اگر به دنبال سریالی تازه می‌گردید که برای لحظاتی شما را از محیط پیرامون‌تان دور کند و باعث لذت بردن شما از آن شود، حتما پیشنهاد می‌کنم که سریال The 100 را در لیست مشاهده سریال‌هایتان قرار دهید. سریال «صدنفر» یکی از محصولات شبکه The CW است، شاید در ابتدا که نام شبکه‌ی سی دبلیو را می‌شنوید این هاله در ذهنتان ایجاد شود که این سریال هم مانند دیگر سریال‌های این شبکه حول محور جوانانی می‌گردد که در مدرسه و دبیرستان به چالش خورده‌اند و به دنبال راهی هستند تا آن مشکل را رفع کنند، اما این‌چنین نخواهد بود.

تماشای The 100 شما را به فضایی فرو خواهد برد که در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد وقوع آن خواهیم بود، جنگی که پایان آن با پرتاب کلاهک‌های هسته‌ای از سوی ابرقدرت‌های جهان است. خط اصلی داستان سریال ۱۰۰ هم به این موضوع اشاره دارد، زمانی که کشور‌های بزرگ جهان با شلیک بمب‌های اتمی کره زمین را به مرحله‌ای می‌رسانند که دیگر جایی برای سکونت و حیات در آن وجود ندارد.

داستان The 100 و نقاط مثبت آن

کلارک گریفین و شخصیت‌های اصلی سریال 100

داستان The 100 از جایی آغاز خواهد شد که مردمان زمین پس از این که متوجه این می‌شوند که زمین دیگر قابل سکونت نیست و نسل بشریت رو‌به انقراض است، تصمیم بر این می‌گیریند تا با فضاپیما‌هایی که باقی مانده است برای بقای خود به بیرون از جو پرواز کنند تا از تشعشات رادیو اکتیوی جان سالم به در ببرند. از این پرواز ۱۲ سفینه سالم به خارج از جو کره‌ی زمین می‌رسند و تصمیم می‌گیرند برای بقای نسل بیشریت با یک دیگر متحد شوند، نتیجه‌ این اتحاد تشکیل جامعه‌ای به نام آرک شد.

آغاز جامعه‌ی بشری آرک با موفقیت پیش رفت اما هرچه زمان جلوتر می‌رفت با مشکلات بیشتری روبه‌رو می‌شد که بزرگترین آن کمبود اکسیژن بود. سران آرک برای این که بتوانند این مشکل را رفع کنند تصمیم بر این می‌گیرند تا گروهی از جوانان را که در جامعه دچار تخلف شده‌اند را پس از ۹۷ سال برای با خبر شدن از وضعیت جوی کره‌ی زمین به پایین بفرستند.

سریال برای شما از این لحظه شروع خواهد شد، شاید شما در ابتدا در اپیزود یک سریال این برداشت را داشته باشید که خط داستانی The 100 نفر کند است و شما را جذب نمی‌کند اما سخت در اشتباه هستید. زمانی که سفینه نجات آرک در اپیزود دو بر ‌روی زمین فرود میاد و جوانانی که هیچ چیزی به جز داستان‌های پدر و مادرهایشان درباره زمین نشنیده‌اند پا بر روی کره‌ی خاکی می‌گذارند، شروع داستان‌های پر چالش سریال است.

۱۰ بازی جهان باز که بسیار طولانی هستند

فرودی که چالش‌های بزرگ انتظار آن را خواهد کشید، زمانی که ۱۰۰ نوجوان سفینه‌ی آرک بر روی زمین فرود می‌آیند بر این گمان هستند که هیچ موجود زنده‌ای بر روی زمین باقی نمانده است و آن‌ها تنها نفرات آن‌جا هستند اما کمی که از فضای اطراف سفینه دور می شوند متوجه‌ی این خواهند شد که افراد دیگری توانسته‌اند از تشعشات رادیو اکتیوی جان سالم به در ببرند و زنده بمانند. سر آغاز جذابیت سریال ۱۰۰ نفر در این نقطه به تکامل خواهد رسید.

