیم، همین‌گونه بود. آنقدر نقد و بررسی‌ها و نمرات ضد و نقیضی برای آن منتشر شد که تعداد خیلی بالایی از کاربران سراسر جهان صنعت بازی‌های ویدیویی نتوانستد با دل خودشان کنار بیایند و این بازی را از فروشگاه مورد نظرشان تهیه کنند.

همین امر موجب شد بازی Senua’s Saga: Hellblade آندرریتد مثبتی از آب در بیاید و توجه ایکس‌باکس را به خود جلب کند، در نهایت ایکس‌باکس وظیفه‌ی انتشار نسخه‌ی دوم این بازی را بر عهده گرفت و روند توسعه را با حمایت‌های مختلفش از Ninja Theory پیش‌برد. شاید برایتان جالب باشد که بگویم هر دو نسخه میانگین نمره ۸۱ از ۱۰۰ را در وب‌سایت متاکریتیک کسب کردند. چه هماهنگی این میان صورت گرفته است، همانند یک اسم رمز، یا یک اتفاق تاریک و فانتزی، متای هر دو شماره نیز به یک شکل درآمده است و این سرآغاز تاریکی و عمق پنهان بازی Senua’s Saga: Hellblade است.

بررسی بازی Horizon Forbidden West | ماجراجویی در دنیای رباتیک

برخلاف نسخه‌ی اول که تمرکزش بر روایت و مدل داستانی بازی بود، اثر Hellblade: Senua’s Sacrifice 2 متفاوت‌تر و بی‌نظیرتر عمل می‌کند و ویژگی‌های بسیار گسترده‌تری را نیز پوشش می‌دهد. هربار که فکرش را می‌کنم به ابعاد منحصربه‌فردی از بازی می‌رسم که چگونه با نهایت زیبایی‌اش ما را در یک جهان رازآلود، دپرس و تاریک قرار می‌دهد و در این مسیر، نقشه را برایمان ترسیم می‌کند. گاهی اوقات آنقدر فشار احساسی و نجواهای درون سنوئا گل می‌گیرد که دیگر تحمل ادامه بازی را نخواهیم داشت اما یک زمزمه‌ای از نسخه‌ی جوان‌تر سنوئا در گوش‌مان می‌گوید: «ادامه بده، ادامه بده» و اینگونه می‌شود که پروتاگونیست شماره دوم این مجموعه، یکی از پخته‌ترین شخصیت‌های حوزه بازی‌های ویدیویی است که تا به‌حال دیده بودم.

داستان و بررسی بازی بررسی بازی Senua’s Saga: Hellblade 2

پیشرفتی چشم‌نواز که باعث می‌شود لحظات بیشتری را در هل بلید ۲ سپری کنیم

بزرگ‌ترین صعود Hellblade 2 نسبت‌به هل بلید ۱، پیشرفتی است که کلیات را هدف می‌گیرد و این موضوع را باز می‌کند که نسخه‌ی اول اگر نمی‌توانست یک تجربه‌ی منحصربه‌فرد و یا حتی ایده‌آل را ارائه دهد اما Senua’s Saga: Hellblade 2 می‌تواند به بهترین شکل ممکن تجربه‌تان را نسبت‌به شماره‌ی اول بهبودیافته‌تر کرده و ارائه‌ای با کیفیت را از خود بر جای بگذارد. نکته‌ای که این وسط حائز اهمیت است این است که، داستان هل بلید ۲ تجربه‌ی طولانی نیست و با مدت زمانی بین ۸ تا ۱۲ ساعت به پایان می‌رسد اما در تک‌تک ساعات این اثر، رنگ‌آمیزی‌های چشم‌گیر روایتی و فیچرینگ، وجود دارد که در بعضی مواقع حسابی نفس‌تان را در سینه‌تان حبس خواهند کرد.

شاید بهتر باشد، به این مورد اشاره کنیم که کلیت گیم‌پلی بازی شامل گشت و گذار در محیط، حل کردن پازل‌ها و مبارزه می‌شود اما چارت‌بندی این سیستماتیک‌ها و در کنار هم قرار گرفتن‌شان، آنچنان خوب، مثبت و خارق‌العاده انجام شده است که در طول بازی، لحظه‌ای نمی‌رسد که بگویید: «این هم از نسخه‌ی دوم، خسته شدیم» خیر؛ این جمله را به‌کل فراموش کنید چرا که Ninja Theory دست رد به این جمله زده و در یک روایت کوتاه‌مدت، از لحاظ‌های بسیار زیادی به این اثر پر و بال داده تا بتواند شما را در تک‌تک لحظه‌هایش درگیر کند. به همین خاطر است که می‌گویم پیشرفت بزرگ Senua’s Saga: Hellblade 2 نسبت‌به نسخه‌ی اول Pacingاش است.

