بعد از انتظاری طولانی مدت، بازی Stellar Blade عرضه شد. استلار بلید یک تجربه‌ی روان و لذت بخش را در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌تواند به واسطه‌ی گیم پلی جذاب خود، گیمرها را برای مدت زمان طولانی سرگرم کند. با نقد و بررسی Stellar Blade همراه مجله بازار باشید.

در زمان عرضه استلار بلید آغاز خوبی داشت. این بازی در مواردی هم‌چون ظاهر، گیم‌پلی و نبرد‌های تکنیکال حرف‌های زیادی برای زدن دارد. به صورت ساده‌تر می‌توان گفت Stellar Blade از تلفیق دو ژانر مختلف از بازی‌های ویدیویی به دست آمده است و توانسته نتیجه‌ی خوبی از این ترکیب به دست آورد. موضوعی که به‌طور مشخصی در استلار بلید حس می‌شود الگو برداری از بازی‌های بزرگ و مطرح دنیای بازی‌ها ویدیویی است. با تجربه‌ی این عنوان به زودی متوجه این موضوع می‌شوید که سازندگان این اثر برای خلق بازی دست به دامن المان‌های بازی‌های هک اند اسلش مختلف شده‌اند و گیم‌پلی تلفیقی را به وجود آورده‌اند.

بررسی بازی Senua’s Saga: Hellblade ۲ | نفس تازه ایکس‌باکس

داستان Stellar Blade

نقد و بررسی بازی Stellar Blade

در داستان استلار بلید ما شاهد انقراض نسل انسان‌ها بر روی زمین هستیم. پس از جنگی طولانی میان انسان‌ها و Naytibaها درصد بالایی از مردم زمین کشته می‌شوند و بازماندگان این جنگ بزرگ برای ادامه‌ی حیات به کلونی‌ها در فضا پناه می‌برند. حالا کره‌ی زمین مهمان ساکنان جدید خود است که با راندن انسان‌ها این سیاره را برای خود کرده‌اند. کرکتر اصلی بازی با نام Eva یکی از اعضای گروه ۷th Airborne Squad است که هقتمین گروه پاکسازی محسوب می‌شود، او باید به همراه یارانش به زمین بازگردد تا Naytibaها را از روی زمین محو کند و آن‌ را به مکانی امن برای انسان‌ها تبدیل کند.

استلار بلید روایت کننده‌ی داستانی کلیشه‌ای است. در شروع بازی روایت داستانی تاحد قابل قبولی مناسب است اما پس از گذشت نیمی از داستان همه‌ی اتفاقات ادامه‌ی بازی قابل پیش بینی می‌شوند. Stellar Blade در پاسخ دادن به سوالات خوب عمل می‌کند ولی به اندازه‌ی دیگر بازی‌های این سبک دارای داستان جذابی نیست با این‌حال تجربه‌ی ضعیفی به حساب نمی‌آید و می تواند برای ساعات طولانی شما را سرگرم کند. از نظر شخصیت پردازی بازی به صورتی است که گیمرها را با داستان شخصیت‌ها به خوبی آشنا می‌کند. آشنایی با شخصیت‌هایی مانند ریون، ایو، لیلی یا ادم باعث می‌شود که بتوانیم ارتباط بیشتری با آن‌ها برقرار کنیم. در طول بازی به حافظه‌ی افراد کشته شده و دست نوشته‌هایی که حاوی اطلاعات داستانی است برخورد می‌کنیم تا اسطوری شناسی این اثر هم درحد قابل قبول قرار بگیر، با خواندن این اطلاعات می‌توان با جهان بازی و اتفاقاتی که در آن رخ داده است آشنا شد.