شخصیت‌های اصلی در فصل یک سریال 100حال در سریال شما شاهد رقابت برای قدرت و بقا هستید همین امر باعث شده است تا روند سریال سرعت خوبی را پیش بگیرد و شما را برای چندین ساعت پای خود بنشاند، هرچه که شما به قسمت‌های پایانی سریال نزدیک‌تر می‌شوید بیشتر مجذوب او خواهید شد چرا که دارد برای شما پیش زمینه‌ای از فصلی جذاب‌تر را مقدمه چینی می‌کند.

با نزدیک شدن به قسمت‌های پایانی فصل یک و شروع فصل دو شما با مردمانی آشنا خواهید شد که نام خود را گراندر گذاشته‌اند و فرمانده‌ای آن‌ها برعهده‌ی فردی به نام Heda است که دارای قدرتی‌ فرا بشری می‌باشد. دیگر وجه تمایز هدا نسبت به دیگر گراندر‌ها رنگ خون آن است که مشکی می باشد و در سریال ۱۰۰ با نام نایت بلاد‌ها آن‌ها را می‌شناسیم. یکی دیگر از نقاط مثبتی که می‌توان به آن در ۱۰۰ نفر اشاره کرد تطبیق چند جامعه بشری است، اینگونه که اگر شما علاقه‌مند به سریال‌های جنگی و قرون وسطایی باشید، در سریال ۱۰۰ نفر شاهد این خواهید بود که مردمان زمین به دوران نخستین خود برگشته‌اند و با شمشیر و نیزه مبارزه می‌کنند. علاوه بر این شما شاهد این خواهید بود که مردمان کره زمین توانسته‌اند به فضا پرواز کنند و در آنجا سکونت یابند، نکته‌ی مثبتی که می‌توان به آن در سریال ۱۰۰ اشاره کرد تطبیق به خوبی این دو بازه‌ی زمانی است که باعث می‌شود طرفداران زیادی را به خودش جذب کند.

۱۰ دلیل برای این که پلی استیشن از ایکس باکس بهتر است

در داستان سریال The 100 شما چهار گونه از انسان‌ها را مشاهده خواهید کرد که در طول فصول مختلف با آن‌ها آشنا می‌شوید. اولین گروهی که به شما در سریال معرفی خواهد شد مردمانی هستند که به فضا سفر کرده‌اند و به مردمان آسمان مشهور هستند. دیگر گروهی که بعد از مردمان آسمان با آنها آشنا خواهید شد مردمان روی زمین هستند که به دوران نخستین خود بازگشته‌اند و شما آن‌ها را با نام گراندرها در سریال می‌شناسید.

مردمان زمین سریال 100

گروه دیگری که شما با آن‌ها در سریال آشنا خواهید شد مردمان کوهستان نام دارند، این گروه توانسته‌‌اند از حملات هسته‌ای با پناه بردن به پناهگاه‌های زیر زمینی زنده بمانند. در این بخش از سریال شما خلاقیت نویسنده را داردید مشاهده می‌کنید که یک وجه تمایز میان مردمان زمینی و مردمان کوهستان قرار داده است. مردمان کوهستان به دلیل اینکه از آغاز تشعشات در زیر زمین حضور داشتند دیگر نمی‌توانند به روی زمین پای بگذارند چرا که بدن آن‌ها با اتمسفر محیط کره‌ی زمین سازگار نیست.

آخرین گروه که در داستان سریال وجود دارد به ریپرها شهرت دارند، ریپرها موجوداتی آدم‌خوار هستند که در زیر زمین حضور دارند و دشمن سرسخت آن‌ها روشنایی است. در سریال شاهد حضور کمتری از ریپر‌ها نسبت به دیگر شخصیت‌های داستان هستیم.