بررسی بازی Senua’s Saga: Hellblade 2

خالق این مجموعه یعنی نینجا تئوری، به‌خوبی پازل‌ها را به یک‌دیگر متصل کرده و در طول گیم‌پلی بارها شاهد این خواهیم بود که چندین چیز مختلف را تجربه خواهیم کرد. ما گاهی اوقات انتخاب خواهیم کرد که استراتژی نبرد مد نظرمان را بچینیم، گاهی اوقات هم می‌شود که مانند دیوانه‌ها و کریتوس به نورسی‌ها حمله کنیم و در بعضی مواقع هم «مخفی‌کاری هل بلید» را به کل سیستم نبرد بازی ترجیح می‌دهیم. عناصر و مشخصاتی که در طول نسخه‌ی اول این بازی قابل دسترسی بود، کاملا مشخصه‌ی این موضوع بود که ویژگی‌های اصلی گیم‌پلی به حاشیه رفته‌اند اما در Senua’s Saga: Hellblade 2 همانطور هم که اشاره کردیم، همه‌چیز به تکامل و بلوغ رسیده است و یک‌صدا به جلو پیش می‌روند و همین مورد یکی از جذابیت‌های این فرنچایز محسوب می‌شود.

بررسی بازی Palworld | پال ورلد یا پوکمون‌؟

شاید داستان بازی کوتاه و جذاب باشد اما انتظارات بیشتری وجود داشت

در قبل هم به این موضوع اشاره کردم که داستان بازی کوتاه است اما غنی از تجربه‌های خوب و ایده‌آل است. با این حال بسیاری از سوال‌های پیش‌آمده در ذهنم را نتوانست جواب دهد؛ دلیلش به‌نظر شما چه بوده؟ طبیعتا داستان بازی یکی از دلایل اصلی این موضوع است که باعث می‌شود، برای نمره دادن به آن فلسفه‌های مختلفی بوجود بیاید و حتی خود من، نیم‌نمره کم‌تر، در بررسی Senua’s Saga: Hellblade 2 در نظر بگیرم. باز هم می‌گویم، داستان بازی جذاب است اما کوتاه بودنش ممکن است برای همه‌ی جوامع جالب نباشد و من به‌عنوان کامیونیتی‌ای که عاشق نکته‌های ریز و درشت است؛ بعضی اوقات جستجوزده می‌شدم با این حال چیزی از ارزش‌های هل بلید ۲ کم نمی‌شود و امیدواریم در نسخه‌ی سوم به بلوغ نهایی دست پیدا کند.

اگر نگویم بازی Senua’s Saga: Hellblade 2 تبلیغی شگفت‌انگیز برای موتور گرافیکی آنریل انجین ۵ حساب می‌شود، در حق این اثر و این موتور بازی‌سازی ظلم بزرگی کرده‌ام. در مقدمه، بدنه و پایانه‌ی هل بلید ۲ شاهد گرافیک بی‌نظیری هستیم که مو به تن‌مان سیخ می‌کند. هل بلید ۲ در اوایل نسل نهم بازی‌های ویدیویی رونمایی شد و حالا اواسط/اواخر این نسل هستیم، این مدت زیاد برای توسعه‌ی چنین بازی کوتاهی، شاید غیر منطقی به‌نظر برسد اما زمانی که طراحی سیستم گرافیکی بازی و انیمیشن‌های منحصربه‌فردش را با مدل‌سازی و طراحی کرکترهای بی‌نظیرش می‌بینیم؛ صرفا آب دهن‌مان را قورت داده و به عبور از دشمنان و مراحل می‌پردازیم و از تک‌تک وجودمان،‌ زیبایی ساطع می‌کنیم.