گان پلی و گیم پلی جذاب Stellar Blade

می‌توان گفت موضوعی که باعث شده است تا استلار بلید به اثری جذاب و سرگرم کننده تبدیل شود گیم‌پلی آن است. این بازی یک اکشن ماجراجویی را روایت می‌کند که  المان‌های هک اند اسلش را به خوبی در گیم‌پلی خود جای داده. مکانیک مبارزه و مبارزات در Stellar Blade می‌تواند حسابی نظر شما را مجذوب خود کند. تا انتهای بازی می‌توانید با استفاده از یک شمشیر و یک سلاح دوربرد دشمنانتان را از سر راه بردارید. شمشیر زنی در استلار بلید حس لذت بخش را منتقل می‌کند همچنین کومبو‌ها وضربات مختلف بسیار با کیفیت و هیجان‌انگیز هستند. تنوع کومبو‌ها باعث می‌شود راه‌های مختلفی برای از بین بردن دشمنان در دسترس باشد. به غیر از کومبوها چهار مهارت مختلف با نام Beta Skill هم برای ایو وجود دارد، البته در طول مسیر بازی باتوجه به ساختار داستانی مهارت‌ها و موارد غافل‌گیر کننده‌ی دیگری هم در اختیار ایوا قرار می‌گیرد.

بررسی بازی Animal Well | پیکسلی چالش‌برانگیز

سلاح دوربرد ایو از مهمات مختلفی استفاده می‌کند. می‌توان به عنوان پیستول، شاتگان یا یک موشک انداز از آن استفاده کرد. ایو همچنین دارای قدرت های پرفکت داج، دفاع کردن ضربات و پرفکت پری است. پرفکت‌ پری در استلار بلید دارای پاداش ارزشمندی است. در بازی بسیاری از دشمنان دارای نواری زرد رنگ در زیر نوار اچ پی هستند. با خالی کردن این نوار زرد رنگ دشمنان در حالت استگر قرار می‌گیرند و می‌توان با ضربه‌ای خاص با نام Retribution آسیب زیادی به آن‌ها وارد کرد یا حتی آن‌ها را از بین برد. به همین دلیل استفاده از این مکانیک‌ها باعث می‌شود تا در روند بازی نبرد‌های هیجان‌انگیزتری را تجربه کنیم.

نقد و بررسی استلار بلید

در Stellar Blade طراحی مکانیزم‌های مختلف از جمله داج‌، پرفکت داج و حتی مهارت‌هایی که از طریق درخت مهارت قابل بازکردن هستند، بسیار مناسب و کاربردی هستند. همچنین از طریق درخت مهارت می‌توان بازه‌ی زمانی مورد نیاز برای انجام پرفکت داج و پرفکت پری را ارتقاء داد که تاثیر بسزایی در گیم‌پلی بازی ایجاد می‌کند. در کل بازی انتخاب‌های متنوعی را در راستای بهبود عملکرد شما در بازی در دسترس قرار داده که می توانید نقاط ضعف خود را با استفاده از این قابلیت‌ها از بین ببرید. اگزواسپاون‌ها و گیرها آیتم‌های تقویتی بازی به حساب می‌آیند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید شیوه‌های مبارزاتی ایوا را تغییر دهید. برای مثال با استفاده از اگزواسپاون‌ها می‌توانید کریتیکال ریت و کریتیال هیت ضربات ایو را بالا ببرید و به همین سبب آسیب بیشتری به دشمنانتان وارد کنید.

از جمله‌ کار‌های جالبی که استودیو شیفت آپ برای روان‌تر شدن انیمیشن‌ها و ضربات کومبو از آن‌ استفاده کرده، وجود اینپوت دیلی در زمان ضربه زدن است. البته این مورد هم شایان ذکر است که اینپوت دیلی در بازی‌های هک اند اسلش نباید باعث ایجاد مشکل در روند بازی شود زیرا یکی از المان های مهم بازی‌های هک اند اسلش سرعت مبارزات است. اینپوت دیلی استفاده شده در این اثر به صورتی است که گیمر را تحت فشار قرارنمی‌دهد. در شروع بازی اینپوت دیلی حس و حال تازه‌ای را منتقل می‌کند اما در ادامه می‌توان به سادگی به آن عادت کرد و اختلالی در روند بازی حس نمی‌شود.

مروری بر فیلم Perfect Days؛ بهترین روز‌ها در راهند؟!