دیگر نکته مثبتی که به آن می‌توان در سریال ۱۰۰ اشاره داشت تکراری نبودن داستان‌های آن است، شما با شروع هر فصل یک داستان جدید را خواهید داشت. در طول سریال شما صحنه‌های اکشن زیادی را خواهید دید که به خوبی طراحی شده است چه نبردهایی که در آن شمیشر و سلاح‌ها اولیه قرار دارد و چه نبردهایی که در آن سلاح‌های امروزی قرار دارد. جلوه‌های بصری سریال به خوبی و درحد انتظار طراحی شده و لوکشین‌هایی که در سریال وجود دارد هیچگاه برای شما تکراری نخواهد شد، چرا که لوکشین‌های سریال در هر فصل مدام در حال تغییر است.

از دیگر نقاط قوتی که در این سریال می‌توان به آن اشاره داشت صحنه‌ی مبارزات است، این صحنه‌ها به‌قدری طبیعی است که شما احساس می‌کنید که انگار کاراکترهای سریال واقعا با یک دیگر در حال مبارزه هستند، زخم‌ها و خونریزی‌هایی که از این مبارزات به‌جای می‌مانند به اندازه‌آی طبیعی توسط گریمور‌ها خلق شده که هیچگاه احساس مصنوعی بودن به شما دست نمی‌دهد. همین نکات ریز و کوچک باعث این خواهد شد که سریال برای شما یک اثر سرد و معمولی نباشد.

نقاط ضعف و نقدهای منفی

نکات منفی سریال 100

تا به اینجای کار در حال بررسی نقاط مثبت سریال ۱۰۰ بودیم، حال جا دارد به دوتا از اصلی‌ترین انتقاد‌ها راجب این سریال بپردازیم. اولین انتقادی که به سریال ۱۰۰ وارد می‌شود، می‌توان  نگاه فمنیستی کارگردان سریال داناست. چرا که قدرمندترین شخصیت‌های داستان را زن‌ها تشکیل می‌دهن،. اینگونه که شخصیت اصلی داستان که کلارک گریفین نام دارد و جز مردمان آسمان است، در همان بدو فرود کنترل تمامی افراد سفینه را برعهده می‌گیرد، و هرچه روند داستان جلوتر می‌رود او به شخصیتی محبوب در میان افراد گروه تبدیل می‌شود.

البته اینگونه نیست که شخصیت‌های مرد در آن حضور موثری ندارند اما تعداد شخصیت‌های قدرتمند زن خیلی بیش از مردان سریال است. دیگر زن قدرتمندی که می‌توان به آن اشاره داشت لکسا فرمانده‌ی زمینی‌ها است، علاوه بر لکسا که هدای گراندر‌ها است تعداد بیشتری از نایت بلاد‌ها که به عنوان جانشین لکسا شناخته می‌شوند هم زن‌ها و دختران تشکیل می‌دهند.

دومین و اصلی‌ترین نقدی که می‌توان به آن اشاره داشت روند روبه افول سریال است. The 100 کار خودش را به خوبی آغاز کرد، به اندازه‌ای که در سال اول پخش تبدیل به محبوب‌ترین و پر بینده‌ترین سریال شبکه سی دبلیو شد. اما هرچه روند سریال به پایان نزدیک می‌‌شد شاهد کش دادن‌های الکی سریال بودیم. با رسیدن به فصل‌های پایانی داستان، سریال به سمتی می‌رفت که غیر قابل پذیرش بود.

شخصیت‌های اصلی فصل دو سریال 100

اینگونه که مردمانی جدیدتر با داستان‌ها و شکل و ظاهری متفاوت در سریال مشاهده می‌کنید که دیگر آن جذابیت اولیه را برای شما ندارند، چرا که شما چهار گروه اصلی سریال را در فصل‌های ابتدایی مشاهده کردید و دیگر لازم به این نبود که گروه‌های جدیدتری وارد روند اصلی داستان شود. همین امر و طولانی کردن سریال و فصل پایانی نسبتا ضعیف باعث شد تا این سریال آن نمره‌ی مطلوب خود را درمیان کاربران از دست دهد.

