کمپانی یوبیسافت بار دیگر با عرضه Far Cry  ۶ ثابت کرد نمی‌تواند الگوریتم‌های تکراری و قدیمی را ترک کند و همچنان قصد دارد در مسیرهای تکراری نسخه‌های قدیمی این فرانچایز قدم بردارد. با نقد و بررسی بازی Far Cry 6 همراه مجله بازار باشید.

در نسخه‌ ششم بازی فارکرای مانند گذشته همچنان شاهد نقشه‌ای وسیع هستیم که به راحتی می‌توان در آن به گشت‌وگذار پرداخت، تعداد مراحل اصلی و فرعی زیاد است و برای به پایان رساندن آن‌ها راه طولانی در پیش دارید. در بخش بصری و آمار روی کاغذ فارکرای ۶ با کمبودی نسبت به بازی‌های جهان باز روبرو نیست، طراحی مناطق، گرافیک بصری و تغریبا تمامی موارد در این اثر از کیفیت خوبی برخوردار هستند اما بعد از تجربه‌ی طولانی مدت به سادگی می‌توان مشکلاتی اعم از تکراری شدن روند و باگ بخش‌های مختلف را حس‌کرد.

بررسی بازی Hades ۲ | نسخه ارلی اکسس

داستان Far Cry 6

نقد و بررسی بازی Far Cry 6

داستان بازی فارکرای ۶ در جزیره‌ای به نام یارا  جریان دارد، این جزیره در دریای کارائیب قرارد دارد. دنیای فارکرای ۶ برگرفته شده از انقلاب جمهوری کوبا در سال‌های ۱۳۳۲ تا ۱۳۳۷ است. کرکتر اصلی فارکرای ۶ دنی نام دارد، او در دوران کودکی پدر و مادر خود را از دست داده است. دنی کودکی خود را در محله‌ای فقیر نشین به نام اسپرانزا سپری کرده و حالا تلاش می‌کند تا از جزیره‌ی یارا فرار کند و پناهندگی آمریکا را به دست آورد. بعد از اتفاقاتی که در شروع بازی می‌افتد تصمیم دنی به کلی تغییر می‌کند و به جنبشی مردمی علیه دولت دیکتاتور یارا ملحق می‌شود.

بررسی بسته الحاقی Shadow of the Erdtree | بازی Elden Ring

معقوله تکرار در بازی Far Cry 6 صرفا به سری فارکرای خلاصه نمی‌شود. در این اثرهم مانند آثار چند سال گذشته یوبیسافت شاهد سیستمی هستیم که گیمرها را وادار می‌کند برای ادامه و پیش روی در بازی کرکتر و سلاح‌هایش را ارتقا دهد. در صورتی که این کار انجام ندهید برای ادامه داستان مسیر سختی را پیش رویتان قرار دارد. این مسئله شاید موضوعی طبیعی بنظر برسد اما زمانی که این مراحل ارتقاء سطح سلاح و کرکتر روند تکراری را در پیش بگیرد مسلما تجربه‌ی کسل کننده‌ای را برای گیمرها رقم می‌زند که نمی‌توان به سادگی از کنار آن گذشت.

درجه‌های سختی در Far Cry 6

یکی دیگر از مشکلاتی که در گیم‌پلی Far Cry 6 وجود دارد درجه‌ی سختی بازی است. برای تجربه‌ی فارکرای ۶ باید بین دو گزینه‌ی اکشن مود و استوری مود یک گزینه  را انتخاب کنید. اگر اکشن مود انتخاب شما باشد مسیر پیش‌رویتان در زمان تجربه بازی بسیار سخت و ناهموار می‌شود، به‌طوری که بدون بالا بردن لول خود هیچ‌ شانسی برای پیروزی در مبارزات ندارید. با انتخاب استوری مود هم همه‌ی چالش‌های فارکرای ۶ به قدری آسان می‌شوند که در اکثر مواقع نیازی به افزایش سطح خود برای گذراندن مراحل ندارید. این موضوع باعث می‌‌شود تا بخش مبارزات در فارکرای ۶ تاحد زیادی گیمرها را ناامید کند و تجربه‌ی لذت بخشی را در این قسمت شاهد نباشیم.