بررسی بازی Senua’s Saga: Hellblade 2

این گرافیک و جزئیات در ساختار صحنه‌های سینماتیک بازی یا همان کات‌سین‌ها، به اوج خودش می‌رسد و این سوال را در ذهن‌مان ایجاد می‌کند: «نکند ایکس‌باکس، نینجا تئوری و اپیک گیمز» صرفا به‌دنبال محصولی تبلیغاتی بوده‌اند؟ در همین حین «چک» بزرگی بر صورت‌مان کوبیده خواهد شد و ما را شوک‌زده خواهد کرد؛ چرا؟ چون داستان این بازی هم با روایت جذابی روبرو است. داستان بازی از جایی آغاز می‌شود که شما متوجه خواهید شد، سنوئا همان سنوئای جوان و بی‌تجربه‌ی گذشته نیست، او پخته‌تر از قبل شده و خوب می‌داند که چگونه مقابل شدیدترین نیروهای تاریکی مقاومت کند و نباید تسلیم شود. جنگجوی پیکت (Pict) در حال‌حاضر به یک‌چیز فکر می‌کند آن هم شکست دادن نورس‌ها (Norse) است. نورس‌هایی که با وحشی‌گری‌های‌شان به‌شدت، به سنوئا فشار آورده‌اند و حالا باید تقاص خود را پس بدهند. سنوئا به واسطه‌ی طوفانی سهمگین به ساحل می‌رسد و ماجراجویی بازی از همین‌جا شروع می‌شود.

نقد و بررسی بازی Final Fantasy ۷ Rebirth | تحول سبک فانتزی

اگر فراموش نکرده باشید پایان‌بندی Senua’s Saga: Hellblade 1 با شوک عظیمی جلوه می‌کند اما پایان‌بندی Hellblade 2 بعد از هفت‌هشت ساعت تجربه، چیز معمولی را به تصویر می‌کشد که شاید برای بسیاری از ما خوشایند نبوده است. در هر صورت من با این ماجرا و به‌خاطر یک‌سری از مشکلات فنی موجود در اجرای این بازی، در PC، نیم‌نمره‌ی دیگر را نیز کم می‌کنم. با این حال و با تمام این تفاسیر باز هم می‌گویم که Senua’s Saga: Hellblade 2 آنقدر ارزشمند است و نکات منفی‌اش آنقدر کوچک هستند که صرفا تقسیم‌بندی را مرتب‌تر می‌کنند اما می‌شود از آن‌ها چشم‌پوشی کرد؛ مشکل فنی هم که به آن اشاره شد، افت فریمی بود که در بعضی مواقع با آن روبرو می‌شدم و این مورد بزودی توسط نینجا تئوری با بروزرسانی‌هایی که منتشر خواهد کرد، برطرف می‌شود.

جمع‌بندی یکی از شاهکارترین بازی‌های سال ۲۰۲۴

بررسی بازی هل بلید 2

دوست‌نداشتم آنچنان به ریز و درشت Senua’s Saga: Hellblade 2 بپردازم چون همانند بازی God Of War عمل می‌کند که در ساختارش، با نسخه‌های بعدی و قبلی‌شان یکی هستند اما در کلیت ماجرا تغییرات زیادی کرده‌اند که به آن‌ها نیز اشاره کردیم؛ بیشتر دوست‌داشتم سریع‌تر نقد و بررسی هل بلید ۲ به دست‌تان برسد تا بهتر و سریع‌تر انتخاب‌تان را نهایی کنید. سیستم مبارزات، تنوع دشمنان، گرافیک، کارگردانی، شخصیت‌ها و خیزش جنون را به‌خوبی در بازی Senua’s Saga: Hellblade 2 مشاهده می‌کنیم و فراتر از یک بازی ویدیویی و محصول سرگرمی‌محور می‌رویم. در کوتاه‌ترین کلمه‌ی مد نظرمان، هل بلید ۲ «عالی است» به‌معنای واقعی کلمه دوست‌داشتنی است و تجربه‌ی جالبی را رقم می‌زند که به‌راحتی در بازی‌های دیگری وجود نخواهد داشت.

نقد و بررسی بازی Helldivers ۲ | حشرات را از بین ببرید

مهم‌ترین نکته‌ای که در طول بازی Senua’s Saga: Hellblade 2 به آن بر خواهیم خورد، هماهنگی صداگذاری و موسیقی بازی است که این موضوع را به ما نشان می‌دهد که یک اثر، صرفا به داستان، شخصیت‌ها، مبارزات، محیط پویا، هزینه‌ی زیاد و گرافیک بالا نیاز ندارد، بلکه موسیقی و صداگذاری‌های حماسی و خارق‌العاده نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند و این شدت اهمیت در بازی Hellblade 2، من را یاد لست اف اس انداخت و به تاریکی برد. موسیقی هل بلید ۲ شما را به آسمان و زمین خواهد کوبید. خلاصه بگویم، اگر به بازی‌های اکشن، نقش‌آفرینی و حتی ماجراجویی علاقه‌دارید و آثار فانتزی، سخت، پویا و استاندارد را دوست‌می‌دارید، بازی Senua’s Saga: Hellblade 2 در انتظار شما است.

Loading