سریال ۱۰۰ را می‌توان تا تا فصل چهار و نهیاتا پنج یک اثر تماشایی دانست، به این علت که شما ۵ سناریو مختلف را با بیشترین جذابیت مشاهده خواهید کرد. در طول این ۵ فصل با چهار گروه اصلی سریال آشنا شده‌اید و تمام پیشینه‌ی آن‌ها را می‌دانید. شاهد تطبیق پذیری افراد جوامع مختلف با یکدیگر خواهید بود که در سریال به خوبی به نمایش درآمده است و… اما زمانی که سریال به دو فصل پایانی خود نزدیک می‌شود به آن شکل دیگر شما را مجذوب خود نخواهد کرد چرا که این حس به شما القا می‌شود که دیگر همه‌چی تکراری است.

به نظر من علت این کاهش مخاطب و کاهش جذابیت سریال می‌تواند رساندن قسمت‌های آن به ۱۰۰ باشد. اگر به طور واضح‌تر بیان کنم، از آنجایی که نام سریال The 100 است کارگردان و تهیه کننده سریال تصمیم بر این می‌گیرند که سریال را در ۱۰۰ قسمت به پایان برسانند. همین امر باعث این شده تا روند سرعتی و خوب سریال کاهش بیاید و تعداد مخاطبان آن ریزش پیدا کند.

ویژگی‌های سریال 100

ویژگی‌ها و نکات جالب سریال The 100

  • سریال ۱۰۰ از مارس ۲۰۱۴ پخش خود را آغاز کرد و در همان سال اول تبدیل به پر بیننده‌ترین سریال شبکه شد.
  • سریال ۱۰۰ بر اساس رمان‌ها Kass Morgan به همین نام است. نکته (سریال پیش از اینکه رمان‌ها عرضه شود شروع به پخش کرد)
  • سریال ۱۰۰ در هفت فصل ۱۰۰ قسمتی به پایان می‌رسد.
  • سریال ۱۰۰ نامزد کسب ۲۸ جایزه گوناگون شد که از میان آن‌ها چهار جایزه را کسب کرد.
  • همه‌ی صحنه‌هایی که در جنگل مشاهده می‌کنید طبیعی است و از هیچگونه پرده‌ی سبز یا جلوه‌های ویژه استفاده نشده است.
  • دو بازیگر اصلی نقش‌های کلارک گریفین و بلامی بلیک در سال ۲۰۱۹ در تعجب کاربران با یک دیگر ازداوج می‌کنند.
  • تعداد زیادی از قطعات موسیقی متن سریال، برگرفته از بازی آخرالزمانی Fallout است.
  • خالق زبان مردمان زمینی که زبانشان معروف به Trigedaleng است، خلق کننده‌ی زبان دوتراکی در سریال گیم آف ترونز می‌باشد.
نقد اپیزود ۳ از فصل دوم سریال خاندان اژدها | زخم‌های کهنه‌ای که تازه شدند

سریال The 100 یک اثر ماجراجویی، اکشن، عاشقانه، علمی و تخیلی و هیجان انگیز است که حداقل برای یک مرتبه هم که شده ارزش نگاه کردن دارد. چرا که شما در کنار سرگرمی درس استقامت و صبوری را از آن یاد خواهید گرفت، علاوه بر این همان طور که در ابتدای مقاله اشاره کردم شما شاهد صحنه‌هایی خواهید بود که امکان دارد در آینده‌ آن‌ها را تجربه کنید پس بد نیست که یک آشنایی نسبی با آن‌ها داشته باشید. من به عنوان یک طرفدار فیلم و سریال به شما پیشنهاد می‌کنم حتما این سریال را در لیست مشاهده خود قرار دهید چون بدون شک این سریال شما را مجذوب خودش خواهد کرد.

Loading