بررسی بازی فارکرای 6

با تمام این‌ها ‌نمی‌توان گفت که فارکرای ۶ اصلا ارزش تجربه کردن را ندارد، موارد مختلفی در Far Cry 6 وجود دارند که می‌توان با آن‌ها ساعت‌ها سرگرم شد.  یوبیسافت با توجه به پیشینه خوبی که دارد می‌توانست تنوع بیشتری را در بخش‌های مختلف بازی بکار بگیرد تا شاهد تجربه‌ی جذاب‌تری در گیم‌پلی Far Cry باشیم. در فارکرای ۶ شاهد درخت مهارت نیستیم و افزایش سطح شما صرفا به اعدادی که در بازی با آن‌ها روبرو می‌شوید محدود می‌شود. می‌توان گفت یوبیسافت برای پنهان کردن محتوای تکراری آثارش دست به هرکاری می‌زند بجز ایجاد تغییر و نوآوری.

جذابیت شخصی‌سازی سلاح‌ها در Far Cry 6

یکی از مواردی که در فارکرای ۶ مورد اهمیت سازندگان قرار گرفته و بی‌شک برای ساخت آن زمانی زیادی صرف شده است سیستم گان‌پلی است. در Far Cry 6 تنوع سلاح‌ها بسیار زیاد است و یوبیسافت هم برای شخصی‌سازی آن‌ها دست بازیکنان را باز گذاشته‌ است. در بازی می‌توان به سلاح‌های مختلفی دست پیدا کرد و با جمع‌آوری مهمات مختلف آن‌ها را ارتقاء داد و شخصی سازی کرد. این سیستم گان‌پلی پویا و قابلیت شخصی‌سازی سلاح‌ها موجب می‌شود گان‌پلی فارکرای ۶ باب‌میل گیمرها شکل بگیرد و همچنین راه‌های مختلفی برای از بین بردن دشمنان وجود داشته باشد.

نقد و بررسی بازی فارکرای 6

استفاده از حیوانات مختلف در فارکرای ۶ یکی از موارد دیگری است که به جذابیت گیم‌پلی این اثر کمک شایانی می‌کند. البته نمی‌توان نقش کوله پشتی چندکاره ای‌ که در بازی همراه دارید را هم در بهبود گیم‌پلی دست کم گرفت. همچنان در این اثرهم شاهد ان پی سی‌های تکراری یوبیسافت هستیم. بازی دارای دنیای بسیار وسیعی است و به لطف گرافیک خوب شاهد محیط‌های بسیار زیبا و چشم‌نواز هستیم. نسخه‌ ششم بازی فارکرای نسبت به نسخه‌های قبلی از نظر بصری پیشرفت چشمگیری داشته است که می‌توان به سادگی آن را در بخش‌های مختلف حس کرد. در بخش نورپردازی و کیفیت‌ بافت اجزای مختلف به خوبی نمایش داده می‌شوند و همه‌چیز مناسب است.

بررسی بازی Far Cry 6

سازندگان توانسته‌اند با طراحی فضای عالی فارکرای ۶ به موفقیت چشمگیری در این زمینه دست پیدا کنند. این فضاسازی عالی باعث می‌شود تا نویسندگان بتوانند داستان را به بهترین شکل ممکن روایت کنند. صداگذاری افراد مختلف هم در بازی بسیار خوب انجام شده است اما گاهی اوقات مشکلاتی بین صدا و چهره‌ی شخصیت‌های فارکرای ۶ به چشم‌ می‌خورد. یکی از مواردی که موجب می‌شود در Far Cry 6 با داستانی بی‌نظیر روبرو نباشیم پراکندگی روایت داستان است، این موضوع گاهی اوقات حتی روند داستان بازی راهم زیر سوال می‌برد.

بازی‌های داستانی که می‌توانید به صورت Co-op با دوستان خود تجربه کنید

اگر شماهم از آن دسته گیمرهایی هستید که گیم‌پلی، گرافیک، دنیای وسیع و همچنین طولانی بودن بازی می‌تواند راضیتان کند به احتمال زیاد پس از تجربه‌ی Far Cry 6 از آن به عنوان اثری لذت بخش و سرگرم کننده یاد می‌کنید. درست است که از نظر روایت داستانی مشکلاتی در فارکرای ۶ وجود دارد اما نمی‌توان فراز و نشیب‌هایی که باعث هیجان‌انگیز و لذت بخش‌تر شدن بازی می‌شوند را دست‌کم گرفت. مسائل آشنایی مانند رفتار عجیب و قریب ان پی‌ سی‌ها و باگ‌های نامتعارف سبب می‌شوند تا هنوزهم مشکلات آثار یوبیسافت ادامه پیدا کنند. همه‌ی موارد باهم دست به دست‌‌هم دادند تا Far Cry 6 نتواند به اثری عالی بدل شود و تنها ادامه‌ روی آثار تکراری یوبیسافت باقی بماند.

Loading