ماموریت‌های اصلی متنوع

ماموریت‌های اصلی در استلار بلید بسیار هیجان‌انگیز و سرگرم کننده هستند. بعضی از مراحل شما را در شرایط خاص و جدیدی قرار می‌دهند که باعث می‌شود بازی روند یک نواخت و خسته‌ کننده‌ای نداشته باشد. به طور کلی طراحی ماموریت‌های متنوع باعث شده است که گذراندن وقت در دنیای Stellar Blade به همراه ایو سرگرم کننده باشد. اما ماموریت‌های فرعی استلار بلید طوری طراحی شده‌اند که صرفا با انجام دادن آن‌ها بتوانید اسکیل پوینت‌ها را دریافت کنید و برای پایان واقعی ساخته شده‌ی شیفت آپ بیشتر تلاش کنید. مراحل فرعی در استلار بلید به هیچ‌عنوان طراحی منحصر به فرد و قابل قبولی را ارائه نمی‌کنند.

نقد و بررسی بازی Stellar Blade

گذراندن زمان در دنیای استلار بلید کار هیجان‌انگیزی به حساب می‌آید. استفاده از آیتم‌های مختلف همانند نوشیدنی، بادی کور و بتاکور باعث تقویت قدرت‌های ایوا می‌شود. کور‌ها باعث می‌شوند انرژی نوار بتا و سلامت ایو افزایش پیدا کند و بطری‌های نوشیدنی هم تعداد آیتم‌های قابل استفاده‌ی ایو مانند نارنجک‌ها و موارد قابل حمل را بیشتر می‌کند. البته نیاز به ذکر است که پلتفرمینگ‌های استلار بلید هم طراحی قابل قبول و مناسبی دارند که باعث می‌شوند گشت و گذار در دنیای این بازی لذت بخش باشد.

در بحث گرافیک بصری استلار بلید بسیار زیبا و چشم نواز عمل می‌کند. دقت جزئیات در طراحی کرکتر‌ها و نورپردازی خوب به همراه افکت‌های متنوع مواردی هستند که به کمک جذاب‌تر شدن دنیای استلار بلید آمده‌اند. اما باز هم جزئیات محیطی در استلار بلید می‌توانست مانند بسیاری از بازی‌‌های بزرگ‌ دیگر بهتر عمل کند. تنوع محیطی در Stellar Blade چشم‌نواز است و هر یک از محیط‌ها ساختار مختص به خود را دارند. دشمنان متنوعی در این اثر پیش روی شما قرار می‌گیرند بعضی از آن‌ها در مراحل مختلف با قدرت بیشتری سر راهتان قرارمی‌گیرند و بعضی از آن‌ها را فقط یک بار در طول بازی ملاقات می‌کنید. باس‌های اصلی در بازی طراحی و عملکرد مناسبی را ارائه می‌دهند اما باس‌های فرعی مانند مراحل فرعی بازی می‌توانستند بهتر از چیزی که هستند باشند. در بخش طراحی دشمنان استلار بلید تاحد زیادی خوب عمل می‌کند اما نمی‌توان از نقطه ضعف‌هایش چشم پوشی کرد.

نقد و بررسی استلار بلید

در بخش فنی استلار بلید تجربه‌ای روان و لذت بخش را در اختیارمان قرارمی‌دهد. Stellar Blade دارای سه حالت مختلف با نام‌های کوالیتی، پرفورمنس و بالانس است، شما می‌توانید با انتخاب یکی از این حالت‌ها به تجربه‌ی این بازی بنشنید. برای تجربه‌ای با کیفیت مناسب و همچنین فریم ریت خوب، حالت پرفورمنس بهترین گزینه‌ی موجود به حساب می‌آید. از نظر بهینه سازی هم بازی بسیار خوب عمل می‌کند و باگ ندارد.

موسیقی‌ها در Stellar Blade جایگاه خوبی دارند و روند بازی‌ را هیجان‌انگیز و لذت بخش‌تر می‌کنند. البته بازی‌های هک اند اسلش هم بدون موسیقی مناسب معنایی ندارند که خب استلار بلید در این زمینه بسیار خوب عمل می‌کند. صداگذاری کاراکتر‌ها در این اثر مناسب است و با مشکل جدی روبرو نیست. به‌طور کلی استلار بلید در بخش موسیقی و صداگذاری  دارای نقطه ضعف بزرگی نیست و همه‌چیز طوری است که محیط بازی را پویاتر می‌کند. اگر شماهم طرفدار بازی‌های هک اند اسلش با مبارزات با کیفیت و سرگرم کننده هستید، استلار بلید یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی شما برای امسال است.

Loading